Przed nami Przegląd przed Shanties

Zmagania konkursowe w Krakowie
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 15 stycznia 2023
Stare Wraki Fot. Kamil Piotr Piotrowski
Przed nami kolejna edycja Przeglądu Konkursowego Shanties. Powinna być 20., ale po drodze, o ile mnie pamięć nie myli, dwie edycje się nie odbyły. Za to z pewnością świętować będziemy jej 20-lecie. Tym razem trzyosobowe jury będzie miało do wysłuchania dwóch solistów i pięć zespołów. Koncerty i ogłoszenie wyników odbędą się tradycyjnie w Starym Porcie w Krakowie. Polecamy.

Po raz pierwszy formułę konkursową przed festiwalem w Krakowie przeprowadzono 13 grudnia 2003 roku. W tym roku obchodzimy więc 20 lecie Konkursu. Laureatami tego historycznego I Przeglądu Konkursowego Shanties zostali: Prawy Ostry z Białegostoku, Press Gang z Giżycka i Sąsiedzi z Gliwic.

Wcześniej, tych godnych występu na „Shanties” wyłaniano podczas warsztatów, czyli kilkudniowego spotkania adeptów żeglarskiego śpiewania, na którym uczono ich podstawowych zachowań, teorii muzyki, śpiewu, ale też pracy z akustykiem czy scenicznego marketingu. Ostatnia edycja warsztatów „Shanties” odbyła się w 2002 r. Próba ich reaktywacji w 2014 r, się nie powiodła z braku chętnych.

 

O scenie konkursowej pisałem wtedy: Flauta to?

 

Przez kolejne lata przez Przegląd Konkursowy przewinęło się wiele ciekawych grup. Na początku udział w nim mogły brać tylko te zespoły i wykonawcy, którzy otrzymali „Nominację” z konkursów na innych festiwalach. Z czasem, z racji coraz mniejszej liczby festiwalowych konkursów dopuszczono też indywidualnie się zgłaszających.

W tegorocznej edycji Przeglądu Konkursowego, który odbędzie się 28 stycznia w Starym Porcie w Krakowie, o zaproszenie do występu na 42 Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie walczyć będą:

soliści: Andrzej Czyż z Rzeszowa i Tomasz Motyka z Wrocławia

zespoły: Kapitan Thorn (Toruń), Stare Wraki (Kraków), Szkutnicy Dźwięków (Ostróda), Załoga Szklanego Jasia (Ciechanów), Zrefowani (Warszawa).

Oceniać ich będzie jury w składzie: Jolanta Gacka, Piotr Zadrożny i Elżbieta Klęsk.

Po konkursie od godziny 20:00 na scenie Starego Portu trwać będzie „Gorączka Szantowej Nocy” czyli występ uczestników konkursu już w swobodnej, pozakonkursowej atmosferze. W trakcie wieczoru nastąpi też odczytanie werdyktu Jury i wręczenie dyplomów oraz nominacji.


Przegląd Konkursowy Shanties, 28.01.2023, Kraków

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: