Szanty24.pl - W nowy świat w rytmie szant

Festiwal „Kopyść”, który już od kilku dekad przyciąga do Białegostoku miłośników szant i piosenek żeglarskich, odbędzie się w tym roku po raz trzydziesty siódmy. Dwa dni koncertów i emocji pozwolą nam przenieść się do świata morskich opowieści, a początkujący wykonawcy będą mieli szansę zaprezentowania się podczas najstarszego konkursu na polskiej scenie muzyki morza.
Fragment plakatu
W tym roku wrocławskie Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk „Szanty we Wrocławiu” odbywać się będą po raz trzydziesty piąty. Natomiast swoje 30 urodziny obchodzi w tym roku zespół Banana Brat. Sporo okazji do świętowania podczas siedmiu festiwalowych koncertów, na których zobaczymy w sumie dwudziestu jeden wykonawców. Pierwszy koncert już w czwartek, 29 lutego.
Statuetka Festiwalu "Shanties" w Krakowie
Jak co roku twardy orzech do zgryzienia miało Jury Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties”, który w tym roku w Krakowie odbył się po raz czterdziesty trzeci. Największą dyskusję oczywiście wywołała nagroda za najlepszy tekst piosenki premierowej, ale i w innych kategoriach łatwo nie było. Prezentujemy ostateczny werdykt, a wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!
Przegląd Shanties 2024
Wygląda na to, że w najbliższą sobotę w Krakowie ustrzelimy konkursowe oczko bowiem Przeglądowi konkursowemu festiwalu „Shanties” stuknie dwadzieścia jeden lat od jego pierwszej edycji. Przez te lata wśród konkursowiczów pojawiło się kilka ciekawych grup, jak będzie w tym roku przekonamy się już niebawem. Tym razem w Starym Porcie pojawią się cztery zespoły i czworo solistów.
PPP ZR 2024
Gdy pogoda nie rozpieszcza, a o żeglowaniu w ciepłych krajach można co najwyżej pomarzyć, zostaje tylko owinąć się kocem, zaparzyć herbatę i przeczekać… albo posłuchać szant na żywo! Jak każdej zimy Perły i Łotry wraz z Miejskim Centrum Kultury w Tychach zapraszają na rozgrzewkę przed letnim Portem Pieśni Pracy i gwarantują, że pomimo mrozu atmosfera będzie gorąca!
Kolejna edycja Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Kopyść” planowana jest na drugą połowę kwietnia. W programie, jak w latach ubiegłych, poza koncertami znanych i lubianych wykonawców, zaplanowany jest też konkurs dla tych mniej znanych, zwłaszcza początkujących. Konkurs piosenki żeglarskiej o „Wielką Kopyść” to najstarszy obecnie konkurs na naszej scenie. Nabór uczestników już trwa.
Celtic Sea – Carlos Núñez
Carlos Núñez zaprasza do urzekającej podróży utkanej z marzeń o dalekich lądach. Trwająca ponad 40 minut nowa płyta, która jest już w drodze, to prawdziwa oda do morza, magii muzyki, która łączy ludzi ponad granicami i kultury dawnych krain celtyckich. To muzyka pełna finezji i aranżacyjnych sztuczek, które znane są tylko wielkim kompozytorom.
35 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”
Kubryk, czyli Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską, to jedna z najstarszych cyklicznych imprez festiwalowych w kulturalnym kalendarzu Łodzi, a także jedna z najstarszych na polskiej scenie folku morskiego. Odbywa się od 1985 roku i już za chwilę czeka nas jej 36. edycja. Od samego początku z festiwalem związana jest grupa Cztery Refy, która pełni rolę gospodarza festiwalu.
5 Folk nad Przemszą - Pieśni wędrowców
Idea tego koncertu zrodziła się w 2016 r., gdy Sąsiedzi, świętując w regionie swoje piętnastolecie, zawitali także do Sosnowca. Ówczesna współpraca Sąsiadów, Fundacji Folk24 i Klubu im. Jana Kiepury przy tamtym i kolejnych koncertach zrodziła pomysł cyklu łączącego świat morza i gór, żeglowania i wędrówki, tradycyjnego folku morskiego i piosenki turystycznej, autorskiej, poetyckiej.
Port Pieśni Pracy grafika
Jak każdego lata od 22 lat, także w tym roku spotykamy się w Tychach na Porcie Pieśni Pracy, który tym razem odbędzie się tydzień wcześniej, niż zwykle. Oprócz koncertów szant, żeglarskich piosenek i muzyki folk na Dzikiej Plaży Paprocany zabrzmią one też w Pubie pod Browarem oraz w sali Mediateki, gdzie wyjątkowo można będzie też zobaczyć musical „Captain WHO”. Nudzić się nie będziemy.
Plakat Festival du Chant de Marin 2023
Ponad 20 lat temu pierwszy raz na festiwalu w Paimpol pojawiła się reprezentacja z Polski. Tymi wybrańcami byli Grzegorz Majewski z zespołem QFTRY. Od tamtej edycji co jakiś czas do Bretanii ruszał kolejny wykonawca, czasem dwóch, czasem więcej. W tym roku będzie to bardzo silna ekipa, bo aż sześć zespołów, wszystkie ze Śląska, a połowa z samych Gliwic.
Szanty Pod Żurawiem 2023 - Konkurs
W programie 24 Festiwalu "Szanty pod Żurawiem", który w miniony weekend odbył się w Gdańsku, znalazł się także konkurs, który w swym założeniu skupia się na ocenianiu utworów (w werdykcie podawane są tytuły konkretnych nagradzanych pieśni/piosenek), ale oczywiście istotny jest również całokształt – warsztat muzyczny, spójność prezentacji, wizerunek wykonawców.
Już w najbliższy weekend odbędzie się w tolkmickim porcie nad malowniczym brzegiem Zalewu Wiślanego siódma edycja festiwalu „Szanty nad Zalewem”. To jeden z młodszych festiwali w Polsce, ale już cieszący się zainteresowaniem fanek i fanów szant oraz piosenki żeglarskiej. Urokliwe miasto Tolkmicko będzie gościć w tym roku kolejnych uznanych wykonawców polskiej sceny muzyki morza.
Szanty Pod Żurawiem 2021
Kolejna edycja, gdańskiego festiwalu „Szanty pod Żurawiem” znów w otoczeniu żaglowców, a to za sprawą kolejnej edycji Zlotu Baltic Sail. W tym roku w programie „Żurawia” zarówno konkurs, jak i Wielka Bitwa na szanty. No i koncerty, dużo koncertów, i to w kilku lokalizacjach. Będzie też premiera płyty zacnego „The Chóru” oraz – jak to na festiwalu – spotkania, śpiewania i rozmowy do rana.
4 Rum Love Festiwal
Po trzech latach przerwy dziś, tj. 23 czerwca, ruszyła we Wrocławiu kolejna edycja jedynego w swoim rodzaju festiwalu – „Rum Love Festiwal”. Jego organizatorem jest wrocławski salon marki BlackBeard, a impreza potrwa dwa dni, czyli jeszcze do soboty. Jednymi z gości wydarzenia są Marek Szurawski i Filip Dąbrowski, co oznacza, że obok innych atrakcji zabrzmią też szanty.
Rajgród, położony w sercu Pojezierza Rajgrodzkiego, może się poszczycić wieloma zaletami – malownicze jeziora, atrakcyjne warunki do żeglowania, historia sięgająca plemienia Jaćwingów. Nie miał za to dotąd większych tradycji, jeśli o szanty i piosenkę żeglarską chodzi. Ale zmieni się to już tego lata, za sprawą pierwszej edycji festiwalu piosenki żeglarskiej „SzantygRaj”.
4 Przegląd Konkursowy Szantogranie
Konkursów dla „młodych” zespołów ci u nas coraz mniej i nie wiadomo, czy dlatego, że coraz mniej tych „młodych” chętnych do udziału, czy to kwestia zmniejszającej się z roku na rok liczby festiwali. Słowem liczba konkursów nam się drastycznie skurczyła w porównaniu do szalonego przełomu XX i XXI w. Tym bardziej cenić trzeba te, które są, jak np. „Szantogranie” w Słupcy.
Gala Plebiscytu Dar Opola 2018
Już za kilka dni odbędzie się po raz trzeci Gala Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego „Dar Opola”. To wielkie święto opolskich żeglarzy, ale nie tylko, bo w programie tegorocznego podsumowania roku działalności środowiska Opola znalazło się także miejsce na festiwal piosenki, i to z konkursem dla zaczynających swą przygodę ze sceną żeglarską i poważniejszym śpiewaniem.
Wiosenny sezon festiwalowy powoli się rozkręca. Za nami „Kopyść” w Białymstoku, a przed pierwsza edycja Jurajskiego Festiwalu Żeglarskiego. To inicjatywa kilku lokalnych instytucji, którą wspiera znany szantyfanom zespół Drake. Co ciekawe i godne pochwały, w programie festiwalu znalazło się też miejsce na konkurs dla wykonawców rozpoczynających przygodę z piosenką żeglarską.
Queen Anne's Revenge
W portowym mieście Szczecinie, które onegdaj szczyciło się kilkoma zespołami wykonującymi morskie pieśni i ballady, jeszcze do niedawna rzadko jakoś słychać było morskie opowieści. Jednak za sprawą miłośników żeglarskiego śpiewania ożyła ostatnio Taverna Cutty Sark, odbywają się koncerty i regularne szantowiska, a nawet pojawił się też nowy, bardzo obiecujący zespół, sięgający do klasyki.
35 Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Kopyść”
Nareszcie! Po kilkuletniej przerwie spowodowanej zarówno pandemią, jak i problemami finansowymi legendarna „Kopyść” – najstarszy festiwal piosenki żeglarskiej w Polsce – znów się odbędzie. W nieco ograniczonej formule w stosunku do ubiegłych edycji, ale nadal ze śmietanką polskiej sceny „szantowej” i bez wątpienia z niepowtarzalną atmosferą. I jak zawsze w kwietniu, w Białymstoku.
Shanties 2020 w Krakowie
Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie jest dla sceny żeglarskiej tym, czym „YAPA” dla turystów, „Piknik Country” dla fanów country, „Mikołajki Folkowe” dla miłośników muzyki folkowej. Po prostu nie można na nim nie wystąpić, nie można na nim nie być. To w Krakowie spotyka się „środowisko”, tu też zespoły prezentują nowości repertuarowe i premiery płytowe.
Przed nami kolejna edycja Przeglądu Konkursowego Shanties. Powinna być 20., ale po drodze, o ile mnie pamięć nie myli, dwie edycje się nie odbyły. Za to z pewnością świętować będziemy jej 20-lecie. Tym razem trzyosobowe jury będzie miało do wysłuchania dwóch solistów i pięć zespołów. Koncerty i ogłoszenie wyników odbędą się tradycyjnie w Starym Porcie w Krakowie. Polecamy.
Zimowa Rozgrzewka PPP 2023
Miejskie Centrum Kultury i zespół Perły i Łotry zapraszają do Tychów na Zimową Rozgrzewkę festiwalu Port Pieśni Pracy, czyli zajawkę tego, co nas czeka niebawem. Tegoroczna edycja koncertu odbędzie się w zupełnie nowym miejscu – imponującej akustycznie sali Mediateki w Tychach, a oprócz gospodarzy pojawią się w niej goście z dalekiej północy i północnego wschodu naszego pięknego kraju.
Mohadick

Po pandemicznej wirtualnej edycji „Na cumach” oraz zeszłorocznej całkiem odwołanej z powodu COVID-u Szanta Claus wraca do gry! Poznański festiwal odbędzie się w tym roku już po raz szesnasty i jak zwykle będzie można w jego trakcie usłyszeć zarówno artystów znanych, jaki i nowicjuszy, którzy walczyć będą o nagrodę w konkursie. Zakończenie sezonu festiwalowego nad Wartą? Warto!

Stan Hugill
Mam wrażenie, że chorzowski Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Tratwa” od jakiegoś czasu szuka znów dla siebie formuły. Oto w 2019 r. odbył się wspaniały koncert poświęcony pamięci Jerzego Rogackiego, w którym wzięła udział czołówka wykonawców bliskich tzw. tradycyjnemu podejściu do morskiego śpiewania. Teraz znów sięgniemy do tradycji, a pretekstem do tego będzie postać Stana Hugilla.
Autorzy musicalu Captain Who
W portowej tawernie, zagubionej w czasie i przestrzeni, przy szklance whisky toczy się opowieść nowego musicalu pt. „Captain Who”. Tu marynarskie szanty mieszają się z barokową operą oraz irlandzkimi i szkockimi tańcami. W całość wmieszało się kilku znanych nam „szantymenów”. Premiera w Chorzowie niebawem, niestety nie ma już biletów.
35 Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”
Po czteroletniej przerwie wracają do muzycznego kalendarza Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską – „Kubrykiem” zwane. Choć w innym terminie, w innej formule, w innym wreszcie miejscu i bez najważniejszej postaci tej imprezy, ojca założyciela i wszechdyrektora – Jerzego Rogackiego, to wielu z pewnością ten powrót ucieszy. W programie znani i lubiani wykonawcy.
Bie Daip logo
Już w najbliższy weekend rozpocznie się 21 Internationaal Folk & Seasongfestival „Bie Daip”. Trzy dni, kilkanaście scen i ponad trzydziestu wykonawców z całej Europy. Festiwal jest regularnie odwiedzany przez polskie zespoły, głównie te (o dziwo!) ze Śląska, ale i Pomorze było tu reprezentowane, i centralna Polska. W tym roku do Appingedam wybiera się trójka naszych: Banana Boat, Sąsiedzi i Hoverla...
Szanty we Wrocławiu 2021

Już niedługo nad jeziorem Paprocany ponownie zabrzmią pieśni mórz i oceanów. Letnia edycja legendarnego tyskiego festiwalu jak co roku ma wiele do zaoferowania fanom szant oraz piosenek żeglarskich – ale i nie tylko. W ciągu trzech dni imprezy czekają nas koncerty, animacje oraz warsztaty dla najmłodszych, seans filmowy, spotkanie autorskie, a także regaty o Złoty Róg Miasta Tychy.

Szanty we Wrocławiu 2022
Wielka telewizja wraca do Giżycka! Już w najbliższy piątek będziemy świadkami powrotu mediów ogólnopolskich na festiwal w Giżycku. Co prawda telewizja ostatnio traci na oglądalności, a i giżycki festiwal już nie jest tym, co kiedyś, ale morskie pieśni znów popłyną. Jak to w takich wypadkach (a często się nie zdarzają), jest i nadzieja, i obawa. Jak będzie, przekonamy się za dni parę.
Mechanicy Shanty
Festiwal „Szanty nad Narwią” oraz towarzyszący mu wyścig pychówek o tytuł Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi powoli stają się już łomżyńską tradycją. Piosenka żeglarska zabrzmi bowiem na nadnarwiańskich bulwarach już po raz trzeci. Na scenie usytuowanej tuż nad rzeką ponownie będzie można usłyszeć Flash Creep oraz Mechaników Shanty, a po raz pierwszy – Starą Kuźnię.
Shanties 2019
Liczą sobie od dwudziestu do ponad osiemdziesięciu wiosen, jednak łącznie stuknęło im właśnie lat dziesięć. O kim mowa? Jedyny i niepowtarzalny Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Z okazji 10. urodzin chórzyści szykują zarówno dla siebie, jak i dla swoich fanów moc atrakcji. To doskonała okazja, by wybrać się na weekend do Trójmiasta.
Maritime Music Directory International

Popularność szant i innych pieśni rodem z mórz i oceanów nie tylko nie słabnie, ale ostatnimi czasy wydaje się nawet rosnąć – zwłaszcza w świecie interetu. Dlatego Dean Calin oraz David H.B. Drake wyszli z inicjatywą utworzenia międzynarodowego katalogu gromadzącego wszelkie informacje i newsy dotyczące wykonawców, koncertów i festiwali oraz samych szant. Potrzebują jednak wsparcia.

Internetowy plebiscyt „Wirtualne Gęśle”, organizowany przez serwis Folk.pl po raz dziewiętnasty!, ma za zadanie wypromowanie wydawnictw z muzyką folkową, etniczną i tradycyjną, które ukazały się w Polsce w 2021 r., poprzez głosowanie fanów na te najciekawsze. W plebiscycie biorą też udział płyty wykonawców polskich wydane zagranicą. Scenę „szantową” reprezentują trzy płyty.
Z potrzeby serca i ducha, wzorem wielu innych środowisk artystycznych, na pomoc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie ruszają górnośląscy, i nie tylko, szantymeni i szantyfani. Z pomocą Pszczyńskiego Centrum Kultury zespół North Cape organizuje w najbliższą sobotę koncert, z którego dochód zostanie przekazany na rzecz uchodźców z Ukrainy przebywających obecnie w Polsce.
Szantymeni dla WOŚP Wrocław 2022
Początek roku to maraton dla miłośników morskich pieśni i żeglarskich piosenek. Zimowa rozgrzewka „PPP” w Tychach, „Shanties” w Krakowie i „Szanty we Wrocławiu” to już stałe punkty programu dla szantymaniaków od lat. Za nami dwa z nich, a ostatni rusza za chwilę… Nad Odrą pojawią się jak zawsze znani wykonawcy z Polski wraz z lokalnymi, wrocławskimi zespołami.
41 Festiwal Shanties A. D. 2022
Po ubiegłorocznej edycji pandemiczno-wirtualnej największy i najbardziej kultowy festiwal szant i piosenek żeglarskich w Polsce powrócił do tradycyjnej formuły „live” – i to w doskonałym stylu. Nie brakowało bowiem ciekawych, wzruszających, a nawet zaskakujących momentów. Te najbardziej interesujące wyłapali i stosownie nagrodzili jurorzy krakowskich „Shanties”.
41 Shanties w Krakowie

Już za dwa tygodnie do Krakowa po raz czterdziesty pierwszy ściągną rzesze fanów oraz wykonawców szant i folku morskiego oraz współczesnej piosenki żeglarskiej, którzy tłumnie zjadą się tu z całej Polski i nie tylko. W tym roku na hasło festiwalu wybrano słowa „Rozśpiewany rejs”, które doskonale oddają klimat „Shanties”. A co czeka nas podczas tegorocznego „rejsu”?

Po roku przymusowej przerwy w graniu na żywo miłośników folku morskiego, tego dawnego i tego współczesnego, z Wrocławia, ale też Śląska i okolic, czeka znów spotkanie z ulubioną muzyką w Starym Klasztorze. Na wspólne żeglarskie granie i śpiewanie w szlachetnej intencji wsparcia idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapraszają tradycyjnie już wrocławskie zespoły.
PPP Zimowa Rozgrzewka
Sezon festiwalowy A.D. 2022, jak wiele poprzednich, rozpoczniemy, odwiedzając Port Pieśni Pracy w Tychach. W programie tegorocznej „Zimowej Rozgrzewki PPP” znajdą się nie tylko koncerty, w których wystąpią aż trzy zespoły, ale także warsztaty i animacje dla dzieci. Całemu wydarzeniu będzie patronować – któż by inny? – syrena! Za to gościny miłośnikom muzyki morza udzieli tyska Andromeda.
Kufel Heres a Health
W ramach obchodów jubileuszu dwudziestolecia działalności na scenie śląski zespół folkowo-szantowy Sąsiedzi nagrał i w połowie grudnia zaprezentował fanom folku w większości liczących się kanałów streamingowych singiel pt. „Here's a Health (to the Company)”. Zespołowi w trakcie nagrań udało się też skorzystać z przełomowej, dopiero wprowadzanej na rynek technologii audio.
33 Szanty we Wrocławiu

W pierwszy weekend marca 2022 r. Wrocław znów potwierdzi swój silny związek z morzem, organizując już po raz trzydziesty trzeci jeden z najstarszych i najpopularniejszych festiwali muzyki żeglarzy i marynarzy „Szanty we Wrocławiu”. Jak co roku nad Odrą zbiorą się miłośnicy folku morskiego z całej Polski. Nie zabraknie uznanych gwiazd i ich największych przebojów.

Szantymaniak.EU
Wrócił z dalekiej podróży. Co prawda z „EU” na końcu, a nie „PL” (prawdziwi patrioci mogą mieć problem), ale dobre i to. Szan(t)owni, oto ogłaszamy, że nadal można poczytać archiwalne teksty Szantymaniaka. Mogą pojawić się problemy z niektórymi funkcjami, bo serwis powstawał przecież prawie 20 lat temu, ale ważne, że choć nieaktywny od lat, jest. Andrzej Szreter niech nam żyje!
Bella Ciao
Górnośląska formacja North Cape znów zaskakuje swoich fanów. Piątka chłopaków znanych ze sceny tzw. folku morskiego co jakiś czas sięga jednak po zdecydowanie niemorski repertuar. Był już cover motywu przewodniego znanego serialu czy bijącej onegdaj rekordy fińskiej pieśni ludowej. Tym razem do repertuaru North Cape trafiła pieśń rewolucyjna. Jakie czasy, taka pieśń?
A miało być tak pięknie, dwa długie koncerty z udziałem krajowych gwiazd polskiej sceny piosenki żeglarskiej, koncert dla dzieci, przegląd debiutujących zespołów i solistów, a także dwa dni żeglarskiej biesiady. Tak miał wyglądać jubileuszowy, XV Szanta Claus Festiwal. Niestety znów wirus i obostrzenia pokrzyżowały plany organizatorom – i to na kilka dni przed terminem.
Port Pieśni Pracy 2017
W ostatni weekend sierpnia tradycyjnie już Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz Perły i Łotry zapraszają na letnią edycję Portu Pieśni Pracy. Festiwal, który odbędzie się po raz trzydziesty siódmy, znów przyciągnie na Górny Śląsk śmietankę polskiej sceny żeglarskiej. W ciągu trzech dni fani gatunku będą mogli usłyszeć prawie dwudziestu wykonawców szant i folku morskiego.
Szanty24
Szanty24.pl to obecnie najdłużej działający serwis o tradycyjnym folku morskim i współczesnej piosence żeglarskiej w Polsce i jeden z najstarszych tego typu w świecie. Obecny, stworzony i wydawany przez Fundację Folk24 od zera, obchodzi swoje dziewiąte urodziny, ale sam tytuł istnieje od stycznia 2008 r. i, co ważne, w tym czasie zawiesił działanie tylko na niecały rok.
Już po raz 22 nad jez. Solina w Polańczyku spotkają się miłośnicy szant, piosenek żeglarskich i sportów wodnych. Impreza skromniejsza niż w latach ubiegłych (z powodu covida), ale nie do końca, bo mniejszą liczbę dni festiwalowych organizatorzy nadrobią ilością scen – w tym roku będą aż trzy miejsca koncertów. Festiwal już w ostatnią sobotę lipca.
31 Szanty we Wrocławiu
W połowie czerwca festiwalem we Wrocławiu polska scena pieśni oceanów, mórz, jezior i rzek zainauguruje sezon festiwali live A.D. 2021. W stolicy Dolnego Śląska znów będzie można usłyszeć najbardziej znanych wykonawców, pośpiewać największe żeglarskie przeboje, w tym jubilatów EKT Gdynia. Reżim sanitarny oczywiście będzie obowiązywał, ale nie przeszkodzi to świętować na całego.
Przejdź do strony: 123456»

KONCERTY

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: