Konkursowicze z gwiazdami

15 Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 3 sierpnia 2012
Amfiteatr im. Ottona Weillandta Fot. Marek Relich
Macie już zarezerwowane miejsce w Chrzykowach? Nie, to spieszcie się, bo od lat przybywa na niego stała grupa widzów, wolontariuszy, oddanych fanów i wykonawców. Nawet jeśli ci ostatni nie znaleźli się w programie imprezy, często można ich spotkać wśród publiczności. Dla atmosfery tego festiwalu warto bowiem pokonać nawet dużą odległość. Okolica też jest bajeczna.

Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach odbędzie się w tym roku w dniach 10-11 sierpnia. Jak zwykle występy konkursowiczów odbędą się w piątek, pomiędzy koncertami zaproszonych gwiazd. Znamy już tych, którzy powalczą o bardzo konkretne nagrody Wielki Pagaj Ottona Weilandta, 3000 zł, koncerty podczas przyszłorocznych edycji Portu Pieśni Pracy i Festiwalu w Charzykowach, Nominację do Przeglądu Konkursowego „Shanties” 2013 oraz... łódź wiosłową. To chyba największa pula nagród w tegorocznych konkursach. Na nas w każdym razie robi wrażenie, zwłaszcza ta łódź wiosłowa.

- Ubiegłoroczni laureaci - grupa oJ taM - swoją łódkę odebrała, gdyby tego nie zrobili do końca roku, nagroda zostałaby przekazana na jakiś szczytny cel - tłumaczył nam Wojciech „Muzyk” Harmansa, organizator festiwalu. Jak na razie wszystkie zostały odebrane - dodaje.

Zobaczymy czy przygotowani będą na to tegoroczni zwycięzcy, i jak to bogactwo nagród wpłynie na konkursowiczów, którymi w tym roku będą:

  • Anker
  • Bartosz Błach
  • Krzysztof Szczęśniak
  • W Stronę Portu
  • Z Dala Od Zgiełku
  • Jacek Zieliński

Pierwszego dnia polecamy, może nieco dalekich od tradycyjnych, morskich dźwięków, i może jeszcze jednak nie gwiazdę, ale już godnych uwagi, stwarzających ciekawy nastrój na scenie, młodych ludzi z Częstochowy, zespół Canau (laureata m.in I Nagrody ex equo, na tegorocznym, zimowym PPP). Pokazali się w kilku konkursach, na kilku nawet coś wygrali. Trudno ich muzykę jasno zakwalifikować ale na pewno warto posłuchać. Kolejnym smaczkiem pierwszego dnia będzie niewątpliwie koncert gwiazdy, grupy North Wind. Załoga po przejściach, jednak nie tracąca ducha i przede wszystkim wierna tradycji morskiego śpiewania i grania. Młodzież będzie miała się od kogo i czego uczyć.

Zgoła inne podejście do muzyki żeglarzy ma Atlantyda, ich repertuar to głównie autorskie teksty lidera, Sławka Klupsia (krótka rozmowa z nim tutaj). Będzie autorsko, współcześnie, o morzu i lądzie, wyśpiewane jednym z najbardziej folkowych głosów polskiej sceny żeglarskiej.

Drugi dzień to kolejne emocje. Mocna reprezentacja Śląska: Indygo, oJ taM, North Cape, Brasy i Prawdziwe Perły. To prawdziwa szantowo-folkowa bomba. Z kolei autorską piosenkę żeglarską reprezentować będzie m.in. Marta Śliwa. Cudowne piosenki, szczere i wspaniale wykonane - doceniają to jurorzy od lat, m.in. ostatniego konkursu PPP, wręczając Marcie „Wielki Dzwon PPP”. Poziomem występów, umiejętnością stworzenia nastroju, oddaniem emocji Marta już dawno nie odstaje od mistrzów gatunku, jak Andrzej Korycki, Jerzy Porębski czy, występujący po niej tego dnia z Zejmanem & Garkumplem, Mirosław „Koval” Kowalewski.

Na dobry początek każdego dnia, w piątek od 14:00 do 17:00 i w sobotę od 11:00 do 15:00 w Chojnicach na rynku zaplanowano też „chodnikowegranie”. Szczegóły znajdziecie w naszym dziale „koncerty”.

15 Festiwal Piosenki Żeglarskiej, 10-11.08.2012, Charzykowy
Portal Szanty24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: