Pamięci Jerzego Rogackiego

35 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Kubryk"
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 15 października 2022
35 Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk” Fot. Press
Po czteroletniej przerwie wracają do muzycznego kalendarza Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską – „Kubrykiem” zwane. Choć w innym terminie, w innej formule, w innym wreszcie miejscu i bez najważniejszej postaci tej imprezy, ojca założyciela i wszechdyrektora – Jerzego Rogackiego, to wielu z pewnością ten powrót ucieszy. W programie znani i lubiani wykonawcy.

Oj trwało to długo, zanim znów możemy zaprosić Was do Łodzi na „Kubryk”. Ostatnia, trzydziesta czwarta edycja „Kubryku” odbyła się bowiem w 2018 r.

Przeczytaj: „Kubryk” – znów się udało


Rok później odbył się już nie festiwal – choć jego pomysłodawca i organizator nie lubił ponoć tego określenia – a koncert pt. „Kubrykowe klimaty”, ale znów zorganizował go i poprowadził Jerzy Rogacki. Było skromniej, ale nadal wiernie idei prezentowania i promowania tylko tradycyjnego śpiewu i muzykowania. Kilka miesięcy później (9 sierpnia) Jerzy Rogacki zmarł.

W grudniu 2019 r zawiązało się w Łodzi Stowarzyszenie pamięci Jerzego Rogackiego „Niech zabrzmi pieśń” (nazwa nawiązuje do polskiego tytułu pieśni z repertuaru Czterech Refów, którą zapożyczyli od Ewana McColla – „On the North Sea Holes”, a której słowa Jerzy Rogacki przetłumaczył i zawsze prowadził na rozpoczęcie „Kubryku”). Stowarzyszenie ma kultywować pamięć o Jerzym Rogackim, a przede wszystkim reaktywować jego dzieło największe, czyli „Kubryk”. W lutym 2020 r., a więc już kilka miesięcy po powstaniu stowarzyszenia wszystko co potrzebne do zorganizowania festiwalu było praktycznie dopięte na przedostatni guzik. Opowiadał mi o tym z dumą w lutym 2020 r. prezes Stowarzyszenia „Niech zabrzmi pieśń”...

Rozmowa z Tomkiem Maraskiem: Kubryk jednak będzie


Co było dalej pamiętamy. Przyszła pandemia i wszystkie plany, nie tylko kubrykowe, przyszło nam schować do szuflady na długie miesiące. Oczywiście członkowie stowarzyszenia się nie poddawali, ale ani w maju 2021, ani w maju 2022 nie udało się wskrzesić festiwalu. Na szczęście uda się już za chwilę. Po czterech latach doczekaliśmy się i możemy znów zaprosić fanów dawnych pieśni morza na 35 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”, które odbędą się w dniach 22-23 października. 

W programie pojawią się przyjaciele festiwalu, ci którzy najczęściej tu występowali, którzy w swych repertuarach tradycyjne pieśni mają, których ojciec założyciel – Jerzy Rogacki – z radością na „Kubryku” witał, a będą to:

pierwszego dnia (sobota): Banana Boat, Formacja, Grupa Trzymająca Ster, Jan i Klan, Marek Szurawski, Mechanicy Shanty, North Wind, Pod Wiatr, Sąsiedzi, Ula Kapała, Wild Rover

i dnia drugiego (niedziela): Cztery Refy, Mirek „Koval” Kowalewski, North Cape, Perły i Łotry, Ula Kapała & Łukasz Potoczny.

Trzydziesty piąty „Kubryk” pierwszego dnia odbywać się będzie równocześnie na dwóch scenach: w pubie Keja i piętro wyżej w restauracji u Milscha (a więc już nie w Łódzkim Domu Kultury). Drugiego dnia pośpiewamy już tylko w Kei.

Całość poświęcona będzie wspomnieniu Jerzego Rogackiego.

Tak wspomina go Jerzy Ozaist: Dziewiątego sierpnia dwa tysiące dziewiętnastego rok35 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”, 22-23.10.2022, Łódź
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: