Bez rewolucyjnych zmian

29 Festiwal Kubryk
Wieści Michał Nowak 22 maja 2013
Wikingowie Fot. Kamil Piotrowski
W najbliższy piątek i sobotę w Łodzi po raz 29. odbędzie się „najbardziej tradycyjny z tradycyjnych” festiwal szantowy - Kubryk. Impreza w tym roku delikatnie ewoluuje, ale jak zwykle nie są to zmiany rewolucyjne. Znów zawitają goście zagraniczni i z zagranicy, znów dużo morskiego śpiewania. Zapowiadana jest nawet, co się dawno nie zdarzyło - premiera płytowa. Ot i cały Kubryk.

Zmianą natury organizacyjnej jest powołanie do życia w tym roku Fundacji Kubryk, która ma zajmować się organizacją nie tylko festiwalu o tej samej nazwie, ale także cyklu spotkań pod nazwą „Opowieści i pieśni z kubryku i wacht” (odbyły się już cztery). Dało się zauważyć również ostatnio pewne ożywienie w mediach, zwłaszcza społecznościowych, jeśli chodzi o promocję łódzkich imprez o tematyce żeglarskiej.

Program 29 Łódzkich Spotkań z Piosenką Żeglarską „Kubryk” w tym roku ilościowo okrojony. Zamiast dwóch dni koncertów w Łódzkim Domu Kultury mamy dwa skromniejsze koncerty jednego dnia (sobota). W tym roku zmieniły one obowiązujące od lat nazwy: zamiast „Koncertu ballad żeglarskich i muzyki folk” oraz „Koncertu szant i pieśni morskich” mamy „Żeglarską krainę łagodności” i „Więcej morza”. Piątkowy koncert zastąpi „rozgrzewka” w Keja Pubie.

Zespołów też wystąpi mniej niż zwykle, zwraca uwagę brak North Windu, koncertującego na łódzkim festiwalu nieprzerwanie od momentu powstania. Przyczyna nieobecności jest prozaiczna - Emil Kulbacki, ważna postać dla North Wind, ale także dla życia kulturalnego Suwałk, w dniu festiwalu bierze udział w otwarciu nowego centrum kultury w rodzinnym mieście.

Ale są też pozytywy, i to niemało. Po siedmiu latach przerwy w Łodzi wystąpi Ula Kapała, która po przenosinach do Irlandii znów pojawia się w Polsce (wystąpiła już m.in. na festiwalu „Kopyść”). Udało się znów umieścić w programie wykonawcę zagranicznego, i to w każdym z trzech koncertów. Chris Ricketts występował w ostatnich latach w Polsce wiele razy i w wielu różnych miejscach, ale do Łodzi zawita po raz pierwszy. Wydarzeniem będzie na pewno premiera nowej płyty North Cape, pierwszej po rewolucji personalnej w zespole. Pojawią się też rzadko widywani, nie tak dawno reaktywowani, Wikingowie, a także, po czteroletniej przerwie, Ryczące Dwudziestki. Usłyszymy także, zbierających ostatnio bardzo dobre recenzje Flash Creep. Same Cztery Refyjak na gospodarzy przystało, pojawią się we wszystkich koncertach.

 

29 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”, 24-25.05.2013, Keja Pub/ŁDK, Łódź
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym festiwalu

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: