Carlos Núñez w hołdzie dla morza

Premiera płyty "Celtic Sea"
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 9 listopada 2023
Carlos Núñez Fot. Press Carlos Núñez
Carlos Núñez zaprasza do urzekającej podróży utkanej z marzeń o dalekich lądach. Trwająca ponad 40 minut nowa płyta, która jest już w drodze, to prawdziwa oda do morza, magii muzyki, która łączy ludzi ponad granicami i kultury dawnych krain celtyckich. To muzyka pełna finezji i aranżacyjnych sztuczek, które znane są tylko wielkim kompozytorom.

Galicyjski artysta Carlos Núñez Muñoz to muzyk wszechstronny i bardzo folkowy, choć u nas znany chyba raczej w wąskim gronie pasjonatów tzw. muzyki celtyckiej.

Nuñez urodził się w 1971 roku w Vigo w Galicji. Zaczął grać na dudach w wieku ośmiu lat. Jako nastolatek dołączył do orkiestry festiwalowej słynnego festiwalu Interceltique de Lorient w Bretanii. Studiował grę na flecie prostym w Królewskim Konserwatorium w Madrycie w Hiszpanii i szybko zyskał sławę jako młody wirtuoz.

W swej karierze współpracował z wieloma uznanymi muzykami, w tym Ryem Cooderem, Sharon Shannon, Sinéad O'Connor, The Chieftains, Altan i La Vieja Trova Santiaguera. Stał się gwiazdą nie tylko sceny celtyckiej. Koncertuje na całym świecie, grając w dużych i małych salach koncertowych. Na koncie ma kilkanaście płyt. Jego najbardziej znanym albumem był „A Irmandade Das Estrelas” z 1996 roku, który sprzedał się w niespotykanej liczbie 100 000 egzemplarzy.

Najnowsza płyta Carlosa Núñeza, zatytułowana „Celtic Sea”, ukaże się 17 listopada. Po raz kolejny udowadnia na niej swoje mistrzostwo w posługiwaniu się tradycyjnymi instrumentami i talent do opowiadania porywających muzycznych historii.

Płyta jest wynikiem współpracy między Brittany Ferries i Carlosem, która zrodziła się, by uczcić 50. rocznicę powstania bretońskiej firmy żeglugowej. Od Bretanii przez Galicję po Irlandię, regiony obsługiwane przez Brittany Ferries zainspirowały galicyjskiego artystę do stworzenia muzyki opartej na celtyckim bogactwie kulturowym.

„Mam nadzieję, że spodoba ci się ta muzyka, która jest wynikiem historii braterstwa artystów, którzy doceniają morze, prawdziwego ducha i muzę muzyki celtyckiej” – pisze Carlos Núñez na swojej stronie, rekomendując najnowsze wydawnictwo.

 

Carlos Núñez – „Celtic Sea”, 17.11.2023

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: