Prawy Ostry na chwilę

32 Festiwal „Kopyść” w Białymstoku
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 14 kwietnia 2016
Prawy Ostry Fot. Kamil Piotrowski
Zespół pojawił się na scenie żeglarskiej na początku XXI w. i już od początku było wiadomym, że sporo w muzyce morza zamiesza. Mocne głosy, świetne, wręcz przebojowe, autorskie, oparte czasem o znane motywy, utwory, i dużo energii na scenie zjednywały im fanów i jurorów. Ich przygoda z szantami i piosenką żeglarską trwała kilka lat. Echa słychać do dziś. Po latach znów staną na deskach.

Grzesiek, Marek, Maciek i dwóch Przemków mieli pomysł na siebie. Pięć głosów i śpiewanie a cappella, ale też dwie gitary, bas. Po raz pierwszy pojawili się przed szerszą publicznością podczas warsztatów szantowych przed festiwalem „Shanties” w 2002 r (zdjęcie powyżej). Zespół szybko zdobywał kolejne szlify, festiwalowe nagrody, wróżono im „świetlaną karierę”, ale po kilku latach Prawy Ostry zaprzestał działalności. Pojawiali się później jeszcze w różnych składach, np. The Coofels czy Aura Mesy (ta ostatnia formacja wydała nawet płytę). Ostatnio na scenach słychać duet Przemków Maruchacza i Burela (pokłosie Aury Mesy), ale Prawy Ostry już nie wystąpił. Pozostały po nich okazjonalne nagrania na płycie warsztatowej „Shanties 2002” oraz festiwalowym CD „Szanty z Sercem” z Portu Pieśni Pracy 2003.

- Reaktywację Prawego Ostrego na tegoroczną Kopyść zaproponowała Ela Minko. Zagadała mnie kiedyś w rozmowie telefonicznej. Pomysł wydawał się szalony, ale skontaktowałem się z resztą chłopaków i okazało się, że jest ochota, więc zgodziliśmy się zaśpiewać - przybliżał mi w rozmowie telefonicznej kulisy reaktywacji Prawego Ostrego Przemek Maruchacz.

Dodajmy, że na razie nie ma mowy o powrocie na scenę na dłużej, a tylko o okazjonalnym występie na XXXII Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Kopyść” w Białymstoku, którą zresztą w 2003 roku Prawy Ostry wygrał.

Festiwal zaczyna się 15 kwietnia, w piątek, i pierwszego dnia pojawi się na nim właśnie Prawy Ostry, w koncercie jubileuszowym grupy The Bumpers, która także wychynęła z uśpienia (ale ci zapowiadają się na dłużej, o tym niedługo na Folk24.pl). W piątek jeden z Bumpersów - Adam Górski - zastąpi w PO Marka Górskiego, z którym kontakt urwał się całkowicie. Po latach usłyszymy największe hity Ostrych, takie jak: „Kotwica”, „Zemsta”, „Piracki szlak”, „Abordaż”, „Czarna bandera”, czy „Zew”.
Poza wymienionymi na festiwalu pojawią się m.in. Formacja, Marek Szurawski, Ryczące Dwudziestki, Banana Boat, Cztery Refy, Waldemar Mieczkowski, Flash Creep, Mechanicy Shanty, The Nierobbers oraz gość specjalny Goose Bumps. Szczegóły programu znajdziecie w naszym dziale „koncerty”.

32 Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Kopyść”, 15-16.04.2016, BiałystokPortal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: