Polacy znów w Appingedam

Banana Boat, Sąsiedzi i Hoverla w Holandii
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 25 sierpnia 2022
Bie Daip 2014 Fot. Dan Grall
Już w najbliższy weekend rozpocznie się 21 Internationaal Folk & Seasongfestival „Bie Daip”. Trzy dni, kilkanaście scen i ponad trzydziestu wykonawców z całej Europy. Festiwal jest regularnie odwiedzany przez polskie zespoły, głównie te (o dziwo!) ze Śląska, ale i Pomorze było tu reprezentowane, i centralna Polska. W tym roku do Appingedam wybiera się trójka naszych: Banana Boat, Sąsiedzi i Hoverla...

„Bie Daip” to jeden z najstarszych marynistycznych festiwali w Europie i jeden z ciekawszych. Od ponad 20 lat jego organizatorami są członkowie holenderskiego zespołu Armstrong's Patent (gościli w Polsce kilka razy). Formuła z biegiem lat się zmieniała – od kameralnej imprezy, kilku zespołów i jednej sceny po masowe wydarzenie, kilkadziesiąt zespołów i kilkanaście scen.

Dziś to naprawdę duży festiwal, ale nadal można w nim poczuć klimat dawnych, pierwszych edycji. No i przeurocze miasteczko Appingedam także dodaje imprezie kolorytu.

Pierwszym polskim wykonawcą, który pojawił się na „Bie Daip”, była bytomska formacja Segars. Był rok 2004. Podróżowałem wtedy z nimi często jako tłumacz po Niemczech i Holandii, ale co ciekawe, z racji choroby frontmena Segarsów – Wojtka „Dudka” Dutkiewicza – w Appingedam musiałem wesprzeć chłopaków wokalnie i dzięki temu zadebiutowałem na zagranicznej scenie szantowej (i to od razu na takiej imprezie!). Później dotarli tu i wielokrotnie już koncertowali m.in. Perły i Łotry, Banana Boat, Trzy Majtki, Za Horyzontem, Orkiestra Samanta, North Cape, Brasy, Happy Crew, a nawet Cztery Refy.

Na zdjęciu powyżej polska reprezentacja na „Bie Daip 2014”: Banana Boat, Happy Crew, Sąsiedzi i Wbrew Pozorom.

Od ładnych kilku lat na większości festiwali marynistycznych czy „szantowych”, jak kto woli, w Europie, ale też i w Polsce obserwuję otwieranie się bardziej w stronę muzyki folkowej czy szerzej – muzyki świata. Paimpol już dawno przeszło tę metamorfozę, teraz podobny trend obserwuję w Appingedam czy Bremie. Nie inaczej będzie w tym roku, choć 21 edycja wydaje się być jednak najbardziej „szantowa” w porównaniu do kilku poprzednich. W gronie ponad 30 wykonawców znajdą się m.in. znani już w Polsce: holenderskie trio Stowaway, przecudnie harmonizujący angielski duet  LockTup Together (to połowa kwartetu Four'n'Aft) i bliscy w klimatach Czterem Refom Bretończycy z Les Souilles de fond de cale. Na uwagę zasługują też pełni humoru Norwegowie z Fish & Ships czy holenderskie formacje – obok gospodarzy Armstrong's Patent także Act of Mutiny czy Paddy’s Passion, bardzo stylowo wykonujące repertuar morski. Słuchać ich można godzinami. 

Z Polski na 21. edycję „Bie Daip” przybędą trzy zespoły, a są to: Banana Boat, Sąsiedzi i folkowa stricte Hoverla.

Jeśli jesteście w pobliżu – polecam odwiedziny.

 

21 Internationaal Folk & Seasongfestival „Bie Daip”, 25-28.08.2022, Appingedam, Holandia

 

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: