Muzyk zmienia festiwal

15 zimowy Port Pieśni Pracy
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 30 listopada 2013
Port Pieśni Pracy 2013 Fot. Kamil Piotrowski
Po raz piętnasty, odbędzie się zimowa edycja Portu Pieśni Pracy i wygląda na to, że będzie to edycja rewolucyjna. Więcej nagród, największa liczba wykonawców w historii, znów trzy dni, ale o wiele więcej koncertów, konkurs w nowym terminie i nowa rola dla publiczności. Nie ma to jak zacząć nowy sezon festiwalowy z hukiem. Nie tylko na Śląsku, jeśli chodzi o festiwale, poprzeczka pójdzie wysoko.

Wojciech „Muzyk“ Harmansa, dyrektor programowy oraz załoga tyskiego Portu Pieśni Pracy, ogłosili właśnie wstępne założenia, piętnastej, zimowej edycji festiwalu, która odbędzie się w dn. 24-26.01.2014 w Tychach. Zmian bardzo wiele, i to zmian bardzo ciekawych.

Festiwal znów potrwa trzy dni, ale tym razem odbędzie się więcej koncertów. Będą to koncerty tematyczne, m.in. „szanty klasycznej“, „pieśni kubryku“ czy żeglarskich bardów. Zmienia się termin konkursu, z piątku na niedzielę (od lat sprawdzona formuła wrocławska). Pojawią się też dwie nowe nagrody - Dzwoneczek Publiczności oraz Wielki Dzwon - Grand Prix Festiwalu Port Pieśni Pracy.
Ta ostatnia nagroda, jak wyjaśniał mi „Muzyk“, to wyróżnienie prestiżowe, zostanie przyznane przez specjalnie powołane jury, które wzorem „Shanties“, będzie śledzić wszystkie koncerty piątkowe i sobotnie, by na koniec wyróżnić tego wykonawcę, który wypadnie ich zdaniem najlepiej. Po raz pierwszy do głosu zostanie dopuszczona także publiczność. Każdy, kto zakupi bilet lub karnet, będzie mógł oddać głos na swojego ulubieńca (1 bilet = 1 głos).

Na deskach sceny Szkoły Muzycznej oraz klubu Palisander, który znów będzie pełnił rolę tawerny festiwalowej, wystąpi łącznie aż 21 wykonawców, a będą to (alfabetycznie): Arek „Kosmos“ Wąsik i Wojciech Domino, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Anker, Atlantyda, Banana Boat, Brasy, Drake, Grzegorz „Gooroo“ Tyszkiewicz, Happy Crew, Indygo, Marek Szurawski, Marta Śliwa, Mietek Folk, Mordewind, North Cape, North Wind, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Trzecia Miłość oraz Wojciech Sęp Dudziński i przyjaciele.

Z uwagą śledzić będę zwłaszcza sobotni koncert szantowy, w którym wystąpią m.in. North Wind (dawno na Śląsku nie słyszany), Sąsiedzi, Indygo i Happy Crew, wszyscy w tradycyjnym repertuarze (sobota, start 17:00). Wkrótce więcej szczegółów w naszym dziale „koncerty“.

Moje relacje z ostatnich zimowych PPP możecie poczytać tutaj:
PPP 2013 (Szanty24.pl)
PPP 2011 (Folk24.pl)
PPP 2010 (Szantymaniak)

XV Festiwal Port Pieśni Pracy, 24-26.01.2014, Tychy
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: