Cała naprzód Kraków

Gra miejska z Josephem Conradem
Prezentacje Kamil Piotr Piotrowski 4 listopada 2015
Grafika gry Fot. Press
Choć do "Shanties" jeszcze trochę czasu, okazuje się, że Kraków żyje morzem już od października, za sprawą ciekawej gry miejskiej i pewnej aplikacji na telefony. Jeśli macie ochotę wyruszyć w podróż śladami Josepha Conrada, odwiedzić tajemnicze miejsca wcielając się w stworzonych przez niego bohaterów, przybywajcie czwórkami do Krakowa. Gra już się toczy.

"Cała naprzód!" to aplikacja mobilna, stworzona specjalnie dla Festiwalu Conrada – najważniejszego wydarzenia literackiego w Europie Środkowej. Co roku festiwal gości największe gwiazdy światowej literatury. Jego patronem jest Joseph Conrad – jeden z najwybitniejszych pisarzy języka angielskiego, który swoją wczesną młodość i lata szkolne spędził właśnie w Krakowie. Dzięki tej aplikacji Kraków na chwilę zamienia się w egzotyczne krainy rodem z powieści Conrada.

Aby wziąć udział w grze, należy skompletować czteroosobową drużynę. Każdy gracz musi posiadać słuchawki oraz smartfon z naładowaną baterią i systemem Android co najmniej w wersji 4.4. Rozgrywka toczy się w trzynastu punktach zlokalizowanych w obrębie Starego Miasta. W jej trakcie zawodnicy odwiedzają miejsca związane z biografią Conrada takie jak Hotel Grand czy Nowodworek. Dowiadują się gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej od wykupu niewolników i skąd muezin wzywał w Krakowie wiernych na modlitwę.

Każdy z zawodników musi zarezerwować około dwie godziny na przemierzanie świata od Sydney po Cartagenę. Po rozpoczęciu gry należy udać się do punktu startowego, który znajduje się w Pałacu pod Baranami i włączyć Bluetooth w swoim telefonie. Dalej gracz postępuje zgodnie z instrukcjami, które wyświetlą się na ekranie smartfona.

Gra jest pierwszą aplikacją mobilną w przestrzeni Krakowa wykorzystującą beacony – najgorętszą nowinkę technologiczną ostatnich lat. Autorkami koncepcji merytorycznej i tekstów są Magdalena Ładosz i Agnieszka Pudełko.

Cała naprzód powstała w ścisłej współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym – współorganizatorem Festiwalu Conrada i operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Nagrania na potrzeby gry powstały we współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia. Ciekawe czy można w niej usłyszeć szanty i pieśni morza?

Grać można do końca listopada.
 

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: