Szanty24.pl - W nowy świat w rytmie szant

PPP
Żeglarze i nie tylko oni, dobrze wiedzą, że druga połowa sierpnia to nie czas na zwijanie żagli, ale na chwilę odpoczynku od pracy - tej na pokładzie, ale i wykonywanej codziennie na lądzie. Za chwilę 34 Port Pieśni Pracy - legendarny już festiwal szantowy na Śląsku, który i tym razem zabierze nas w krainę mórz i oceanów, pięknych wysp, i muzyki, także tej z odległych zakątków świata.
34 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Kubryk"

Dwa dni śpiewania w klimatach, które lubię najbardziej. Dwa dni grania dźwięków, które mi najbardziej współgrają. Dwie noce rozmów na tematy ważne i błahe, kończących się bladym świtem. Dwie doby w towarzystwie, z którym najchętniej bym się nie rozstawał. Czyli o tym, jak było na „Kubryku”, festiwalu innym, niż większość, bo naprawdę szantowym.

Logo "Kubryku"
Takich festiwali coraz mniej na polskiej mapie imprez tradycyjnych, a i sam „Kubryk” w ostatnich latach zaskakiwał zmianami, bo i ten festiwal, by przetrwać musi się nieco zmieniać. Nadal jednak tradycyjna muzyka morza jest tu przepustką na scenę, i nadal chętnie przyjeżdżają tu słuchacze, którym do słowa „szanta” nie trzeba dodawać przymiotnika „tradycyjna”.
Jerzy Porębski na Szantach we Wrocławiu 2018
Dziś urodziny "naszej Porębuni", jak mawiają o Mistrzu przyjaciele. Nie uwierzę, że jest ktoś, związany ze sceną piosenki żeglarskiej, fan, muzyk, miłośnik śpiewania wszelakiego o łajbach, wiatrach, jeziorach i morzach, kto nie zna, kto choćby nie słyszał nazwiska Jerzy Porębski. No ok, może mnie poniosło, ale piosenkę "Gdzie ta keja" to chyba znamy wszyscy?
Jerzy Porębski, rozmowa w Żaglach

Podczas 28 Festiwalu „Shanties“ w Krakowie, Jerzy Porębski obchodził swoje 70. urodziny. Z tej okazji, w krakowskiej „Rotundzie“ (tydzień później także na XX „Szantach we Wrocławiu“), odbył się niezwykły koncert. Na scenie, przed szacownym jubilatem wystąpili jego przyjaciele, uczniowie, i najwierniejsi fani zarazem. Przy tej okazji podpytałem Mistrza o kilka ważnych dla niego spraw…

Sąsiedzi w Piwnicy Pod Baranami
Z wielką radością ogłaszamy, iż trzecia płyta zespołu Sąsiedzi za chwilę się pojawi. Ci którzy dotrą do Krakowa lub Sosnowca, na koncerty premierowe, będą mogli już jej posłuchać. To płyta zamykająca dekadę działalności zespołu, podczas której wydarzyło się wiele istotnych dla grupy rzeczy, od zmian w składzie, przez niezwykłe podróże, po nowe muzyczne inspiracje.
Tom Lewis
Tom Lewis, wspaniały szantyman, uznany folkman, miłośnik morza i tradycji znów wystąpi z polską grupą Qftry w Szczecinie. W trakcie koncertu możemy się spodziewać ogromnej dawki morskiego śpiewania i folkowego grania. Ich wspólna pierwsza płyta była jednym z ważniejszych wydawnictw na naszej scenie, dziś kultowa i niemal nie do zdobycia.
Wielka Kopyść
Konkurs piosenki żeglarskiej podczas festiwalu „Kopyść” w Białymstoku ostał się jako jeden z nielicznych, dobrych konkursów, na który przyjeżdża co roku spora liczba wykonawców. Gwarantuje mu to dobry poziom wykonawczy i ciekawe odkrycia muzyczne. W tym roku po raz trzydziesty czwarty jury wyłoni zdobywcę Grand Prix i „Wielkiej Kopyści”. Zgłoszenia do 11 marca.
26 Szanty we Wrocławiu
Jeden z największych w Polsce i w świecie, festiwali muzyki morza i jezior, czyli szant i piosenek żeglarskich w najbliższy weekend odbędzie się we Wrocławiu. Bilety schodzą jak ciepłe bułeczki, nic dziwnego, bo do stolicy Dolnego Śląska zjeżdża czołówka polskiej tzw. "sceny szantowej", od przedstawicieli tradycji, po miłośników brzmień nowoczesnych.
Fragment okładki
Pasjonat żeglarstwa, kultury marynistycznej, oddany sprawie promowania pieśni spod żagli. Poprzez organizację koncertów muzyki morza w wielu miejscach w Opolu, w tym w Opolskiej Filharmonii, reanimował środowisko opolskich żeglarzy. Ostatnio, przy okazji obchodów 70 lecia opolskiego żeglarstwa, kapitan Sobieszczański dał się poznać w nowej roli - autora i badacza.
Po raz trzydziesty siódmy, do zacnego grodu nad Wisłą, ściągają wykonawcy i miłośnicy dawnych tradycyjnych morskich pieśni folkowych, w tym szant oraz współczesnej, autorskiej piosenki żeglarskiej, która od lat dominuje w Polsce, a i w świecie dała się już poznać nie raz. Krakowskie święto muzyki morza otwiera w tym roku sezon festiwalowy w Polsce.
Ryczące Dwudziestki we Wrocławiu
Na taki koncert rzadko mam okazję pójść. A to termin nie odpowiada, a to konkurencyjne wydarzenie - Wrocław pod tym kątem potrafi skutecznie przyprawić o ból głowy, a to mam wytłumaczenie, że widziałem i słyszałem Ryczące Dwudziestki niedawno, na festiwalu - nic bardziej mylnego. Jeśli myślicie, że znacie RO20, bo widzieliście ich na festiwalu - nic z tego, musicie iść na koncert.
WOŚP
Jeszcze wielu z nas baluje w noworocznych nastrojach, wielu jeszcze wspomina ubiegloroczne koncerty, a tu już szykują się dla nas następne atrakcje. Kolejny rok z muzyką morza i jezior, tym razem 2018, czas zainaugurować. Z powodu braku, od kilku lat, zimowej edycji tyskiego Portu Pieśni Pracy, to Wrocław przejął pałeczkę miasta, w którym inaugurujemy "rok szantowy".
Fontanna Neptuna
Gliwicki Festiwal Morza "Nad Kanałem" to jeden z najmłodszych festiwali folku morskiego w Polsce. Nazwa nawiązuje do kanału wodnego, a pierwsza edycja odbyła się nawet kilkadziesiąt metrów od jego starego koryta. Założeniem imprezy jest prezentowanie tradycyjnych utworów, w tym przede wszystkim szant - dawnych marynarskich pieśni pracy, ale nie brak tu i współczesnych piosenek żeglarskich.
Kalendarium (sierpień)
Poniżej znajdziecie drugą część naszego festiwalowego przewodnika, tym razem spis sierpniowych imprez, których program udało mi się znaleźć w necie lub wyciągnąć w rozmowach z organizatorami. Tych dużych wydarzeń nieco więcej, ale konkursów nadal jak na lekarstwo, za to będzie "gwiazda" z zagranicy i szanty będzie słychać trochę głośniej - na pokładach wielkich żaglowców.
Gospodarze Szant w Operze
Pod koniec czerwca w Operze Śląskiej w Bytomiu odbyła się druga edycja niecodziennego wydarzenia p.t. „Szanty w Operze”.  Folk morski już kilkukrotnie w przeszłości trafiał do miejsc, które na pozór ciężko powiązać z dość surową kulturą ludzi morza. Koncerty w filharmonii, kościołach czy wreszcie w operze nadają pieśniom z pokładów dawnych żaglowców każdorazowo nowego wymiaru.
Płyta Znienacka Projct
Na „Szantach we Wrocławiu” miała miejsce premiera płyty zespołu, który działa już od co najmniej dekady, ale dotąd pełnograja się nie dorobił, tylko demo. Byli dla mnie pewną niewiadomą. Owszem znam muzykę, niektóre utwory nawet lubię, ale nie potrafiłem sobie wyrobić obrazu całości. Płyta przy pierwszym przesłuchaniu też nie „zagadała”, aż do wczorajszego wieczoru…
Kalendarium (lipiec)
Poniżej znajdziecie spis lipcowych festiwali, których program udało mi się znaleźć w necie lub wyciągnąć w rozmowach z organizatorami. Coraz mniej niestety tych dużych wydarzeń, znikają konkursy, na wykonawców zagranicznych nie ma raczej co liczyć, a i szanty słychać rzadziej, bo od lat dominuje już u nas współczesna, bardziej lub mniej piosenka żeglarska.
Kubrykowe artefakty
Po raz trzydziesty trzeci fani tradycyjnego morskiego grania i śpiewania spotkali się w Łodzi, na jednym z najstarszych festiwali piosenki żeglarskiej w Polsce. Przez dwa dni na scenach klubowych i w domu kultury prezentowała się niemal cała czołówka t.zw. „polskiej sceny szantowej”. Znów nas „Kubryk” nieco zaskoczył, organizując dwa koncerty otwarcia, czy zapraszając grupę dawno niesłyszaną...
Banana Boat z Wielką Kopyścią
Gdyby napisać książkę o tym zespole, błaby to niewątpliwie opowieść wielce wciągająca, pełna wzlotów i zlotów, sukcesów i potknięć, muzyki, podróży i niesamowitych przygód, zabawnych i "mrożących krew w żyłach". Byłaby to opowieść o piątce, a później szóstce ludzi, którzy zbudowali coś, co niewielu się udaje - własną historię, okupioną długą listą wyrzeczeń i ogromną pracą.
Plakat Shanties 2017
Od czwartku do niedzieli potrwa w Krakowie Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties". Oprócz koncertów, które tym razem nie odbędą się w słynnej i związanej już z festiwalem "Rotundy", czeka nas kilka niespodzianek, w tym szantowe pospolite ruszenie w sobotnie popołudnie na krakowskim Rynku, gdzie wszyscy razem "Pożegnamy Liverpool".
Ryszard Sobieszczański
Czy wiecie, że to do Opola należał pierwszy w Polsce jacht, który powstał z datków mieszkańców? Nazywał się Dar Opola, i choć już nie pod tą nazwą, pływa do dziś. Jego historię oraz dzieje żeglarstwa opolskiego, które w tym roku obchodzi 70-lecie, na antenie Radia Opole prezentować będzie Ryszard Sobieszczański. A że Rychu muzykę morza lubi to żeglarskich nut nie zabraknie.
PPP rozgrzewka
Jeszcze dwa lata temu miłośnicy morskich nut na Śląsku i nie tylko czekali z niecierpliwością na pierwszy w nowym roku festiwal, jakim była zimowa edycja tyskiego Portu Pieśni Pracy. Dwa, trzy dni wspaniałej zabawy, emocji konkursowych sprawiały, że najtęższe mrozy nie były nikomu straszne. Rok temu PPP w zimie się nie odbyło, ale mamy dobrą nowinę, w tym roku znów śpiewamy w Tychach.
Winieta audycji
Po latach ciszy znów można słuchać opowieści o morzu radiowca, dziennikarza, szantymena, ale przede wzystkim żeglarza - Marka Szurawskiego. Nie wychodząc z domu, można poczuć klimat dawnych żaglowców, posłuchać szant czy piosenek żeglarskich, poznać fakty i mity związane z dawnym życiem na morzu i na lądzie. W sam raz dla wilków morskich, jak i lądowych szczurów.
Bombka choinkowa
Na morzu, czy na lądzie, w domu czy na wyjeździe, w szerokim rodzinnym gronie, czy tylko w tym najbliższym, własnym. Z prezentami od serca, z potrawami, które lubicie i wspólnie przygotowujecie, w cieniu najpiękniejszej choinki świata. Przy dźwiękach kolęd, szant, a może i jednych i drugich. Ale tak naprawdę ważne by były to Święta Wasze, z dala od huku fal, zamieszania świata całego... na chwilę.
Aqua Marina z Gliwic
Już tylko przez tydzień można zgłaszać się do konkursu konkursów, najważniejszego przeglądu "żeglarskiego narybku" w Polsce - Przeglądu konkursowego "Shanties" w Krakowie. To cenna informacja zwłaszcza dla tych, którzy nie zdobyli dotąd t.zw. nominacji, startując w innych, odbywających się cały rok konkursach piosenki żeglarskiej, a chcieliby jeszcze o laury powalczyć.
Krzysztof Grzebieniak
W pierwszy weekend grudnia, w Stalowej Woli odbył się 31 Festiwal „Mini Shanties”, organizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa i Harcerstwa Wodnego  „Horyzont” oraz Spółdzielczy Dom Kultury. Na dwudniowej imprezie, poza koncertami uznanych zespołów sceny muzyki żeglarskiej, znalazł się i konkurs dla początkujących. Ostatnio to rzadkość.
Demo W Stronę Portu
Choć zespół W Stronę Portu z Wrocławia istnieje już ładnych kilka lat (od 2011), a jego członkowie mają za sobą naprawdę solidne doświadczenie muzyczne (m.in. Róża Wiatrów, ZKM Wrocław, Znienacka Project, F.A.N.T.), to nadal na koncie mają tylko płytę demo, wydaną pod koniec 2015 r. Znalazły się na niej cztery utwory, ale za to jakie. Nie można oprzeć się wrażeniu, że grupa płynie w dobrą stronę.
Poszedłem na Dziób
O rotacjach w składach zespołów pisaliśmy już niejednokrotnie i w zasadzie takie zmiany nie są już jakimś zaskoczeniem. Życie czasem pisze inne, niemuzyczne scenariusze i ktoś z grania rezygnuje. Rzadko zdarza się by po jakimś czasie do grania wrócił. Tym razem jednak mamy dobrą nowinę. Wraca jeden z byłych, czołowych "szantymenów", ex Rycząca Dwudziestka.
Fontanna Neptuna w Gliwicach
W najbliższy weekend odbędzie się szósta edycja jednego z niewielu festiwali muzyki morza w Polsce, w programie których dominuje tradycyjny folk morski, w tym szanty, a nie współczesna piosenka żeglarska, choć i tej w Gliwicach nie brakuje. Na tegorocznej edycji Festiwalu Morza "Nad Kanałem" znów pojawią się goście z zagranicy, a zabrzmią pieśni i szanty m.in. spod poziomu morza.
Sąsiadów lat 15
Banany, Sąsiedzi, Sosnowiec i... pierogi. Dziwne zestawienie? Może i tak, ale to właśnie w tych kilku słowach można streścić jubileusz 15-lecia zespołu Sąsiedzi, który w niedzielę, 18 września odbył się w sosnowieckiej Muzie. Dla mnie jedno jest pewne - nie mogłam sobie wymarzyć lepszego towarzyskiego, ale przede wszystkim muzycznego powrotu z Mazur, z których gnaliśmy na koncert.
Okładki Magazynów Folk24
Właściwie nie ma żadnego, aktualnego spisu wykonawców polskiej sceny folku morskiego i piosenki żeglarskiej. Szantymaniakowa lista jest już w sporej mierze nieaktualna. Sami wykonawcy też przestali redagować swoje strony www, wierząc w siłę facebooka, więc trudno nawet byłoby taki spis stworzyć. Dlatego redakcja Folk24 postanowiła zwrócić się o pomoc do samych zespołów folkowych.
Sąsiedzi logotyp
Gdy zaczynali swoją przygodę z muzyką morza byli jeszcze studentami, głównie Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dziś 15 lat starsi, poważniejsi, bardziej zapracowani jednak wciąż znajdują czas na swoją pasję, choć już w bardzo zmienionym składzie w porównaniu do tego, który 16 października 2001 r. pojawił się na scenie klubu Krypta. Ruszają koncerty jubileuszowe Sąsiadów. Mamy bilety!
Storm Weather Shanty Choir
Nieczęsto zdarza nam się na polskich festiwalach piosenki żeglarskiej i szant posłuchać zespołów zagranicznych, a już nowinek, które ostatnio podbijają sceny marynistyczne Europy czy Ameryki to już rzadkość rzadkości. Zdarzyło się tak w ostatnich 5 latach zaledwie kilka razy. Chris Rickets w Tychach czy The Young’Uns w Gliwicach to bardzo skromne wyjątki. Coś jednak drgnęło.
Internationales Maritim Festival 2011
Internationales Festival Maritim w Bremie to znacząca impreza dla t.zw. sceny folku morskiego. To jeden z największych tego typu festiwali na świecie i jedyny taki w Niemczech, który od lat gromadzi ciekawych wykonawców nurtu morskiego ze świata, jak i różnych wykonawców folkowych, głównie z Europy, ale także i z USA, Kanady czy nawet Australii.
The Tall Ship Celebration
The Tall Ship Celebration to jedna z największych imprez związanych z wielkimi żaglowcami w Ameryce. Co kilka lat do małego miasteczka Bay City nad jeziorem Huron wpływają duże jednostki, a wielkiemu świętu żagli towarzyszy też muzyczny festiwal. W programie nie brakuje także polskich akcentów. Także w tym roku pojawią się tam formacje znad Wisły, a właściwie znad Odry i nie tylko.
Sąsiedzi w Szczecinie
W najbliższy weekend w Szczecinie po raz kolejny odbędą się obchody Dni Odry. W ramach imprezy nastąpi m.in. podsumowanie Flisu Odrzańskiego oraz zamknięcie rejsu Śląskiego Yach Clubu i projektu "Nasza Droga Odra". Z tej okazji nie mogło zabraknąć też wodniackiej muzki. Na pływającej scenie w centrum miasta wystąpią trzy zespoły z kręgu piosenki żeglarskiej, szant i folku. Finał w Starej Rzeźni.
"Szanty nad Zalewem"
Tolkmicko to urokliwe miasteczko nad Zalewem Wiślanym. Z roku na rok coraz atrakcyjniejsze, warte odwiedzenia i zatrzymania się w nim choć na chwilę. Okazją do odwiedzin będzie Tolkmicki Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Szanty nad Zalewem”, który po raz pierwszy odbędzie się w tym mieście na przełomie czerwca i lipca. Wystąpią artyści wykonujący współczesną piosenkę żeglarską.
Magazyny FOLK24 (1/2016)
Właśnie ukazał się kolejny numer Magazynu FOLK24, wydawanego przez Fundację Folk24, wydającej także serwis Szanty24.pl. Pośród wielu działów, na dwóch, z 52 kolorowych, kredowych stron znalazło się kilka słów na temat sceny szantowej. Dzięi zmianie systemu dystrybucji to wydanie Magazynu trafi do kilku tysięcy odbiorców - może także dotrzeć do Was.
Logo Ośrodka Kultury Ochoty
Cykl "Energia Źródeł - Folkowe OKO" to pomysł Ośrodka Kultury Ochoty w Warszawie na pokazanie widzom tego co dzieje się aktualnie na polskiej scenie folkowej. Grali tu najlepsi, ostatnio m.in. Trebunie-Tutki. Po raz pierwszy jednak pojawi się tu folk morski (rzadko na folkowych imprezach jeszcze słyszany), bo do kolejnego koncertu w OKO zaproszono śląską grupę Sąsiedzi.
Nasza Droga Odra
Pomysł wykrystalizował się jakiś czas temu - przepłynąć Odrę DZetą. Ale przepłynąć to jeszcze nic. Zrobić wokół tego jak najwięcej żeglarskiego i szantowego zamieszania, pokazać, że znów działają, że Odra jest ważna, że należy się jej przyjrzeć i że żeglarze, ci pływający i ci śpiewający powinni się zintegrować nad jej brzegami. Początek za chwilę. Zespoły szantowe poszukiwane.
31 Spotkania z Piosenką Żeglarską "Kubryk"
Przyzwyczailiśmy się już trochę do tego, że festiwale naszej sceny mają większe lub mniejsze problemy z pozyskiwaniem środków na ich organizacje. Co roku wiele z nich staje przed dylematem, zrobić cokolwiek czy odpuścić. Podobne dylematy mają także w Łodzi, zwłaszcza w tym roku do ostatniej chwili sytuacja nie była pewna, ale na szczęście znów się uda. 32 "Kubryk" już za 2 tygodnie!
Okładka Magazynu Szantymaniak
W tym roku minie 6 lat, odkąd go nie ma. Michał „Lucjusz” Kowalczyk, jedyny jak dotąd, prawdziwy, mazurski, żeglarski bard, zmarł po ciężkiej chorobie 1 maja 2010 roku. Pozostawił po sobie mnóstwo wspaniałych, trafnie oddających mazurską rzeczywistość, piosenek. Który prawdziwy pasjonat wody, będąc nad Wielkimi Polskimi Jeziorami, nie śpiewał choć raz „Na Mazury”, „Białą sukienkę”.
Opera Śląska
Muzyka morza w naszym kraju już kilkukrotnie trafiała do nietypowych dla siebie miejsc. Gościła już w teatrach, w filharmonii, a nawet w kościołach tworząc za każdym razem wyjątkowe widowiska. Za kilkanaście dni, w Bytomiu, muzyka morza wedrze się na scenę główną Opery Śląskiej i mamy nadzieję, że pozostanie tam na dłużej, bo dzięki temu będziemy mieli kolejny festiwal na Śląsku.
Sąsiedzi w Paimpol
W tym roku śląska formacja Sąsiedzi będzie celebrować swoje 15-lecie. Urodziny przypadają w październiku, podczas Festiwalu Morza „Nad Kanałem”, stąd zespół w najbliższych miesiącach będzie łączył promocję jubla z promocją festiwalu, którego od początku są gospodrzem. Pierwsze koncerty cyklu „Przed Nad Kanałem” już w ten weekend w Pyskowicach i Katowicach.
North Cape
W Radiu Opole rusza nowy cykl koncertowy poświęcony muzyce morza. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest, niestrudzony w swej misji promowania szant i muzyki morskiej na opolszczyźnie, Ryszard Sobieszczański i jego Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli”. Cykl zainauguruje pszczyński kwintet wokalny North Cape, z nowym frontmenem w składzie. Koncert będzie też rejestrowany.
Prawy Ostry
Zespół pojawił się na scenie żeglarskiej na początku XXI w. i już od początku było wiadomym, że sporo w muzyce morza zamiesza. Mocne głosy, świetne, wręcz przebojowe, autorskie, oparte czasem o znane motywy, utwory, i dużo energii na scenie zjednywały im fanów i jurorów. Ich przygoda z szantami i piosenką żeglarską trwała kilka lat. Echa słychać do dziś. Po latach znów staną na deskach.
"Bo to morze moje jest..."
Nie ustają w pomocy przyjaciele Qni. Po ostatnich doniesieniach o niesamowitych postępach Andrzeja w rehabilitacji nowy duch wstąpił w szeregi Ryczących Dwudziestek i przyjacioł zespołu. Silna ekipa zorganizowała się w pierwszą sobotę kwietnia w Szczecinie, a już w połowie kwietnia, w Warszawie, koncert na którym będzie można wylicytować niesamowitą płytę - pierwszy polski szantowy krążek.
Koszulki festiwalowe
Po raz kolejny jesteśmy patronem medialnym jednego z największych polskich festiwali piosenki żeglarskiej "Szanty we Wrocławiu", mamy dla naszych Czytelników kilka niespodzianek. Bilety na koncerty częściowo już rozdaliśmy, teraz kolej na coś innego - nagrodę, która długo jeszcze po festiwalu będzie Wam o nim przypominać. Komu festiwalową koszulkę?
26 Szanty we Wrocławiu
Wrocław to Europejska Stolica Kultury. Czy będzie szantową przekonamy się już w najbliższy weekend, podczas kolejnych "Szant we Wrocławiu". W tym roku nad Odrą znów spotkają wykonawcy różnych nurtów polskiej sceny żeglarskiej, od klasyki, po współczesną piosenkę. Obchodzić też będziemy jubileusze, zespołów, które wywarły duży wpływ na muzykę morza w Polsce.
Przejdź do strony: «123456789»

KONCERTY

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: