Szanty24.pl - W nowy świat w rytmie szant

Mietek Folk
„W 2013 mija 25 lat od powstania zespołu Mietek Folk. Ćwierć wieku wspólnego grania to dla nas czas niezwykłej przygody, odkryć i spotkań oraz ciągłej inspiracji ludźmi, doświadczeniami i miejscami, jakie los stawiał na naszej muzycznej drodze“ - piszą muzycy na swojej www. Właśnie trwa ich trasa koncertowa, którą zespół chce podziękować fanom za te ćwierć wieku.
Geoff Kaufman
Jeden z najlepszych na świecie szantymenów, znawca i promotor szant, założyciel legendarnej formacji, twórca i menedżer największego szantowego programu edukacyjnego na świecie oraz dyrektor bardzo prestiżowego festiwalu w Mystic Seaport. Po latach znów przylatuje do Polski. Wystąpi na „Nad Kanałem“ w Gliwicach. Oprócz niego jeszcze dwaj Amerykanie i polscy wykonawcy.
Magazyn Folk24 1/2013
W połowie października ukaże się drukiem, pierwszy w Polsce magazyn poświęcony szeroko rozumianej muzyce folkowej, etnicznej, tradycyjnej i world music. Nasz starszy brat, portal Folk24, doczekał się właśnie papierowego odpowiednika. Folk morski, w tym szanty i pieśni dawnych pokładów znajdą tam swoje miejsce, może nie od razu rozkładówkę, ale z czasem...
Tom Crean
W ciągu minionych 30 dni odeszło do Fiddlers Green trzech wspaniałych szantymenów. Louis Killen, John Wright i Tom Crean. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat nagrywali płyty, promowali tradycyjny folk morski, śpiewali szanty na pokładach pływających jeszcze żaglowców, prowadzili warsztaty i wpajali miłość do morza młodszym kolegom, takim samym pasjonatom jak oni.
Suwalski Maraton Szantowy
Nie tylko na południu w najbliższy weekend będzie można posłuchać szant i piosenek żeglarskich. Także północ naszego pięknego kraju, ponoć światowej potęgi jeśli chodzi o liczbę imprez i wykonawców maritime folku, ma coś do zaoferowania. W Suwałkach znów maraton, który odbędzie się juś po raz siódmy, a w programie i szanty i piosenka żeglarska.
XVI Festiwal w Charzykowych
Szesnasta edycja Festiwalu w Charzykowych za nami wraz z jej ważnym wydarzeniem, przeglądem konkursowym dla młodszych stażem zespołów sceny żeglarskiej. W pierwszej trójce, zwycięzców, co było do przewidzenia, znalazła się dzisiejsza czołówka zespołów sceny "aspirującej", wielokrotnie już nagradzanych na różnych festiwalach piosenki żeglarskiej i nie tylko.
Festiwal Piosenki Żeglarskiej Charzykowy 2012
Jezioro Charzykowskie jest kolebką polskiego żeglarstwa. To właśnie tutaj, w Charzykowach, już w 1919 roku Otton Weiland założył Stowarzyszenie Przyjaciół Żeglarstwa, które później przekształciło się w Klub Żeglarski Chojnice, a po wojnie odrodziło w postaci Polskiego Związku Żeglarskiego. Nic dziwnego, że żeglarze oraz ich pieśni mają się tutaj bardzo dobrze.
Tom Lewis
Znany jest w Polsce głównie ze współpracy z Grzegorzem Majewskim i zespołem Qftry przy projekcie „Poles Apart”, który ujrzał światło dzienne w 2002 r. Gościł już w Polsce kilka razy, po raz drugi zawita na Tall Ships' Races do Szczecina. Wspaniały człowiek, z ogromną wiedzą o tradycyjnym folku, charyzmą i dużym poczuciem humoru. Marynarz, folkman i szantyman najwyższej próby.
No Longer Whaling Waves
Mówi się, że dopiero druga płyta pokazuje potencjał zespołu. Właśnie dziś trafił do rąk ośmiu dziewczyn ze Śląska ich drugi krążek. Mini album, na którym znalazły się utwory wykonywane wyłącznie a cappella. Płyta objętościowo i wizualnie wydaje się być skromnym wydawnictwem, ale to tylko pozory. W niczym nie ustępuje standardowym CD. Płyta trafia właśnie do dystrybucji.
Festiwal w Charzykowach
Nastał czas letnich, plenerowych festiwali. Na niektórych z nich, dobrym zwyczajem, organizuje się nadal konkursy. Może już nie tak często jak kiedyś, i z nagrodami typu rejs morski dużym żaglowcem (bywało), ale nadal warte uwagi. Poniżej prezentujemy wam kilka konkursów, na które wykonawcy, ale także widzowie, powinni w sezonie letnim zwrócić uwagę.
Szanty w Giżycku
W najbliższy weekend zespoły amatorskie polskiej sceny piosenki żeglarskiej staną w szranki w jednym z najstarszych i najbardziej znanych konkursów, podczas największego festiwalu na Mazurach - Szant w Giżycku. Właśnie ogłoszono listę wykonawców konkursowych. Wśród nich znaleźć można tych, którzy już co nieco zdobyli oraz zupełnych debiutantów. Przoduje Warszawa.
Okładka płyty live
Ostatnia płyta, legendy polskiej sceny folku morskiego, grupy Cztery Refy, ukazała się w 2011 roku. Nosi tytuł „Bound Away” i zawiera tradycyjne utwory folku morskiego zaśpiewane w języku angielskim, mniej lub bardziej, jak mawiają sami artyści, zbliżone do oryginału. Tym razem Refy przygotowały swoim fanom prawdziwą niespodziankę. Tego w ich historii jeszcze nie było.
Indygo
Jeden z największych festiwali pieśni morza w Europie, bretoński Festival du Chant de Marin, znów będzie gościł Polaków. Co prawda już nie w takiej liczbie jak dwa lata temu, ale nie ilość wszak a jakość się liczy. A jakość to będzie. Dwie grupy śpiewające szanty i morskie pieśni a cappella będą reprezentować naszą scenę w Paimpol w tym roku.
Fragment plakatu
Sekstet wokalny Banana Boat to jeden z najczęściej obecnie podróżujących po świecie zespołów polskiej sceny żeglarskiej. Na liście państw, które odwiedzili są m.in. Irlandia, Francja, Niemcy, Holandia, Belgia, USA, Kanada. W lipcu znów zawitają do Kanady i USA. Podczas takich wyjazdów starają się też promować polską scenę żeglarską. W Kanadzie będzie ku temu niezła okazja.
Prawdziwe Perły
Istnieją od listopada 1992 roku. Za nimi wiele zmian, sztormów, punktów zwrotnych, ale i kilka płyt, kilka wypadów na ciekawe zagraniczne festiwale oraz znaczące sukcesy w Polsce. To dziś niewątpliwie jedna z ważniejszych i bardziej wyrazistych grup wokalno-instrumentalnych polskiej sceny folku morskiego. W piątek zaprezentują się w Tychach z nowymi muzykami.
Koncertina
Dla szantymena, fana folku morskiego czy miłośnika morskiej historii, to miejsce to obowiązkowy punkt na liście do odwiedzenia. Bowiem Mystic Seaport Museum, na wschodnim wybrzeżu USA, to coś niezwykłego. To skrawek lądu wyłączony z upływu czasu. Portowa osada, w której nadal żyją morskie opowieści i szanty. Za kilka dni zabrzmią tam także w polskim wykonaniu.
Wikingowie
W najbliższy piątek i sobotę w Łodzi po raz 29. odbędzie się „najbardziej tradycyjny z tradycyjnych” festiwal szantowy - Kubryk. Impreza w tym roku delikatnie ewoluuje, ale jak zwykle nie są to zmiany rewolucyjne. Znów zawitają goście zagraniczni i z zagranicy, znów dużo morskiego śpiewania. Zapowiadana jest nawet, co się dawno nie zdarzyło - premiera płytowa. Ot i cały Kubryk.
Fragment okładki "a'cappella dookoła świata"
Długo kazali czekać swoim fanom na kolejną płytę. Poprzednia, nagrana z nie byle kim, bo z samym Ianem Woodsem, angielskim szantymenem, ukazała się równo jedenaście lat temu! Dla każdego zespołu to szmat czasu, prawie jak epoka. Jak ten okres wpłynął na muzyków i ich muzykę przekonają się już za kilka dni ci, którzy zjawią się na premierze płyty na festiwalu „Kubryk” w Łodzi.
Mieszko Osiewicz
Zmian na naszej scenie muzyki morskiej i żeglarskiej w ostatnich tygodniach sporo, zwłaszcza na południu. Zmiany te jednak nie zaburzyły w istotny sposób sceny, ot po prostu na nią wpłynęły. Tym czasem w Poznaniu jest inaczej. W kameralnym gronie, solista, wielki miłośnik śpiewania, bardzo związany ze sceną poznańskiej piosenki żeglarskiej, zaśpiewał dla przyjaciół po raz ostatni.
Happy Crew
Nie od dziś Europa i świat zachwyca się naszymi grupami wykonującymi folk morski, a zwłaszcza szanty - a cappella. Najwięcej takich działa na Śląsku i Zagłębiu. Banana Boat, Brasy, North Cape, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Tonam & Synowie, czy młodsze stażem ale już doceniane zagranicą Indygo czy Happy Crew. Duży sukces zanotował ostatnio ten ostatni zespół.
Adam Saczka
Nigdy nie wiadomo, czy nowy w grupie to los wygrany na loterii czy początek końca. Na pewno dla wszystkich, wykonawców jak i fanów to sytuacja, z którą trzeba się zmierzyć. Na Śląsku trwa obecnie prawdziwa zespołowa „Wiosna Ludów”. Przed sezonem Sąsiedzi, North Cape, Brasy i RO 20 zmienili lub powiększyli składy. Jak się okazuje to jednak nie był koniec roszad.
Brasy
Bytomska grupa Brasy, po tym jak jeden z jej członków opuścił ją na początku kwietnia, by dalej funkcjonować, musiała poszukać zastępstwa. Udało się to nader szybko, bo już po dwóch tygodniach od pojawienia się wakatu, odbyła się pierwsza próba. Nowy wokalista, który ma już za sobą muzyczno-żeglarskie doświadczenia, pojawi się na deskach już pod koniec maja.
Medal im. L. Teligi
Leonid Teliga stał się pierwszym Polakiem, który opłynął samotnie Ziemię. Wcześniej uczyniło to tylko kilkunastu żeglarzy z czterech krajów. Od 1971 roku Magazyn Żagle przyznaje nagrody jego imienia popularyzatorom żeglarstwa. Wśród nich kilka razy wręczono ją tym, których znamy ze sceny piosenki żeglarskiej. W tym roku szantymeni także mają szansę na tą nagrodę, i to aż dwóch.
Smugglers
Są takie miejsca na żeglarskich mapach, do których nie da się dopłynąć, ale bywa się w nich regularniej, gdy łódka wyciągnięta na brzeg, za oknem mrozy a część kolegów popłynęła w rejs. Tam można z kimś znajomym posmakować dobrego trunku i posłuchać żeglarskiej muzyki. To tawerny. Jedna z nich obchodzić będzie swój jubileusz - z niebyle jakimi gośćmi na pokładzie.
Juliusz Krzysteczko
Po długiej, zimowej przerwie zespoły z nieskrywaną energią szykują się do nowego sezonu. Powstają nowe utwory, nagrywają i wydają się nowe płyty, czasem też zmienia się skład. Pisaliśmy już o powiększeniu się z nowym rokiem składu Sąsiadów. Przed weekendem dotarły do nas kolejne informacje. Zmian na Śląsku ciąg dalszy. Tym razem wieści są co najmniej zaskakujące.
Andrzej Korycki i Dominika Żukowska
„Przed Nad Kanałem” to cykl koncertów muzyki morza planowany w miastach regionu śląskiego. Będą to zapowiedzi mającego miejsce w październiku w Gliwicach Festiwalu Morza „Nad Kanałem”. Koncertów folku morskiego będzie kilka, a rozpocznie je już w najbliższą sobotę w Katowicach duet Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej.
Piotr Ruszkowski
Popłynęła załoga w rejs… ona z nimi. Los chciał, że na tym rejsie zaraziła się złym wirusem, a choroba, którą wywołał ma przebieg bardzo niespotykany, rzadki - ostry. Jej życie jest cały czas zagrożone ale walczy, a na walkę potrzebne są środki. Dla niej przyjaciele zmobilizowali lokalne środowisko żeglarzy i zorganizowali koncert charytatywny. W drugi dzień Wielkanocnych Świąt.
Wirtualne Gęśle 2013
Po raz dziesiąty rusza plebiscyt na najlepszą płytę folkową zdaniem internautów "Wirtualne Gęśle" organizowany przez folk.pl oraz grupę pasjonatów muzyki folkowej. Zespołów z naszej sceny nie było nigdy za wiele, choć ostatnimi laty się to zmieniało. Mieliśmy też swoich w pierwszych piątkach. W tym roku mamy tylko dwóch reprezentantów, za to bardzo mocnych - Brasy i Smugglers.
Anioł
Znani artyści zaangażowali się we wsparcie niezwykłego koncertu charytatywnego. Są wśród nich Jacek Poniedziałek, popularny i ceniony aktor, który przekazał swoją grafikę z autografem oraz Katarzyna Stankiewicz, której płytę, podobnie jak dar aktora, będzie można zlicytować podczas charytatywnego koncertu dla Mai Markiewicz w warszawskim klubie Czarna Perła.
32 Festiwal Pioseni Żeglarskiej Shanties
Nagrody Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties w Krakowie należą do tych, których wręczanie śledzi się i komentuje co roku. Różnie z tymi werdyktami bywało, jurorzy też ludzie, ale jakie by te decyzje nie były, nie zmieni to faktu, że polska scena folku morskiego nie dorobiła się bardziej prestiżowych nagród i Kraków nadal wiedzie w tej dziedzinie prym. Nieprzerwanie od lat.
28 Festiwal Piosenki Żeglarskiej Kopyść
Po ostatnich doniesieniach o braku części konkursowej na dwóch zasłużonych festiwalach - „Szanty we Wrocławiu” oraz „Szantki” w Kędzierzynie-Koźlu, każde zaproszenie do konkursu witane będzie z radością. Takim festiwalem, który zmaga się też z trudną rzeczywistością, ale do konkursu zaprasza jest białostocka „Kopyść”. Nagrody mogą być w tym roku skromniejsze, ale to nie najważniejsze.
Ryczące Dwudziestki
Organizatorzy Szant we Wrocławiu, imprezy należącej do grona największych polskich festiwali z muzyką morza, w tym roku szykują kolejne poważne zmiany. Z programu koncertów, i tak znacznie okrojonego w tym roku, wypadł niedzielny konkurs. Zmienia się też miejsce koncertów. Główną areną festiwalową będzie klimatyczne Centrum Sztuki Impart.
Festiwal Piosenki Żeglarskiej Tratwa 2012
Zgodnie z obietnicą, mamy dla czytelników portalu Szanty24.pl bilety na koncerty zbliżającego się, krakowskiego festiwalu Shanties. Na naszym profilu, do poniedziałku trwa bój o wejściówki na sobotnie spotkanie turystów z żeglarzami, można dołączyć. Teraz mamy dla was podwójne na piątkowe, kaszubskie opowieści. Bilety będą jeszcze w newsletterach Szanty24.pl oraz Folk24.pl.
Tawerna Czarna Perła
Historia tego miejsca jest nie banalna, a związana poniekąd z jednym człowiekiem. Gdy otwarło swoje podwoje zadziwiło wielu. Tawerna okazała się w zamyśle "repliką pirackiego okrętu", na dodatek cumującą do portowego nabrzeża w... pubie. A to nie koniec. To co znane było wcześniej z innych znanych tawern, objawiło się w Czarnej Perle w innym wymiarze - dosłownie i w przenośni.
Tonam & Synowie
Jeden z najstarszych festiwali, a jak twierdzą niektórzy, wraz z nieoficjalnymi edycjami, nawet najstarszy, czyli białostocka Kopyść ogłosiła już swój program. Wiemy już, że pojawią się na niej wykonawcy z zagranicy ale także dawno u nas nie słyszani - pierwsza dama sceny celtyckiej oraz legenda sceny żeglarskiej lat dziewięćdziesiątych. Nie można tego przepuścić.
Stowarzyszenie Małych Akordeonów
Zbliża się wielkimi krokami, drugi w kolejności w roku festiwal folku morskiego, krakowski Shanties. Wśród wielu zaproszonych gości, będzie kilka niespodzianek spoza nurtu i spoza kraju. Nie chodzi tu bynajmniej o koncert łączący światy turystów i żeglarzy. Podczas tegorocznej edycji festiwalu pojawią się akcenty muzyki świata, estońskiego folku i wschodnich pieśni wiosłowych.
EKT Gdynia

Łódź z samej nazwy już kojarzy się z wodą, lubią tu żeglarzy. Tu wszak działa jedna z największych legend polskiej sceny folku morskiego - zespół Cztery Refy. W maju organizują dla prawdziwych szantymenów festiwal Kubryk. Jednak nie trzeba czekać aż do wiosny, by odwiedzić miasto z łódką w herbie. Okazję taką daje też jeden z najbardziej kultowych festiwali turystycznych w Polsce.

Nurek
Tym razem, podczas krakowskiego festiwalu, uczestnicy pożeglują po Bałtyku i zanurkują w jego głębię. Tytuł 32 edycji imprezy to "Hej, me Bałtyckie Morze". W trakcie czterech dni festiwalu, zarówno program koncertów jak i imprez towarzyszących przywoływać będzie opowieści związane z naszym morzem, wielkie, morskie bitwy i ich pozostałości. Wspomni też nadbałtyckie ludy.
Old Marinners
Mała miejscowość na północ od Kielc, daleko od dużego zbiornika wody, jak się okazuje ma dość liczne grono młośników pieśni morza. Od kilku lat gromadzą się oni na środowiskowym festiwalu, na który zjeżdżały już znane zespoły polskiej sceny żeglarskiej. Gospodarze, grupa Old Marinners także i w tym roku zaprosiła do siebie nietuzinkowe grupy. „SzantySkar” już za miesiąc.
Port Pieśni Pracy 2013 (zima)
Wczoraj, pierwszego dnia tyskiego Portu Pieśni Pracy odbył się konkurs. Pierwszy w tym roku. Nie dojechały na niego dwa zespoły, ale zjawiło się ich trzy oraz trójka solistów. Jury debatowało długo, o ile nie było ponoć wątpliwości co do zwycięzcy, o tyle z kolejnymi miejscami już tak łatwo nie poszło. Dziś, w Tychach oficjalne wyniki i konkurs laureatów. Zaskoczenia nie było.
Michał Palka
Gdy we wrześniu ubiegłego roku gruchnęła wieść o tym, iż z zespołu oJ taM odeszło troje muzyków, czyli trzy czwarte składu, wielu zastanawiało się co dalej, jak się potoczą losy tej sympatycznej i zdolnej załogi. Wszyscy na jakiś czas przycichli, szukając nowej formuły. Dziś możemy już ogłosić, iż oto na scenie pojawił się nowy, choć w czterech czwartych znany skład.
Zbudujmy Śląski Żaglowiec
Już w najbliższy weekend spotkamy się w Tychach na zimowej edycji PPP. Obok koncertów, które w tym roku potrwają aż trzy dni, na festiwalu przedstawiona zostanie niesamowita inicjatywa, w którą zaangażowało się wielu szantymenów i fanów piosenki żeglarskiej, nie tylko ze Śląska. Czy za kilka lat PPP będzie odbywać się na pokładzie prawdziwego żaglowca - czas pokaże.
Folkowy Fonogram Roku 2009
Rzadko kiedy, a właściwie w ogóle, wydawnictwom z naszej sceny udaje się coś wygrać w różnego rodzaju plebiscytach w naszym kraju. Generalnie pozycję startową mamy raczej słabą, bo z "ludowością" kiepsko, a szant nikt nie traktuje jako poważny materiał tradycyjny. Jednak w tym roku mamy dwa asy w rękawie, bardzo folkowe płyty Brasów i Smugglersów. Czy wystarczy?
Różni wykonawcy - "Pszczyńska Folk reGeneracja"
Często bywa tak, że ludzie związani z piosenką żeglarską mają wiele pasji. Są aktywni na różnych polach i za tą aktywność w swoich miastach czy regionach są nagradzani. Na Śląsku trwa właśnie plebiscyt na „Człowieka Roku 2012“ powiatu pszczyńskiego. Wśród nominowanych, Simon i Atari, dwaj znani nam doskonale muzycy i działacze.
Studio S1
Trwa piąta edycja cyklu radiowych koncertów „Sail Szczecin”. Pierwsza, tegoroczna odsłona była jednak nietypowa. Tym razem Katarzyna Wolnik-Sayna zaprosiła swoich gości nie do Studia S1 Polskiego Radia Szczecin, ale na scenę Teatru „Pleciuga”. Dla tych, którzy nie dotarli, mamy dobrą wiadomość. W najbliższą niedzielę będzie retransmisja tego koncertu.
Port Pieśni Pracy 2012 (zima)
Konkurs podczas PPP już nie raz udowadniał, że jest tym pierwszym w roku. Choć Przegląd Shanties, odbywa się kalendarzowo przed PPP, to jest jednak podsumowaniem roku minionego. To w Tychach pokazują się zespoły, które później, przez cały rok, jeśli już nie wygrywają, to zajmują wysokie pozycje w innych konkursach. Dowód? Wystarczy spojrzeć na listę posiadaczy Dzwonów.
"Powroty" Smugglers
Trwają właśnie muzyczne podsumowania w różnego rodzaju plebiscytach. W jednym z najbardziej prestiżowych jeśli chodzi o folk i muzykę świata WMCE, została zauważona płyta „Powroty“ Smugglersów. Mimo tego, że wydana własnym sumptem i że to bardzo niszowa muzyka, docenili ją dziennikarze europejskich, publicznych rozgłośni radiowych, zrzeszonych w EBU.
Ela Król
W najbliższą niedzielę zagra po raz 21 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Niemal od samego początku tej akcji angażowały się w nią również zespoły ze sceny żeglarskiej. Nie inaczej będzie w tym roku. Najgłośniej będzie we Wrocławiu, żeglarze dla WOŚP kwestować będą w klubie Łykend, ale koncerty odbędą się też w Chorzowie, w Starym Porcie.
Szanty we Wrocławiu 2012
Choć to pierwszy konkurs piosenki żeglarskiej i szant w roku, pełni jednak rolę podsumowania działalności zespołów. Udział w nim to przede wszystkim nagroda za osiągnięcia w konkursach innych festiwali - z przywilejem „nominowania”, ale także uznanie za osiągnięcia za całoroczną działalność. W 2013 r. „nominowanych” i „zaproszonych” będzie... 13!
Wielki Dzwon PPP
Na trzeciej edycji zimowej (a czwartej w ogóle) festiwalu Port Pieśni Pracy w Tychach, pojawił się w programie konkurs dla wykonawców rozpoczynających dopiero przygodę z piosenką żeglarską i szantami. Zespoły walczą w nim o nagrody finansowe, rzeczowe i symboliczne... Dzwony PPP - Wielki, Średni, Mały. Do tej pory odbyło się 11 edycji konkursu, właśnie ogłoszono nabór na 12.
Przejdź do strony: «123456»

KONCERTY

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: