Szanty24.pl - W nowy świat w rytmie szant

Tablica pamiątkowa w Mikołajkach
Niespotykana wichura, o sile wiatru przekraczającej 12 stopni w skali Beauforta, runęła na mazurskie jeziora tuż przed godziną 15:00. Nic nie zapowiadało nadciągającej burzy, była piękna, słoneczna pogoda i wiał słaby wiatr. Od "białego szkwału" - tragicznej wichury, która zabrała życie 12 żeglarzom na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, 21 sierpnia minęło pięć lat.
Gazetka festiwalowa "Szant w Giżycku"
Jakoś tak bez większych fanfar w mediach żeglarskich, szantowych i nawet regionalnych przeszedł jubileusz jednego z największych festiwali piosenki żeglarskiej i szant na Mazurach. A tu ani się obejrzeliśmy, jak "Szantom w Giżycku" stuknęło dwadzieścia lat. Zacny to jubileusz. Z tej okazji ukazało się specjalne wydanie festiwalowej gazetki.
23 Port Pieśni Pracy
Od lat szantowe lato kończy się w Tychach. Już w najbliższy weekend, tyskie Paprocany po raz dziesiąty rozbrzmiewać będą szantami, piosenką żeglarską i folkowymi nutami. Przez dwa dni na scenie przy Dzikiej Plaży, na dwunastej letniej edycji PPP w Tychach wystąpi dwunastu wykonawców. Przypadkowa czy zamierzona to zbieżność?
The Hoolies
Śpiewamy szanty! Czy ty i/lub twoi znajomi śpiewają pieśni morza, ballady, grają folk morski? Czy zawsze chcieliście zaśpiewać na międzynarodowym festiwalu szantowym? Wasza grupa nie jest duża, uwielbiacie śpiewać i chcielibyście spędzić weekend w urokliwym miasteczku w północno-wschodniej Holandii - przybywajcie do Appingedam.
XV Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach
Podczas minionego weekendu, nad pięknym jeziorem Charzykowskim, w przesympatycznym amfiteatrze im. Ottona Weilanda, jury ogłosiło zwycięzców konkursu piosenki żeglarskiej, odbywającego się pierwszego dnia festiwalu. Po raz drugi w ostatnim czasie najlepszym okazał się zespół Anker z Górowa Iławeckiego.
Reprezentacja Sąsiadów
Na początku lipca Sąsiedzi z Gliwic byli gośćmi francuskiego zespołu folk-rockowego Les Dieses, który znany jest u nas z projektu „Odyseja” realizowanego z wrocławską Orkiestrą Samantą. Tym razem Francuzi postanowili zbliżyć się do bardziej akustycznych brzmień i do współpracy zaprosili muzyków z Górnego Śląska.
Na wygnaniu CD
Za nami już pierwszy konkurs (na Facebooku) z okazji uruchomienia portalu Szanty24.pl, w którym można było wygrać płytę, której „jeszcze nie ma”, ale wkrótce będzie. Teraz trwa konkurs, w którym można wygrać płytę, której „nie było i szybko nie będzie”, słowem prawdziwy, żeglarski biały kruk. Jeśli chcecie ją zdobyć zapiszcie się i zaglądajcie do naszych newsletterów.
Pat Sheridan, Jim Mageean
W ostatni weekend lipca miłośnicy tradycyjnych pieśni morza mieli rzadką okazję by posłuchać w Polsce prawdziwych mistrzów gatunku. Na festiwalach w Sandomierzu i Polańczyku gościli bowiem dwaj szantymeni, Anglik i Irlandczyk, którzy dali nielada popis tradycyjnego, morskiego śpiewania. Informujemy, iż płyta obu panów jest już dostępna w naszym folkowym sklepie.
Charzykowy
Macie już zarezerwowane miejsce w Chrzykowach? Nie, to spieszcie się, bo od lat przybywa na niego stała grupa widzów, wolontariuszy, oddanych fanów i wykonawców. Nawet jeśli ci ostatni nie znaleźli się w programie imprezy, często można ich spotkać wśród publiczności. Dla atmosfery tego festiwalu warto bowiem pokonać nawet dużą odległość. Okolica też jest bajeczna.
Scena w Mikołajkach
Festiwal w Mikołajkach, organizując konkurs, kultywuje bardzo dobre tradycje imprez żeglarskich. Na pływającej scenie, między kejami, pierwszego dnia festiwalu spotkało się dziewięciu wykonawców, by poddać się ocenie jurorskiego gremium. Widzowie - co się rzadko na koncertach konkursowych zdarza - dopisali. Nagrody rozdane, czas na podsumowania.
Za Horyzontem
Festiwal morski w Bremie to od lat czołowa impreza tego typu w Niemczech i jedna z największych plenerowych w Europie. Co roku na kilkunastu scenach występuje stu kilkudziesięciu wykonawców z całego świata. I choć od paru lat program zmierza bardziej ku folkowi, dla pieśni morza jest w nim nadal sporo miejsca. W tym roku więcej dla Polski.
"Live" Brasów
Dziś, przedpremierowo, dotarło do nas kilka egzemplarzy najnowszej płyty zespołu Brasy, zatytułowanej „Live“. Z lepszym prezentem z okazji reaktywacji portalu nie można było trafić. Zatem z okazji restartu Szanty24.pl mamy dla was konkurs na Facebooku oraz możliwość zakupu płyty w naszym sklepie (tylko kilku sztuk na razie!), jeszcze przed uruchomieniem oficjalnej dystrybucji.
Emil Kulbacki
Gdy pojawili się na scenie, wywołali spore zamieszanie. W tym czasie już niewielu tak surowo w Polsce wykonywało pieśni morza i sięgało po szanty u nas jeszcze nieznane. Ogromny potencjał, rzadki repertuar, niestety częste zawirowania w składzie nie pozwoliły jak dotąd rozwinąć im skrzydeł.
The Irish Rovers - "Drunken Sailor"
Zdaję sobie sprawę, że The Irish Rovers nie są formacją bardzo znaną w kraju nad Wisłą, ponieważ bazują na stałe w Toronto (choć założyciele grupy urodzili się w Irlandii), jednak odcisnęli oni trwałe piętno na polskiej scenie piosenki żeglarskiej. W końcu są autorami utworów znanych u nas jako Matthew Anderson, Łowy, Bluenose czy Dzień Wielkich Żaglowców.
Francis Drake urodził się w protestanckiej rodzinie, w Tavistock w hrabstwie Devon, w południowo-zachodniej Anglii. Data urodzin nie jest dokładnie ustalona, ale nastąpiło to w przedziale lat 1540-1545. Gdy miał ok. 9 lat zasiadająca na tronie angielskim królowa Maria przywracała w kraju katolicyzm.
Sławomir Klupś
Współzałożyciel Mechaników Shanty, lider zespołu Atlantyda, autor wielu żeglarskich przebojów, za teksty do których wielokrotnie był nagradzany Nagrodą im. Tomka Opoki na festiwalu Shanties w Krakowie. Dziennikarz radiowy, prasowy, a ostatnio telewizyjny. Opowiada nam o tej pracy, o tym jak powstają jego teksty i co najważniejsze o planowanej w tym roku nowej płycie.
Zuzanna Łuczak
Są takie festiwale, za którymi tęsknię już w chwili, kiedy się kończą i czekam na ich kolejną edycję przez cały rok. Taką imprezą jest Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Kopyść” - powtarzam to od lat. Tych miejsc jest coraz mniej, ale Białystok niezmiennie plasuje się w czołówce.

Gliwice w znakomitym stylu powróciły na szantową mapę Polski. Nie ma już festiwalu „Silesian Shanties”, nie ma tawerny „Latarnia”, ale jest „Nad Kanałem”. Zupełnie nowa impreza, której pierwsza edycja miała miejsce 17 października w Starej Fabryce Drutu, nota bene, 20 m. od dawnego, zasypanego dziś, Kanału Kłodnickiego.

Podczas premiery sąsiadowej płyty „Brocéliande” na PPP w 2008 r. po raz kolejny spotkałem się z zespołem Armstrong's Patent. Przedstawiłem im Sąsiadów, wręczyłem nasze płyty. Wtedy też padła luźna propozycja naszego przyjazdu do Holandii. Kilka miesięcy później Janneke Woldhius, manager Armstrongów i dyrektor International Shantyfestival „Bie Daip” przysłała oficjalne zaproszenie.
Perypetie katowickiego festiwalu „Tratwa” w ostatnich kilkunastu latach są dobrze znane środowisku szantowemu. Jedna z najstarszych (pierwsza edycja w 1983 r.!) i najbardziej zasłużonych imprez tego typu w Polsce od wejścia w nowe tysiąclecie przeżywała swoje wzloty i upadki, niestety z przewagą tych drugich. W 2003 i 2007 r. nie odbyła się w ogóle. W tym roku jednak nastąpiła ponowna reaktywacja.
Po raz 23. odbył się w Tarnowie „Bezan”, przegląd piosenki żeglarskiej, spotkanie żeglarskiej braci, wspólne śpiewanie, żeglarska biesiada... jak zwał tak zwał. Ważne dla mnie, że się odbył. Jest to z pewnością jedna z najstarszych imprez na scenie żeglarskiej. W Tarnowie bowiem „szantowali” już, gdy wielu z nas jeszcze nie wiedziało, że szanty istnieją. Jak zwykle działo się tam trochę inaczej, niż na przeciętnym festiwalu. Jak zwykle...
Miło mi donieść, iż właśnie zakończył się polsko-irlandzki projekt wymiany kulturalnej „Crossing the waves/Pokonać fale”, który wspólnie z Anią Górecką (MDK nr 1 w Bytomiu) oraz Peggy Sue Amison (Sirius Arts Center w Cobh w Irlandii) i Kate O'Connor (The Plateau w Cobh w Irlandii) prowadziłem od października 2005 do stycznia 2007 roku. To była wspaniała szantowa przygoda.
W Krakowie, tradycyjnie już przed festiwalem „Shanties”, odbyły się przesłuchania w Przeglądzie konkursowym. Na scenie Rotundy zaprezentowało się jedenaście zespołów o różnorodnym charakterze występów. Zanim jednak doszło do zmagań „młodych” przed nimi wystąpił Bartek „Bongos” Konopka (frontmen Yank Shippers) ze swoimi pociechami. Duch morskiego śpiewania nie zginie.
Przejdź do strony: «123 - 789

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: