SzantygRaj w Rajgrodzie

Nowy festiwal nad Jeziorem Rajgrodzkim
Wieści Katarzyna Marcinkowska 26 maja 2023
42 Festiwal "Shanties" Fot. Basia Wójcik
Rajgród, położony w sercu Pojezierza Rajgrodzkiego, może się poszczycić wieloma zaletami – malownicze jeziora, atrakcyjne warunki do żeglowania, historia sięgająca plemienia Jaćwingów. Nie miał za to dotąd większych tradycji, jeśli o szanty i piosenkę żeglarską chodzi. Ale zmieni się to już tego lata, za sprawą pierwszej edycji festiwalu piosenki żeglarskiej „SzantygRaj”.

W weekend 22–23 lipca Rajgród stanie się tymczasową szantową stolicą Podlasia. Nad Jezioro Rajgrodzkie zjadą wykonawcy doskonale znani i lubiani przez żeglarską publiczność, jak choćby Andrzej Korycki i Dominika Żukowska. Pojawią się też artyści lokalni, to znaczy wywodzący się z Polski północno-wschodniej. I „lokalni” nie oznacza tu bynajmniej mało znanych – nasz zakątek kraju nie obfituje może w szantowe gwiazdy aż w takim stopniu jak Śląsk, ale także nie ma się czego powstydzić. Będą więc na przykład takie zespoły jak The Pioruners (zdobywcy Nagrody im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej na ubiegłorocznych, 41. „Shanties”) i The Bumpers z Białegostoku. Mazury reprezentował będzie najsłynniejszy bard Mikołajek, czyli Roman Tkaczyk, ziemię augustowską natomiast – Mała Orkiestra Dni Naszych. Pojawią się także miejscowi – Juniorzy i Seniorzy z Rajgrodu. Gości z nieco dalszych stron też nie zabraknie – przedstawicielami młodego stażem szantowego „narybku” będą warszawscy Zrefowani, natomiast gwiazdą festiwalu – Czerwone Gitary.

 

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie w dziale „koncerty”: SzantygRaj.

 

I zanim zapytacie, gdzie im do szant, pragniemy donieść, że panowie z Czerwonych Gitar obiecali skupić się na repertuarze bardziej „mokrym”, którego Krzysztof Klenczon pozostawił im w spadku niemało. Nie brak tu zresztą utworów, z których czerpią i współczesne zespoły nurtu żeglarskiego, nikt nie powinien być więc zawiedziony. No a jako że „SzantygRaj” połączony jest z Dniami Rajgrodu, to połączenie budzi nadzieję, że gwiazda wieczoru przyciągnie miejscowych i turystów, którzy w ten sposób zapoznają się także z prawdziwą piosenką żeglarską i szantami – także i w tej najbardziej klasycznej wersji (Piorunersi, macie misję!).

Nad kształtem artystycznym festiwalu czuwa Grzegorz Tyszkiewicz, który nie tylko poprowadzi całą imprezę, ale także wystąpi wraz ze swoim Gooroo Bandem. A że Gooroo, choć obecnie mieszka w Gdańsku, wywodzi się z warmińsko-mazurskiego, można go zatem uznać za jeszcze jednego przedstawiciela artystów lokalnych.

Festiwalowi towarzyszy także konkurs dla nowych wykonawców. Uczestnicy oceniani będą w dwóch kategoriach: interpretacja pieśni żeglarskiej oraz autorska piosenka premierowa. Termin zgłoszeń upływa 1 lipca, więc jeśli jesteście zainteresowani, czas jeszcze jest, zachęcamy!

Oprócz konkursu organizatorzy przygotowali także inne atrakcje. Będzie koncert dla dzieci – poprowadzi go Mała Orkiestra Dni Naszych. Będą stoiska z lokalnymi produktami oraz miejscowe przysmaki. Będzie można śledzić odbywające się na Jeziorze Rajgrodzkim regaty. Co jeszcze? Przekonajcie się sami, amfiteatr przy plaży miejskiej w Rajgrodzie czeka. Wstęp oczywiście wolny.SzantygRaj. Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Rajgrodzie, 22–23.07.2023, Rajgród.
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: