Norwegowie górą!

35 Festiwal „Shanties” - werdykt jury
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 28 lutego 2016
35 Festiwal "Shanties" Fot. Magdalena Emka Borucka
Werdykt 35 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie, tradycyjnie ogłoszono podczas finałowego, niedzielnego koncertu. Jak to z "wyrokami" jurorów bywa, część może zaskoczyć, cześć była oczywista, do części szybko się przyzwyczaimy i przejdziemy nad nimi do porządku dziennego, inne będziemy jeszcze długo dyskutować. A piosenka żeglarska... niech nam żyje.

Jury 35 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SHANTIES 2016 w składzie:
Anna Łaszewska, Ireneusz Herisz, Maciej Olszewski, Marek Remiszewski i Wawrzyniec Szwaja
oraz organizatorzy, po wysłuchaniu występów większości wykonawców postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

  • Grand Prix Festiwalu Shanties 2016 otrzymuje zespół Slogmaakane.
  • Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za najlepszy debiut otrzymuje zespół Zagrali i Poszli.
  • Nagrodę Organizatorów Festiwalu Shanties 2016 im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej otrzymuje zespół Brasy. Do nagrody dołączona jest nagroda ufundowana przez słynnego Bociana - Marka Zimowskiego - rejs po Bałtyku dla całego zespołu.
  • Nagrodę im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej otrzymuje Tomasz Szuszkiewicz z zespołu The Nierobbers, za tekst pt. „Moja zatoka Świeża”. Do nagrody dołączona jest nagroda finansowa w wysokości 1000 złotych, ufundowana przez Urząd Miasta Szczecina oraz nagroda ufundowana przez Mirę Urbaniak – komplet biżuterii Moniki Szwai.
  • Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego za autentyzm i wysoki poziom artystyczny otrzymuje zespół Formacja.
  • Nagrodę im. Jerzego Fijki „Galion 2016” dla najsympatyczniejszej wykonawczyni otrzymuje Lubka Betlińska z zespołu Orkiestra Samanta.

Ponadto wykonawcy tegorocznego Festiwalu Shanties otrzymują następujące nagrody:
Nagrodę publiczności Shanties 2016 otrzymuje Andrzej Korycki.
Nagrodę Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego za największą przebytą liczbę mil morskich w drodze na Festiwal Shanties otrzymuje Patrick Lee. Patrick po opłynięciu Przylądka Dobrej Nadziei przyleciał do Krakowa z Kapsztadu.
Nagrodę Komandora Klubu Morskiego „Szkwał” za działalność sceniczną oraz pozasceniczną i osobowość na polskiej scenie szantowej otrzymuje: zespół Orkiestra Samanta.
Nagrodę „Krakowski Rejs Roku 2015” przyznaną przez Prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Tawernę Żeglarską Stary Port otrzymuje: Kapitan Wojciech „Miętus” Miętka, za rejs z Portugalii na Grenlandię

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: