Plebiscyt, festiwal i płyta od Pieśni spod Żagli

Gala III Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego "Dar Opola"
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 9 maja 2023
Gala Plebiscytu Dar Opola 2018 Fot. Maciej Dominik
Już za kilka dni odbędzie się po raz trzeci Gala Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego „Dar Opola”. To wielkie święto opolskich żeglarzy, ale nie tylko, bo w programie tegorocznego podsumowania roku działalności środowiska Opola znalazło się także miejsce na festiwal piosenki, i to z konkursem dla zaczynających swą przygodę ze sceną żeglarską i poważniejszym śpiewaniem.

Nie udało się w Opolu podsumować działań żeglarzy za 2019 r., nie udało i za 2020, ale dobra wiadomość jest taka, że Gala Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego „Dar Opola” znów powraca.

Do Opola czas!

Pierwsza Gala odbyła się w lutym 2018 r. Była nie tylko podsumowaniem rocznej działalności opolskiego środowiska żeglarskiego, ale też podsumowaniem siedmiu dekad jego istnienia i związanej z tym jubileuszem ogromnej pracy prezesa Opolskiego Stowarzyszenia „Pieśni spod żagli” Ryszarda Sobieszczańskiego nad zbieraniem materiałów historycznych dotyczących historii żeglarstwa na Śląsku Opolskim. W efekcie tej epokowej pracy powstał obszerny, ponad 400-stronicowy album formatu A-4 zatytułowany „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”, którego premiera miała miejsce właśnie na Gali w 2018 r. Album będzie także dostępny podczas tegorocznego spotkania, które już za chwilę, w sobotę 13 maja.

Nie tylko szanty, nie tylko pieśni spod żagli, ale i z kubryku

Temu wielkiemu wydarzeniu, za którym od początku stoi Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” i jego duch niespokojny, wspomniany już kpt. Ryszard Sobieszczański, od początku towarzyszą pieśni morza, te spod żagli i te z tawern. Na poprzednich dwóch edycjach wystąpiły zespoły: North Cape, Flash Creep, Stare Dzwony (na zdjęciu powyżej). Pierwsze dwa już się niemal w Opolu zadomowiły, bo pojawią się na scenie i w tym roku. Dużo czasu „antenowego” organizatorzy przeznaczają też na występy lokalnych wykonawców i zespołów, co jest bardzo dobrym zwyczajem. Nie inaczej będzie i w tym roku podczas trzeciej edycji wydarzenia, a właściwie będzie nawet lepiej. A to za sprawą dołączenia do programu Gali już nie koncertu szant i piosenek żeglarskich ale prawdziwego Festiwalu Pieśni spod Żagli, któremu towarzyszyć będzie też konkurs. Gwiazdą festiwalu będzie zespół-legenda – Mechanicy Shanty.

Unikalna płyta z koncertu Starych Dzwonów i Flash Creep

Ale prezes-kapitan Ryszard nie byłby sobą, gdyby na tym poprzestał. Na uczestników czeka jeszcze kilka innych niespodzianek, np. dwupłytowy album, pt. „Koncert Flash Creep i Starych Dzwonów”, nagrany podczas II Gali „Dar Opola” w 2019 roku, a który nigdy nie trafił i nie trafi do oficjalnej dystrybucji. Można go zdobyć tylko w Opolu. Otrzyma go każdy, kto zakupi dwa bilety na wieczorny koncert.

Podsumowanie plebiscytu „Dar Opola”

Oczywiście głównym punktem programu III Gali Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego „Dar Opola” będzie podsumowanie plebiscytu i wręczenie nagród:

  • w siedmiu kategoriach przyznanych przez Kapitułę Opolskich Kapitanów
  • przyznanych przez opolskich żeglarzy w „Bitwie Morskiej”
  • w kategorii: „ Za kawał dobrej żeglarskiej roboty”
  • w kategorii: „Zespół brzegowy”.

Całość poprowadzą:

  • Krzysztof Ściepłek
  • Łukasz Malcharek
  • Ryszard Sobieszczański.

Galę, która odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu, zakończy after party i spotkania starych kapitanów przy rumie, szantach i pieśniach kubryku w działającej w trakcie całego wydarzenia Tawernie Kapitana Cooka.

Nie pozostaje nam już nic innego jak odliczać dni do tego wielkiego dla Opola, ale i naszej sceny ważnego wydarzenia. Przypomnimy tylko, że na Galę obowiązują zaproszenia (do odbioru także na miejscu), na Festiwal wejście za okazaniem biletu (60 zł).

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: