Dwa jubileusze

33 Shanties w Krakowie
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 4 lutego 2014
Jerzy Porębski Fot. Kamil Piotrowski
Aura za oknem na południu Polski w niczym nie przypomina tej, która kojarzyć się powinna z krakowskim „Shanties”, festiwalem, który odbywa się co roku… zimą. Pamiętam zaspy po kolana, mrozy grubo poniżej zera, a tu śniegu ani krzty, temperatura prawie wiosennie na plusie. Oczywiście nie znaczy to, że festiwal się nie odbędzie. Wręcz przeciwnie, w Krakowie już czekają na fanów.

Trzydziesta trzecia edycja Shanties” tuż, tuż. Program strukturalnie niezmienny od lat. Koncerty odbywać się będą od czwartku do niedzieli, będzie coś dla miłośników tradycji i dla fanów piosenki żeglarskiej. Organizatorzy, jak co roku, zadbali też o potrzeby milusińskich. Muzyka popłynie zarówno w starej, dobrej „Rotundzie”, jak i w „Starym Dobrym Porcie”. 

W tym roku, jak chwalą się organizatorzy, krakowska Fundacja HALS, w programie pojawi się aż… 33 wykonawców, łącznie zabrzmi ponad 50 godzin muzyki, w ramach 14 koncertów, a to oznacza, że  tytuł „największego festiwalu folku morskiego i współczesnej piosenki żeglarskiej w Polsce” nadal Shanties może dumnie dzierżyć.

Tytuł tegorocznej edycji to Żeglarze Południowych Mórz, a festiwal kusi, obok programowych koncertów, także wyjątkowymi wydarzeniami.

Na pewno do takich zaliczają się obchody 75 urodzin legendy polskiej piosenki żeglarskiej - Jerzego Porębskiego (na zdjeciu powyżej). Obchodzona onegdaj, także w Krakowie, 70-tka pana Jerzego to był koncert niespotykany, pełen niespodzianek, dedykowanych piosenek i wyjątkowych gości. Jeśli scenariusz będzie podobny, to miłośników muzyki, nie tylko piosenki żeglarskiej, ale np. jazzu, który jubilat równie ukochał, w piątkową noc nie powinno w Rotundzie zabraknąć.

Drugim niestandardowym punktem programu jest koncert jubileuszowy 20-lecia grupy Shannon. Gośćmi tego koncertu będą m.in. Ryczące Dwudziestki. Jak wypadną dziś pieśni, które kiedyś wspólnie wykonywali, m.in. na Shanties w Krakowie, sprawdzić będzie można sobotniej, gorącej nocy.

Tych, którzy kochają tradycyjną muzykę morza, w tym szanty, czekają aż dwa tematyczne koncerty! Jak zawsze koncert szant w niedzielne samo południe i dzień wcześniej koncert Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”, z wieloma gośćmi specjalnymi, znanymi z tego, że w swoich zespołach pełnią m.in. rolę szantymenów, a będą to: Henryk „Szkot” Czekała (Mechanicy Shanty), Wojciech Dudziński (Ryczące Dwudziestki), Jerzy Ozaist (North Wind, Cztery Refy), Ryszard Muzaj i Marek Szurawski (Stare Dzwony), Maciej Łuczak (Flash Creep, Cztery Refy), Maciej Jędrzejko (Banana Boat) oraz Waldemar Mieczkowski. Oczywiście szanty poprowadzi też kilku członków chóru, m.in. Krzysztof Jurkiewicz, Paweł Wołoszka czy Andrzej Jocher. Na pewno gośćmi tego koncertu będą też szantymeni z angielskiej grupy The Exmouth Shanty Men, jednego z dwóch zagranicznych zespołów na „Shanties“.

Na festiwalu pojawią się też nowe płyty, na pewno Atlantydy „Ulubione”, której premiera miała miejsce miesiąc wcześniej na PPP w Tychach, szykuje się z debiutancką  płytą pt. „Pośrodku” Marta Śliwa (z której, premierowo, aż 9 mp3 można kupić już tutaj) oraz nową płytę z piosenkami dla dzieci przywiezie też Zejman i Garkumpel.

Festiwal to nie tylko koncerty, ale także imprezy towarszyszące, w Starym Porcie odbędą się slajdowiska i pokazy filmów z rejsów po morzach południowych. No i spotkania, spotkania, spotkania.

Szczegóły znajdziecie na stronie festiwalu i w naszym dziale „koncerty”.

 

XXXIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”, 20-23.02.2014, Kraków
Portal Szanty24 jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
 • Gość 5 lutego 2014, 13:44
  Dotarły do mnie rano informacje o zmianie w programie jednego z koncertów (Chóru Zawiszy Czarnego i gości) - dzięki Rysiu Wąsowicz za czujność.

  Gośćmi koncertu "Zawiszaków" nie będą Michał Gramatyka (Perły i Łotry), Irek Herisz (Brasy) i Andrzej Korycki - jak napisałem w oparciu o materiały od organizatora i ich www, ale Maciej Łuczak i Maciej Jędrzejko, którzy pojawili się w programie jako ostatni.
  Jak się zatem okazuje lista gości jest już zamknięta, więc usunąłem fragment o możliwych "nowych" nazwiskach, dodałem w zamian nazwiska kilku liderów chóru, którzy także poprowadzą kilka szant.

  Oj, zapowiada się jeden z ciekawszych koncertów.
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: