Na 15 lat Sąsiadów

Koncert urodzinowy z Banana Boat
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 17 września 2016
Sąsiedzi Folk & szanty Fot. Basia Wójcik
Gdy zaczynali swoją przygodę z muzyką morza byli jeszcze studentami, głównie Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dziś 15 lat starsi, poważniejsi, bardziej zapracowani jednak wciąż znajdują czas na swoją pasję, choć już w bardzo zmienionym składzie w porównaniu do tego, który 16 października 2001 r. pojawił się na scenie klubu Krypta. Ruszają koncerty jubileuszowe Sąsiadów. Mamy bilety!

Z pierwszego, założycielskiego składu Sąsiadów w zespole działa jeszcze tylko Dominika Płonka. Druga na liście co do stażu jest Ela Król. Marek Wikliński i piszący te słowa - Kamil Piotrowski, świętują w tym roku równą dychę w Sąsiadach. Piotr Świeściak dołączył do składu na początku 2012 roku, zastępując Adriana Poznachowskiego. Najmłodszy stażem sąsiedzkim, ale za to z dużym muzycznym doświadczeniem - Mirek Walczak, wcześniej przez pół roku zastępował Elę, a dołączył na stałe w 2013 roku.

Oficjalnie jako grupa (choć jeszcze nie pod nazwą Sąsiedzi) zaistnieli 16 października 2001 roku, dając, legendarny dziś już, koncert w pubie Krypta w Gliwicach. Nazwa pojawiła się tydzień później, gdy trzeba było podać jakąś przy zgłoszeniu do festiwalu "Silesian Shanties", na którym zdobyli zresztą pierwszą swoją nagrodę, i to od razu Grand Prix.

W tym roku zespół obchodzi swoje 15-lecie. Wzorem wielu innych robi to organizując koncerty, na które zapraszać będzie gości. Pierwszy z serii urodzinowych odbył się pod koniec sierpnia w Holandii, podczas festiwalu "Bie Daip" w Appingedam. Kolejny już za chwilę (18 września) w Sosnowcu, w sali koncertowej Muza. Gośćmi tego wieczoru będą Jakub Owczarek, były członek zespołu i jego współzałożyciel i sosnowiecka grupa Banana Boat, a my mamy dla Was dwa podwójne bilety!!!

Rozlosujemy je wśród tych, którzy do jutra (18.09) do godziny 12:00, wyślą do nas mail (redakcja@szanty24.pl) i podadzą w nim: imię, nazwisko, miasto, telefon kontaktowy oraz wymienią choć trzy nazwiska osób, które wystąpiły, oprócz Dominiki Płonki, na pierwszym koncercie Sąsiadów w 2001 r w Krypcie. W temacie maila koniecznie wpiszcie: "Konkurs-Sosnowiec".

Kolejny z koncertów 15-lecia Sąsiadów odbędzie się 15 października w Gliwicach podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Morza "Nad Kanałem", którego jubilaci są gospodarzem. Na liście w tym momencie są jeszcze Katowice, Pszczyna, Bytom, Łódź, Wrocław, Kraków, Warszawa, Szczecin. Lista będzie się oczywiście powiększać z czasem. Będziemy o szczegółach informować.

 

15 lat Sąsiadów z Banana Boat, 18.09.2016, Sosnowiec
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: