Nowy North Wind

Jeden za dwóch
Wykonawcy Kamil Piotr Piotrowski 2 sierpnia 2012
North Wind Fot. Kamil Piotrowski
Gdy pojawili się na scenie, wywołali spore zamieszanie. W tym czasie już niewielu tak surowo w Polsce wykonywało pieśni morza i sięgało po szanty u nas jeszcze nieznane. Ogromny potencjał, rzadki repertuar, niestety częste zawirowania w składzie nie pozwoliły jak dotąd rozwinąć im skrzydeł.

Zespół zadebiutował w 2006 r. w składzie Jacek Apanasewicz, Wiktor Bartczak, Grzegorz Lewtak, Jerzy Ozaist. Szybko stał się jedną z najlepszych grup w Polsce, które głęboko inspirują się morską tradycją. Mimo, iż nie koncertowali zbyt często.

Na Festiwalu „Szanty w Giżycku” (2008 r.) w składzie pojawił się Piotr Lasko. Doświadczony muzyk folkowy, obeznany też z morską tradycją, o sporej wiedzy nt. muzycznych źródeł, o dobrym głosie, wprowadził do zespołu nowe instrumenty (akordeon, biniou). North Wind nabrało nowej jakości. Niestety, kolejne lata jednak nie pokazały tego potencjału. Niewiele koncertów, problemy ze składem. Gitarzysta Wiktor Bartczak najpierw znikł, później pojawił się by ostatecznie, w styczniu 2011 zrezygnować z gry w zespole. W jego miejsce dołączył do składu Przemysław Maruchacz (Prawy Ostry, Aura Mesy). Ale jak się później okazało to nie był koniec zmian w grupie. Na początku b.r. Jacek Apanasewicz i Grzegorz Lewtak oficjalnie ogłosili odejście z zespołu i rozpoczęcie prac nad nowym projektem. Dla wielu oddanych fanów grupy to był szok. Jednak pozostali członkowie zespołu nie załamali rąk i działają dalej. Dwóch zastąpił jeden.
Nowym muzykiem w North Wind został Emil Kulbacki, znany do tej pory z występów w The Coofels i Zmiana Wachty. Śpiewa i gra na klarnecie, chalumeau i fletach. Na tegorocznym Kubryku udanie zastąpił brakującą dwójkę, a właściwie uzupełniał brak trójki muzyków, gdyć Piotrek Lasko nie mógł na festiwalu wystąpić.

- Czujemy się w tym składzie dobrze i nie zamierzamy go rozbudowywać. Zmian personalnych mamy na razie dość - odpowiedział nam na pytanie o ewentualny powrót do pięcioosobowego składu Jerzy Ozaist.

Grupa będzie kontynuować pracę, poszerzać repertuar i przymierzać się do nagrania drugiej płyty. Obecnie North Wind tworzą:

  • Piotr Lasko - śpiew, akordeon, biniou
  • Emil Kulbacki - śpiew, klarnet, flety, chalumeau
  • Przemysław Maruchacz - śpiew, gitara
  • Jerzy Ozaist - śpiew, bodhran, proza

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: