Pierwszy nad Wiślanym

I Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Szanty nad Zalewem”
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 21 czerwca 2016
The Nierobbers Fot. Press
Tolkmicko to urokliwe miasteczko nad Zalewem Wiślanym. Z roku na rok coraz atrakcyjniejsze, warte odwiedzenia i zatrzymania się w nim choć na chwilę. Okazją do odwiedzin będzie Tolkmicki Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Szanty nad Zalewem”, który po raz pierwszy odbędzie się w tym mieście na przełomie czerwca i lipca. Wystąpią artyści wykonujący współczesną piosenkę żeglarską.

Miło nam zakomunikować, że oto pojawił się na mapie żeglarskiego śpiewania nowy festiwal i to w rejonie bardzo żeglarskim, bo nad Zalewem Wiślanym, który dotąd imprezy tej rangi nie miał. Mowa o Tolkmickim Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Szanty nad Zalewem”.

Tak się już w Polsce utarło, wbrew światowemu porządkowi, że szantami nazywa się u nas wszystkie piosenki związane z pływaniem, żeglowaniem, morzem, choć tak naprawdę większość „polskich szant” to współczesne piosenki żeglarskie, powstające tu i teraz, nad Wisłą, Odrą, Bugiem i... Bytomką, które z dawnymi, marynarskimi pieśniami pracy - szantami - nie mają wiele wspólnego.

Dlatego patrząc na listę wykonawców festiwalu w Tolkmicku, i znając ich repertuar, nie należy się spodziewać, że szanty zabrzmią gromko nad Zalewem. Choć oczywiście większość z poniżej wymienionych, doskonale je zna i od czasu do czasu, przy różnych okazjach, lub w innych składach, także wykonuje. Taki urok naszej sceny, że dominuje na niej jednak współczesność, a nie tradycja. Wynika to z faktu, że morskich tradycji się nie dorobiliśmy (przyszły one do nas z zewnątrz), za to środowisko żeglarskie jest bardzo liczne, jeszcze rozśpiewane i płodne. I dobrze, ale mam nadzieję, że w kolejnych edycjach, zgodnie z nazwą imprezy, zespoły wykonujące dawne, tradycyjne pieśni morza też pojawią się w Tolkmicku - trzymamy kciuki za tę edycję i za kolejne.

A honoru występu na pierwszym festiwalu dostąpili: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Grzegorz Tyszkiewicz i Łukasz Zięba, Majtki Bosmana, The Nierobbers, Waldemar Mieczkowski, Formacja.

Festiwal organizowany jest po raz pierwszy, jednak zamiarem organizatorów (Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko oraz grupy miłośników żeglarskiego śpiewania) jest wpisanie imprezy w kalendarz wydarzeń kulturalnych organizowanych w Tolkmicku, a w dalszym etapie wprowadzenie do programu także konkursu dla początkujących wykonawców naszej sceny.

Kto wie, może 30 czerwca i 1 lipca, zrodzi się na północy festiwal, który wypełni lukę po, pogrzebanym chyba już na dobre, Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Szanty w Giżycku”?

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: