Szanty24.pl - W nowy świat w rytmie szant

Wbrew Pozorom
Zainteresowanym nie trzeba tłumaczyć, że scenom piosenki turystycznej i żeglarskiej blisko do siebie. Klimat, instrumentarium, wykorzystywane nurty, inspiracje, historie opisywane w piosenkach (te dziejące się na lądzie i te na wodzie) sprawiają, że żeglarzom i turystom jest bardzo po drodze. Nic dziwnego, że kapele żeglarskie słychać na turystycznych imprezach, i to dość głośno.
Płyty analogowe
Jak co roku Polskie Radio ogłosiło konkursy na najlepsze płyty z muzyką folkową i tradycyjną wydane w 2015 roku. Także płyty z naszej sceny mogą powalczyć o uznanie Jurorów, splendor i laury. Laureaci zostaną wyłonieni podczas 19. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, który odbędzie się w połowie maja. To jedno z najważniejszych wyróżnień dla muzyka folkowego w PL.
Piotr Zadrożny
Za nami kolejne rozdanie w Przeglądzie konkursowym „Shanties”. Po przesłuchaniu siedmiu wykonawców w krakowskiej „Rotundzie”, Jury zaprosiło wszystkich do Starego Portu, gdzie w nocy z soboty na niedzielę ogłosiło swój werdykt. Nominowano czterech szczęśliwców. W Starym Porcie miały też miejsce, nieco dłuższe niż konkursowe, koncerty wszystkich wykonawców.
Port Pieśni Pracy 2015
Jeden z najciekawszych festiwali muzyki żeglarzy - tyski Port Pieśni Pracy, był wyjątkowy na mapie imprez szantowych m.in. dlatego, że jako jedyny w Polsce miał dwie edycje - letnią i zimową, od której przygoda z morskimi pieśniami pracy w Tychach się zaczęła. Mamy złą wiadomość dla szantyfanów i szantymaniaków. W tym roku edycja zimowa PPP się nie odbędzie.
logo Banana Boat
Zespół poznałem bliżej na początku XXI w. gdy trafiłem do redakcji Portalu Szantymaniak.pl, który część z nich założyła. Tak jak wielu innych, tak i mnie zarażali pozytywną energią. Jestem do dziś pod wrażeniem tego co i jak zrobili. Nie raz im zazdrościłem pomysłów, miejsc, które odwiedzili, tego, jak się tym wszystkim bawią. Wiele razy ich wizja, działania były też dla mnie inspiracją.
10 Szanta Claus
Klimatycznie, świeżo i różnorodnie - tak można w trzech słowach podsumować dziesiątą, jubileuszową edycję festiwalu „Szanta Claus”. Impreza, wraz z „MiniShanties” w Stalowej Woli, zamykająca rok festiwalowy pozwoliła wyjeżdżać ze stolicy Wielkopolski z dużą dawką dobrej energii i... muzyki, bo pojawili się tu ci najbardziej znani, jak i ci dopiero poznawani.
Monika Szwaja
Znów świat szantowy obiegła smutna wiadomość. Odeszła wielka miłośniczka szant i żagli. Gdy docierają takie wieści człowiekowi z początku trudno w nie uwierzyć. Przecież jeszcze nie tak dawno rozmawialiśmy, jutro miałem zadzwonić, planowaliśmy wspólny wyjazd na festiwal. Potem przychodzi smutek i żal. Jeszcze później strach, bo jak tu teraz sobie poradzić bez tej osoby?
Krzysztof Ściepłek
Ile wyrzeczeń kosztuje działalność sceniczna wie ten, kto takową prowadził. Próby, koncerty i wyjazdy w trasy trzeba godzić z prozą życia rodzinnego i zawodowego, co w dzisiejszym, rozpędzonym świecie jest sporym wyzwaniem. Nie dziwi więc fakt, że wśród zespołów, których działalność to bardziej hobby niż poważna profesjonalna praca, dochodzi czasem do zmian personalnych.
IX Szanta Claus Festiwal
Polskiej, tzw. scenie szantowej początek grudnia nie kojarzy się wyłącznie z Mikołajkami. Myśli żeglarskiej braci biegną do Poznania, gdzie po raz dziesiąty rozdawane będą muzyczne prezenty tym, którzy obecnością na festiwalu chcą przekoczować martwy sezon śpiewając "głosem wilków morskich stu". Festiwal Szanta Claus także i w tym roku będzie gościł artystów z różnych stron Polski.
Grafika gry
Choć do "Shanties" jeszcze trochę czasu, okazuje się, że Kraków żyje morzem już od października, za sprawą ciekawej gry miejskiej i pewnej aplikacji na telefony. Jeśli macie ochotę wyruszyć w podróż śladami Josepha Conrada, odwiedzić tajemnicze miejsca wcielając się w stworzonych przez niego bohaterów, przybywajcie czwórkami do Krakowa. Gra już się toczy.
Jerzy Rogacki
Cztery Refy są jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup folku morskiego na polskiej scenie i za granicą. Przez 30 lat działalności propagują tradycyjne folkowe muzykowanie i śpiewanie - od pieśni wielorybniczych, kubryku przez irlandzkie i angielskie melodie ludowe po szanty - dawne marynarskie pieśni pracy. Są mentorem dla wielu młodych grup, wydają płyty, organizują własny festiwal.
Nadmorskie Spotkania z Piosenką Żeglarską
Wiele dobrego słyszałem o koncertach w gdyńskim Hotelu Nadmorskim, a z opowieści i historii polskiej sceny żeglarskiej znałem też ich gospodarza, Andrzeja Kadłubickiego. Choć padały już zaproszenia dla Sąsiadów, nie łatwo było ustalić termin z racji zawodowych. Ale co się odwlecze to nie uciecze i udało mi się wreszcie, na początku jesieni przyjechać do Gdyni z innym zespołem.
Portret Qni
Nigdy dotąd w Bytomiu nie było takiego koncertu. Cała bytomska scena żeglarska, ci co na codzień w tym mieście tworzą i ci co z nim są związani z racji zamieszkania, zebrali się pod jednym dachem, by wesprzeć w potrzebie jednego z nich – Andrzeja Grzelę. Sala Beceku wypełniona po brzegi, a nawet bardziej, przez ponad cztery godziny śpiewała, dopingowała i co najważniejsze, licytowała.
Set Sail - opakowanie
Płyta jest dobra, gdy zaskakuje. Zwłaszcza gdy zespół gra już kilka lat, tym bardziej na płycie debiutanckiej powinno znaleźć się coś nowego, nieznanego dla tych, którzy „wiedzą czego się spodziewać”. Młodej grupie Old Marinners ze Skarżyska-Kamiennej niewątpliwie udało się mnie zaskoczyć. Ich debiutancka płyta, która właśnie się ukazała, to dobry folk, nie tylko morski.
Logo KŻ Chełm
Po raz piąty, do położonego najdalej na wschodzie naszego pięknego kraju szantowo-żeglarskiego przyczułka zjadą się fani i miłośnicy morskiego i żeglarskiego śpiewania. W programie koncertu znów różnorodnie, od śpiewów a cappella (szant i innych marynistycznych pieśni), przez tradycyjny i współczesny folk morski, po ostrzejsze rock-folkowe brzmienia.
CD i DVD Starych Dzwonów
Niesamowite wydawnictwo trafiło do mojej skrzynki kilka dni temu. Potrójny album, dwie płyty CD i jedna DVD… Starych Dzwonów! Zaskoczenie ogromne, bo oto mam w ręku pierwszy w Polsce, profesjonalnie wydany krążek DVD z koncertem jednego wykonawcy. I znów mentorzy i mistrzowie pokazali młodzieży, że chcieć to móc. Jako pierwsi wydali winyla, a teraz DVD.




Plakat "Bytom dla Qni"
Za nami już kilka koncertów dla Qni m.in. w Lublinie, Krakowie. Przyszedł też wreszcie czas na koncert w mieście rodzinnym Andrzeja Grzeli – Bytomiu, podczas którego, na scenie Bytomskiego Centrum Kultury spotkają się wszystkie, związane z tym miastem, zespoły sceny żeglarskiej, a jest (i było) ich tu zawsze sporo. A wszystko zaczęło się od legendarnych Ryczących Dwudziestek...
North Cape
To rok jubileuszy i to zacnych, bo świętują wielcy mistrzowie, którzy przecierali szlaki mokrej muzyki w Polsce, a także ich uczniowie, którzy inspirowani przez swoich idoli zakładali zespoły i czerpali garściami z nieprzebranych źródeł morskiego folku. Do takich zespołów należy North Cape,  któremu w tym roku mija dwadzieścia lat od powstania. Wiele się u nich od 1995 r. zmieniło.
Tychy Paprocany

W najbliższy weekend, Prezydent Miasta Tychy, Port Pieśni Pracy i Miejskie Centrum Kultury w Tychach zapraszają na Dziką Plażę w Tychach-Paprocanach, na trzydziestą pierwszą edycję Festiwalu "Port Pieśni Pracy". Po jubileuszowej edycji zimowej, pora na letnią, dwudniową odsłonę festiwalu. W programie znane z poprzednich lat zespoły piosenki żeglarskiej i folku morskiego.

 

Set Sail okładka
Zespół Old Marinners to folkowy kwintet wokalno-instrumentalny, założony w 2008 r. w Skarżysku-Kamiennej. Grupa specjalizuje się głównie w wykonywaniu utworów o tematyce marynistycznej, opierając swój repertuar na kompozycjach autorskich, a także tradycyjnych melodiach z różnych stron świata. Na koncie mają sporo konkursowych nagród, a teraz przyszedł czas na debiut płytowy.
15 Festiwal Piosenki Żeglarskiej Charzykowy
Festiwal w Charzykowach odbędzie się po raz osiemnasty. To impreza, która ma już bardzo dobrą markę w środowisku i swój niepowtarzalny klimat, który sprawia, że od wielu lat Amfiteatr im. Ottona Weilanda, na dwa sierpniowe dni, wypełniają po brzegi fani morskich opowieści. To taki festiwal, na który zjeżdżają nawet wykonawcy, którzy nie pojawią się w programie.
12 Festival du Chant de Marin
To największa impreza szantowo-żeglarska w Europie, a nawet na świecie. Czwarty co do wielkości festiwal w Bretanii (których w sezonie jest ponad 100!). Kilkadziesiąt koncertów, na kilku scenach, czołówka szantowa z Europy, kilku ciekawych gości ze świata, 200 łodzi i ponad sto tysięcy odwiedzających. Wśród tego wszystkiego znów wykonawcy z Polski – z południa Polski.
Johnny Collins
„Gdy dostajesz kolejną szansę, zmienia ci się perspektywa na życie i zmiany w nim zachodzące. Bądź uprzejmy, bądź dobry, złość to marnowanie czasu, większość z najlepszych rzeczy w życiu jest dostępna za darmo“ - mawiał. I takiego właśnie Johnny’ego będę pamiętał ja i wszyscy, którzy go spotkali, serdecznego, dobrego, otwartego i zawsze szeroko uśmiechniętego.
Wojciech Muzyk Harmansa
Andrzej Grzela walczy o zdrowie po wylewie. Wszyscy trzymamy kciuki, modlimy się za niego (w Tychach odbyła się w tej intencji Msza Święta, która zgromadziła dużą grupę „szantymenów”), ale co najważniejsze to to, że znajomi i przyjaciele Qni starają się pomagać czynem. O zbiórce na rzecz Qni pisano już na Szanty24.pl, ja opiszę w kilku słowach koncerty, które się odbyły.
Grażyna Wodiczko i Ryszard Sobieszczański
Wreszcie się udało. Po wielu podejściach, zabiegach, opolskie Stowarzyszenie "Pieśni spod Żagli" oraz Marina LOK Turawa zapraszają na I Opolski Dzień Rzeki. Oprócz koncertów będzie wiele atrakcji dziejących się na wodzie, m.in. regaty w klasie Omega, Flis Odrzański, dojdzie też do ciekawej rywalizacji dwóch bardzo znanych zespołów sceny żeglarskiej w I Wyścigu Pagajowców.
31 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Kubryk"
„Trzydzieści lat minęło nam od tamtej chwili, Jerry. Żegluje wciąż po morzach, ta krypa Refy Cztery. Z kubryku zaś po wachcie kolejną słychać pieśń. Trzydzieści lat to jednak jest cholernie długi rejs”. Powyższy tekst, autorstwa Darka Matuszaka, do melodii tradycyjnej, zabrział podczas finałowego występu grupy Cztery Refy, obchodzącej na 31 Festiwalu „Kubryk” swoje 30-lecie.
Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny
Minęły ledwie trzy lata od powstania Męskiego Chóru Szantowego "Zawisza Czarny", a już doczekaliśmy się płyty, będącej podsumowaniem dotychczasowej ich działalności. Zapowiadane od jakiegoś czasu wodowanie krążka bezapelacyjnie odbędzie się w najbliższą sobotę. Ponownie wyruszymy w podróż do świata szanty klasycznej, ale po raz pierwszy będziemy mogli zabrać go także do domu.
XXX Festiwal "Kubryk"
Będą z pewnością dawni członkowie zespołu, których przez trzydzieści lat działalności trochę się przez skład przewinęło. Będzie gość zagraniczny i reprezentanci kilku pokoleń polskiej, tradycyjnej sceny folku morskiego. Będą oczywiście niespodzianki urodzinowe - obok tych, których można się domyślać, jak łączenie się grup na scenie, także takie, które planowane są w „tajemnicy”.
31 Festiwal "Kopyść"
Polskich festiwali szantowych, w których nie miałam okazji jeszcze uczestniczyć jest coraz mniej. Białostocka „Kopyść” należała do nich aż do tego roku, kiedy to skierowałam swe kroki na północny wschód Polski, poszukując powiewu świeżości w moich dotychczasowych doświadczeniach. Nie zawiodłam się. Było różnorodnie, było świeżo, było zaskakująco.
Formacja "Formacja"
Na najnowszą płytę Formacji czekałem z ciekawością i niecierpliwością. A gdy wreszcie się ukazała, tak jak poprzednia, zaskoczyła mnie bardzo. Przyznam, że na początku nie mogłem się przez nią przebić. Co któryś utwór w głowie pojawiał się głos Beaty Bartelik i było po ptokach („Tarwathie”, „Humback Whale”, „Jesień”, „Velbot”). Kolejne kilka podejść do tej płyty to był swego rodzaju rytuał.
Brian Boru kadr
Na początku XXI w., na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pod ruinami zamku w Morsku, odbywał się klimatyczny festiwal „Morskie Opowieści”. Inicjatorem jego powstania był Jacek Pytel, ówczesny menago ośrodka w Morsku i młodego zespołu z Częstochwy o nazwie Drake. Na tym festiwalu pojawili się też Ryczące Dwudziestki i... współpraca RO20-Drake trwa do dziś.
Best Group BBC Radio 2 Award
Nie są pierwszą grupą na brytyjskiej scenie folkowej, której interpretacje m.in. tradycyjnych pieśni morza zostały docenione przez grono jurorskie BBC 2 Folk Award. Przed nimi byli już inni, ale poprzednicy nie pojawiali się na liczących się festiwalach marynistycznych w Europie, nie stawali do all hands z polskimi grupami i wreszcie nie koncertowali jeszcze w Polsce.
Andrzej Grzela
Gdy z festiwalu „Shanties” przyszła zatrważająca wieść o wylewie Andrzeja, zamarła w oczekiwaniu cała szantowa Polska. Śledziliśmy wszyscy jego losy, trzymaliśmy kciuki i modliliśmy się za niego. Nasze modły zostały wysłuchane. Andrzej powoli wraca do zdrowia, zaczyna reagować na świat zewnętrzny. Czeka go teraz długi czas rekonwalescencji, a nas ważny etap, realnej pomocy.
Szantyskar logo
Po raz szósty, w Skarżysku-Kamiennej spotkają się miłośnicy piosenki żeglarskiej oraz folku morskiego, w tym szant, na festiwalu, którego organizatorem jest lokalna grupa Old Marinners. Impreza ma już swoje oddane grono miłośników, wypracowany program i klimat, którego pozazdrościć jej mogą niejedne, masowe imprezy. W tym roku na festiwalowej scenie przeważać będą Ślązacy.
Baner
Scena tradycyjnego folku morskiego i współczesnej piosenki żeglarskiej, przez wielu dla ułatwienia zwana "szantową" ciągle się zmienia. Pojawiają się nowe imprezy, powstają nowe zespoły, niektóre znikają. Wbrew głosom o zastoju - ruch cały czas trwa. Nie ma dnia by gdzieś w Polsce nie odbywał się koncert spod znaku wiatru i wody. Dla tych wszystkich, którym się chce, mamy propozycję.
Tonam i Synowie
Pomimo kłopotów z salą i koniecznością zmiany terminu festiwalu, odmowy udzielenia wnioskowanego dofinansowania przez władze lokalne, co skutkowało cięciami w programie imprezy, i pomimo niesprzyjających ostatnio wiatrów dla festiwali, nie tylko w Białymstoku, mamy jednak pozytywną wiadomość. Jeden z najstarszych festiwali w Polsce znów się odbędzie i to z ciekawymi gośćmi.
26 Port Pieśni Pracy
Za nami już kolejna, 34 edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie. Jednym z finałowych akcentów całego wydarzenia jest ogłoszenie podczas ostatniego koncertu werdyktu jurorów, którzy przez cały festiwal śledzili i oceniali występy, słuchali utworów premierowych. Dwie najważniejsze nagrody pojechały do Rzeszowa!
Mariusz Wiącek
Rzadko dziś możemy posłuchać szant i piosenek żeglarskich w mediach publicznych, zwłaszcza w audycjach autorskich. Regularnie pieśni morza goszczą jedynie w Radiu Szczecin, w audycji "Tawerna" Katarzyny-Wolnik-Sayny. Jedyna szansa to internet i rozgłośnie lokalne. Od ośmiu lat w Radiu Leliwa, jest miejsce dla szant i piosenki żeglarskiej. W każdy czwartek.
39 OSPPT YAPA
Miłośnicy poezji śpiewanej, piosenki autorskiej, turystycznej i paru szantyfanów z pewnością też, już za niecały miesiąc, spotka się po raz 40 na legendarnym Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej YAPA w Łodzi. Jednym z filarów programu festiwalu jest konkurs, w którym od kilku lat słychać całkiem głośno o zespołach żeglarskich. Trwają właśnie zgłoszenia.
logo Shantażyści
Szanty, neoszanty, piosenki żeglarskie, pieśni folkowe, własne kompozycje to ich znak rozpoznawczy. Tak samo jak młodość, energia, pasja, i zaangażowanie. Nie zamykają się w jednym nurcie, szukają swojego miejsca. Występują zarówno na imprezach dla żeglarzy, jak i tych turystycznych. W najbliższy weekend świętować będą swój mały jubileusz.
XXX Port Pieśni Pracy
Trzydziesta edycja PPP już za nami. Bieg się odbył, publiczność dopisała, zima przyszła i została, a festiwalowe koszulki biły po oczach czerwienią. Zebrano sporą sumę dla chorej Julki. Portowa Publiczność jak zwykle była hojna. Programowo odbyły się także zmagania konkursowe, nagrody przyznano, a werdykt jurorów chyba nikogo nie zaskoczył.
28 Port Pieśni Pracy
Skoro sami śpiewamy pieśni pracy, to czas byśmy zrobili festiwal. Jak pomyśleli tak uczynili. 15 lat temu, zimą 2000 roku odbyła się pierwsza edycja festiwalu „Port Pieśni Pracy“ w Tychach. Od tamtej pory organizatorzy wprowadzili konkurs, edycję letnią, wydawali swoje płyty, wspierali potrzebujących akcjami charytatywnymi. Dziś to czołowa impreza w PL.
Analogowe single
Jak co roku, od 1998, Polskie Radio ogłosiło konkurs na Folkowy Fonogram Roku, oraz na młodszy odpowiednik, dla muzyki tradycyjnej - Folkowy Fonogram Źródeł. Zachęcamy do wysyłania płyt choćby po to, by zaznaczyć w tym konkursie obecność swoją, a także samej sceny tradycyjnego folku morskiego i współczesnej piosenki żeglarskiej.
Przegląd konkursowy Shanties 2015
W minioną sobotę, w krakowskiej Rotundzie odbyły się przesłuchania Przeglądu konkursowego Shanties 2015. Trójka jurorów oceniała ośmiu wykonawców, z których dwójka zgłosiła się do konkursu indywidualnie. Jednogłośnie wybrano trójkę nominowanych, przyznano także wyróżnienie indywidualne dla najlepszego instrumentalisty. Szant brak!
5 Festiwal Morza "Nad Kanałem"
Czas strasznie przyspieszył ostatnio, ale wyjątkowo długi, świąteczny okres pozwolił na to by przysiąść, znaleźć chwilę, by w paru słowach oddać to, co działo się podczas piątej edycji gliwickiego Festiwalu Morza „Nad Kanałem”. W tym roku znów było międzynarodowo, tym razem polsko-angielsko i znów z paroma nowinkami w programie.
24 Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe

To jeden z najbardziej znaczących i zasłużonych festiwali folkowych w Polsce, a na pewno najstarszy. Wypromował muzykę folkową w Polsce, wykreował wiele znaczących dla tej sceny zespołów. Od lat w programie znajduje się konkurs, wszelkiego rodzaju warsztaty oraz oczywiście koncerty, różnorodnej muzyki ludowej, etnicznej, folkowej. Ale dawne szanty znalazły się tu po raz pierwszy!

VIII Szanta Claus Festiwal
Poznań miał zawsze silne środowisko, zorganizowane wokół sceny celtyckiej. Dużo się grało i tańczyło. Z żeglarzami bywało różnie, aż do momentu gdy pojawił się Klub ZAK, a później Festiwal „Szanta Claus”, wtedy żeglarskie życie nabrało tempa. W tym roku, już od piątku, poznański festiwal odbędzie się po raz dziewiąty. Choć bez spektakularnych wydarzeń, nadal z elementami zaskakującymi.
XV ogólnopolsie Spotkanie Śpiewających Żeglarzy "Złota Szekla"
Pierwsza „Złota Szekla” odbyła się w 1987 r. Jej gospodarzem był Klub Żeglarski przy Kopalni Węgla Brunatnego, a jednym z organizatorów koniński bard - Dariusz Zbierski. Spotkania gościły najlepszych polskich wykonawców, raz nawet trafił tu legendarny Ken Stephens z zespłem. Było też zaproszenie dla Stana Hugilla - nie udało się. Ostatnia „Szekla” odbyła się w 2002 r., potem zapanowała długa cisza.
Wojciech "Muki" Zawadzki
Parę dni przed Festiwalem Piosenki Żeglarskiej „Tratwa” sieć obiegła wiadomość, iż ku zaskoczeniu pozostałych członków zespołu, Wojciech Zawadzki „Muki” postanowił odejść z Tonam i Synowie. Wiernych fanów niepokoiły dalsze losy ich ulubionej kapeli, ale wygląda na to, że następca już się znalazł i za chwilę będzie okazja by go poznać i przede wszystkim posłuchać.
Szantymaniak nr 6 fragment
W piątek rusza jeden z najstarszych festiwali w kraju. Odbędzie się po raz trzydziesty. Mowa o festiwalu „Tratwa”, swego czasu bardzo ważnej imprezy dla śląskiego środowiska żeglarzy i wykonawców. Gromadził tłumy, promował młodych muzyków, integrował środowisko. Był także znaczącym festiwalem dla moich różnych działań, choć zdałem sobie z tego sprawę niedawno.
Przejdź do strony: «123456789»

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: