Żeglarski folk

28 Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Tratwa”
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 30 października 2012
31 Festiwal Shanties Fot. Kamil Piotrowski
Śląski Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Tratwa” ma za sobą burzliwą historię. Jak rzadko który z festiwali, zwłaszcza w początkach swojego istnienia, tułał się po różnych miejscach, a to jeden z najstarszych festiwali żeglarskich w kraju. Przez ponad 20 lat „Tratwa” pływała po katowickim akwenie, a na jej kursie pojawiały się kolejne porty, ostatnim było Górnośląskie Centrum Kultury.

W swojej historii „Tratwa” nie dobiła do brzegu dwukrotnie. Raz w 2003 r, drugi w 2007. Pojawiała się za to w następujących portach:

 • 1983 - Teatr Młodego Widza
 • 1984-1986 - Filharmonia Śląska
 • 1987-1989 - Hala Parkowa
 • 1990 - hala Fabryki Maszyn Górniczych
 • 1991-1992 - Centrum Kultury
 • 1993 - Hala Sportowa Huty "Baildon"
 • 1994-1995 - Hala Gimnastyczna "Spodka“
 • 1996-2000 - "Spodek"
 • 2001-2002 - Górnośląskie Centrum Kultury
 • 2004-2006 - Górnośląskie Centrum Kultury

W 2008 roku Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Tratwa” opuścił burzliwe akweny Katowic i przesmyknął się na spokojniejsze wody Chorzowa, a jej ster przejęła krakowska Fundacja „HALS”, organizator Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie.

W tym roku, fani żeglarskiego śpiewania po raz piąty spotkają się w chorzowskiej Tawernie Stary Port oraz w Chorzowskim Centrum Kultury. Program skromniejszy ale nie bez wydarzeń.

Zacznie się w piątek od tawernianego koncertu tyskiej grupy Leje na Pokład (wstęp wolny). Sobota to dzień konkursowy (w Tawernie) oraz koncerty. Najpierw w ChCK (Flash Creep, Formacja, Ryczące Dwudziestki i… Chór Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni), będzie i balladowo, i żeglarsko i... chóralnie. Polecamy zwłaszcza koncert ostatniego wykonawcy, bo wydarzenie to nie lada, a okazji do spotkania z nimi na żywo za wiele nie ma, dodajmy, że występ chóru to było spore wydarzenie na tegorocznym „Shanties”. Finał znów w Starym Porcie, gdzie odbędzie się jubileuszowo-promocyjny koncert grupy Carrantuohill. Grupa ta od 25 lat słynie m.in. z tego, że potrafi zachęcić do tańca niemal każdego. Zapowiada się gorący wieczór.

Festiwal zakończy się w niedzielę, znów w tawernie, koncertem Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej, laureatów Grand Prix tegorocznego 31 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie. Szczegóły znajdziecie w naszym dziale "koncerty".

Dla naszych czytelników będziemy mieli bilety na poszczególne koncerty, zaglądajcie na nasz fejsbukowy profil, do newslettera i na portal oczywiście.

28 Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Tratwa”, 9-11.11.2012, Stary Port/ChCK, Chorzów
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Komentarze

dodaj własny komentarz
 • Gość 7 listopada 2012, 16:53
  Może warto by dodać że jakiś czas była to EKO TRATWA? Może nie wszyscy wiedzą...
  Z tego co widzę Tratwa przeszła do "pijalni piwa" i innych trunków. To staje na pierwszym miejscu. Nie jestem do końca pewny czy konkursowy dzień w - tawernie - to najlepszy pomysł. Chyba że chodzi o ilość wypitego piwa. Konkursy na "dużej scenie" bywają często bez publiczności, ale w "tawernie" być może będzie jej wiecej. Nie wiem tylko co ją bardziej będzie interesowało...
  Tylko tylele - i aż tyle:-):-)
  Niech ta rozśpiewana TRATWA płynie jeszcze wiele, wiele lat i cumuje w przyjaznych portach:-)
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
  • 1 z 2 osób uznało tę wypowiedź za pomocną
   Gość 9 listopada 2012, 7:31
   Dziadek Władek:

   Z tego co widzę Tratwa przeszła do "pijalni piwa" i innych trunków. To staje na pierwszym miejscu. Nie jestem do końca pewny czy konkursowy dzień w - tawernie - to najlepszy pomysł. Chyba że chodzi o ilość wypitego piwa.


   A skąd wiesz, jakie plany ma ChCK na ten dzień? Skąd wiesz, ile kosztuje wynajęcie sali/akustyka/sprzętu na konkurs i ile kasy jest na to? Skąd wiesz, że od południa piwo w SP się będzie lało strumieniami? Bo ja bywałam na różnych imprezach o tej porze i szła głównie kawa... Ale...na FB pokazywałeś (juz nie śledzę) milion zdjęć z butelkami wszelkiej maści. Mówiły nieco... Toć panie, jak tym razem jesteś kierowca, innym odmawiać nie musisz ;-).

   Organizatorem Tratwy jest dokładnie ten sam Hals, co ma Stary Port. Logicznie, w czasach niedostatku, mając do dyspozycji czas, salę, nagłośnienie, wybiorę dom swój, nie sąsiada. Oczywiście sala w ChCK jest bardziej profesjonalna, ale klimatu to ona żadnego nie ma. W Starym Porcie chociaż sól z tostów można poczuć :-). Morską oczywiście. Naturalnie jodowaną.
   Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
 • Gość 7 listopada 2012, 21:58
  I jak zobaczyłem na FB jest już konkurs na 2 bilety:-) Pewno szanty (fani i maniacy) będa wiedzieć:-) Ja byłem jakoś wyrywny, przed czasem jak widze wg. godzin:-)
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
 • 2 z 3 osób uznało tę wypowiedź za pomocną
  Gość 9 listopada 2012, 10:18
  Czasami Dziadku warto choć do 10 policzyć... ;)

  Potwierdzam zdanie Figi, czasy bardzo ciężkie, każdy robi co może by jednak koncerty się odbywały, festiwale trwały, konkursy rozdawały nagrody.
  Cóż mi po konkursie w pięknym ChCK jak nikt poza zespołami na niego nie przychodzi, granie do pustej sali zespołom też nie pomaga.

  Ja tam jestem ciekawy jak to w SP wypadnie, a "piwko srana jak śmietana",
  ups, kawa oczywiście :p
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
 • 1 z 1 osób uznało tę wypowiedź za pomocną
  Gość 9 listopada 2012, 16:58
  Nie ma o co kruszyć kopii ;). Jeśli proporcje wypitego piwa do zainteresowania muzyką będą właściwe to czy miejsce generalnie ma jakieś znaczenie? Spędzę jutro z zespołem kilkanaście godzin w drodze bo sami chcieliśmy znów wystąpić na Tratwie. Jedni przyjdą posłuchać muzyki inni wypić piwo bo przecież "...ilu ludzi tyle kufli...." jak śpiewa Andrzej Korycki;). Ważne, że konkursy się jeszcze odbywają bo czasy faktycznie są ciężkie.
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
 • Gość 10 listopada 2012, 0:25
  „Czasami Dziadku warto choć do 10 policzyć... ;)”
  Cóż – policzyłem teraz więcej jak do dziesięciu…
  Najpierw to: „Ale...na FB pokazywałeś (juz nie śledzę) milion zdjęć z butelkami wszelkiej maści. Mówiły nieco... Toć panie, jak tym razem jesteś kierowca, innym odmawiać nie musisz ;-).”
  Czyżbym był alkoholikiem?:-( No to najwyzszy czas zgłosić się do poradni AA...

  To prawda – nie muszę i nie odmawiam.

  Prawda – w SP w Chorzowie byłem tylko raz innym pojazdem jak moim Suzuki ( było to w moje imieniny, Władysława, grały i śpiewały wtedy „Flaszki” – że tak pieszczotliwie napiszę:-) ).
  Za każdym razem w tym Suzuki był ktoś kogo chciałem i powinienem odwieźć bezpiecznie do domu. I nie „odmawiałem” mu wypicia piwa czy też czegoś innego.
  A teraz – zanim coś napiszę – policzę…
  1, 2, 3….
  No dobrze – liczę już dość długo – wszak mam matematyczne nazwisko.
  To portal – jak sądzę z nazwy – mówiący o „szantach” – a nie o animozjach i butelkach na FB.
  Zaręczam że nie piłem z tych butelek sam.
  NIKT – kto nie chce – nie musi oglądać zdjęć które tam wstawiam ani mnie „śledzić”. Od tego są zupełnie inne służby, bardzo w tym wyspecjalizowane.
  To prawda – butelki były wszelkiej maści… I tu szanowna Pani Figa ma rację. A tak dla jasności – Dziadek Władek to po prostu Władysław Całka – gdyby ktoś te milion butelek chciał pooglądać:-) i mnie "śledzić".

  I dalej (znów liczę:-))…
  „A skąd wiesz, jakie plany ma ChCK na ten dzień? Skąd wiesz, ile kosztuje wynajęcie sali/akustyka/sprzętu na konkurs i ile kasy jest na to? Skąd wiesz, że od południa piwo w SP się będzie lało strumieniami? Bo ja bywałam na różnych imprezach o tej porze i szła głównie kawa...”

  Jakież to „imprezy” o „tej porze” były? Od "południa"? Wiele mnie jak widzę omineło... Czy to możliwe żeby o tej porze „piwo się lało strumieniami”? Nidzie tego nie napisałem.
  I prawda – nie wiem ile kosztuje wynajęcie sali, akustyka, sprzętu… Mało mnie to interesuje bo przychodzę na „imprezy” w innym celu. Nie w celu śledzenia kto, co, za ile. I ile ktoś wypije.

  Przepraszam Kamilu – LICZĘ… Już pewno milion dochodzi…:-) Nie zdziwię się jak mój profil usuniesz z portalu szanty24.pl Zresztą za chwilę o to oficjalnie poproszę.

  Prawda – nie bywałem jak szanowna Pani Figa w SP w Chorzowie „o tej porze” ( mówiąc „żargonem” – upierdliwy jestem…).
  Przykro mi że nie uczestniczyłem aż tak bardzo w życiu Starego Portu…
  Bywałem w całkiem innych godzinach – i to bardzo dawno temu. Ostatni raz na „opłatku” – chyba już ze dwa lata minęło. Nawet zrobiłem wtedy kilka kiepskich fotek… Posłałem zainteresowanym - znaczy tym którzy na nich byli.

  Czytam sobie teraz tą wypowiedź..
  „Cóż mi po konkursie w pięknym ChCK jak nikt poza zespołami na niego nie przychodzi, granie do pustej sali zespołom też nie pomaga.”

  Pokrywa się dokładnie z moja opinią!

  A jednak na tej jak prawisz „pustej sali”(wszak o niczym innym nie pisałem - nawet nie "licząc" ; nie ubliżyłem ani Fundaji HALS ani chyba nikomu innemu. Jeśli tak to zostało odebrane - przepraszam) za każdym razem byłem. Prawda – jestem „malutki” i trudno mnie zobaczyć…:-)
  Mam zdjęcia z TRATWY w pięknym ChCK… Pustej sali… Było mi jakoś przykro jak Ci którzy tam przyszli zamiast słuchać biegali właśnie po piwo do okolicznych sklepów… Ale przecież to nic zdrożnego - ważne że wracali:-)
  Słusznie prawisz Kamilu – piwo z rana jak śmietana”. Choć to już po południu bywało. Przepraszam - piwo i śmietana to nic złego:-)

  Czytam teraz następną wypowiedź – i tu nie muszę liczyć:-)

  Witaj Aru:-)
  Słusznie piszesz i myślisz:-)
  „Jeśli proporcje wypitego piwa do zainteresowania muzyką będą właściwe to czy miejsce generalnie ma jakieś znaczenie?”
  Nie – nie ma.
  Życzę Ci – Wam – i WSZYSTKIM aby tak było… I było by wtedy fajnie. Dobrze Korycki śpiewa:-) - ale nie znam tych słów… Wybacz:-) Zapewne tak jest:-)
  I fakt – nie ma o co kruszyć kopii:-)
  Życzę WSZYSTKIM by atmosfera była w SP fajna:-) By „zwyciężył” nie tyle najlepszy ale by zwyciężyła MUZYKA:-)
  I racja Aru…
  „Ważne, że konkursy się jeszcze odbywają bo czasy faktycznie są ciężkie.”
  To prawda… Ciężkie. Inaczej kiedyś bywało – ale niektórzy są za młodzi by to pamiętać:-) Powspominają za kilka – kilkanaście lat.
  Życzę WSZYSTKIM wspaniałej atmosfery w SP… I na sali ChCK. Pięknych wspomnień, pięknych doznań, uśmiechu…

  I już koniec liczenia…
  Myślę że czas na milczenie - i zapraszam na milion butelek na FB:-)

  I proszę Admina o usunięcie mojego profilu z Portalu. Sam tego nie potrafię zrobić:-( To nie jest jakaś urażona ambicja, Kamilu i Ciciku... I Figo:-) Po prostu tak trzeba i tyle.

  Za stary jestem na boje...

  Władysław „Dziadek Władek” Całka
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
  • 2 z 2 osób uznało tę wypowiedź za pomocną
   Gość 10 listopada 2012, 8:11
   Dziadek Władek:

   I proszę Admina o usunięcie mojego profilu z Portalu. Sam tego nie potrafię zrobić:-( To nie jest jakaś urażona ambicja, Kamilu i Ciciku... I Figo:-) Po prostu tak trzeba i tyle.


   W kwestii technicznej... jeśli chcesz usunąć swoje konto to kliknij w prawym górnym rogu strony opcję "Ustawienia" i tam jest przycisk "Usuń konto". Nikt za ciebie tutaj tego nie zrobi... tu nie forum Szantymaniaka.
   Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
   • Gość 20 listopada 2012, 20:19
    cicik:
    Dziadek Władek:

    I proszę Admina o usunięcie mojego profilu z Portalu. Sam tego nie potrafię zrobić:-( To nie jest jakaś urażona ambicja, Kamilu i Ciciku... I Figo:-) Po prostu tak trzeba i tyle.


    W kwestii technicznej... jeśli chcesz usunąć swoje konto to kliknij w prawym górnym rogu strony opcję "Ustawienia" i tam jest przycisk "Usuń konto". Nikt za ciebie tutaj tego nie zrobi... tu nie forum Szantymaniaka.

    Dzięki Ciciku.
    Za moment pewno uda mi się to zrobić. Masz rację - bardzo słuszną - tu nie Forum Szantymaniaka, z którego to dawno temu zrezygnowałem.
    Sporo zwykłych "pyskówek" - choć też jeszcze wiecej fajnych rzeczy tam się działo.
    Ale mnie nie "podniecaja" rozmowy o mnie i moich "poczynaniach" na FB, "śledzeniu", milionach butelek.
    To tylko gwoli wyjaśnienia.

    Życze wielu merytorycznych dyskusji i świetnych wypowiedzi, wieści, felietonów o wywiadów, recenzji i relacji. szanty24.pl to dobry portal - i niech takim pozostanie.
    Władysław "Dziadek Władek" Całka
    Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
 • 1 z 1 osób uznało tę wypowiedź za pomocną
  Gość 12 listopada 2012, 23:32
  Cudna po prostu była ta Tratwa, wszystkim współimprezowiczom serdecznie dziękuję za trzy dni śpiewu, gitary i rozmów :*
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: