Cała naprzód Kraków

Gra miejska z Josephem Conradem
Prezentacje Kamil Piotrowski 4 listopada 2015
Grafika gry Fot. Press
Choć do "Shanties" jeszcze trochę czasu, okazuje się, że Kraków żyje morzem już od października, za sprawą ciekawej gry miejskiej i pewnej aplikacji na telefony. Jeśli macie ochotę wyruszyć w podróż śladami Josepha Conrada, odwiedzić tajemnicze miejsca wcielając się w stworzonych przez niego bohaterów, przybywajcie czwórkami do Krakowa. Gra już się toczy.

"Cała naprzód!" to aplikacja mobilna, stworzona specjalnie dla Festiwalu Conrada – najważniejszego wydarzenia literackiego w Europie Środkowej. Co roku festiwal gości największe gwiazdy światowej literatury. Jego patronem jest Joseph Conrad – jeden z najwybitniejszych pisarzy języka angielskiego, który swoją wczesną młodość i lata szkolne spędził właśnie w Krakowie. Dzięki tej aplikacji Kraków na chwilę zamienia się w egzotyczne krainy rodem z powieści Conrada.

Aby wziąć udział w grze, należy skompletować czteroosobową drużynę. Każdy gracz musi posiadać słuchawki oraz smartfon z naładowaną baterią i systemem Android co najmniej w wersji 4.4. Rozgrywka toczy się w trzynastu punktach zlokalizowanych w obrębie Starego Miasta. W jej trakcie zawodnicy odwiedzają miejsca związane z biografią Conrada takie jak Hotel Grand czy Nowodworek. Dowiadują się gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej od wykupu niewolników i skąd muezin wzywał w Krakowie wiernych na modlitwę.

Każdy z zawodników musi zarezerwować około dwie godziny na przemierzanie świata od Sydney po Cartagenę. Po rozpoczęciu gry należy udać się do punktu startowego, który znajduje się w Pałacu pod Baranami i włączyć Bluetooth w swoim telefonie. Dalej gracz postępuje zgodnie z instrukcjami, które wyświetlą się na ekranie smartfona.

Gra jest pierwszą aplikacją mobilną w przestrzeni Krakowa wykorzystującą beacony – najgorętszą nowinkę technologiczną ostatnich lat. Autorkami koncepcji merytorycznej i tekstów są Magdalena Ładosz i Agnieszka Pudełko.

Cała naprzód powstała w ścisłej współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym – współorganizatorem Festiwalu Conrada i operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Nagrania na potrzeby gry powstały we współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia. Ciekawe czy można w niej usłyszeć szanty i pieśni morza?

Grać można do końca listopada.
 

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Twoje konto

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: