Weekend Mikołajów

VIII Szanta Claus Festiwal w Poznaniu
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 4 grudnia 2013
VII Szanta Claus Festiwal Fot. Grzegorz Kunz
Scena folkowa, od ponad 20 lat, ma swój mikołajkowy festiwal, czyli „Mikołajki Folkowe“ w Lublinie, organizowane przez zasłużoną dla muzyki folkowej grupę Orkiestra św. Mikołaja. Od 2006 r., po przeciwnej stronie Polski, mikołajkowy festiwal ma także scena szantowo-żeglarska - mowa o „Szanta Claus“ w Poznaniu, który odbędzie się po raz ósmy. Znamy już uczestników konkursu.

Środowisko żeglarzy w Poznaniu miało kiedyś swój festiwal. Nazywał się „Forpik“ i odbył się dwukrotnie, w latach 1983-84. Dwadzieścia dwa lata później mniejsze grono, z prezesem OZŻ Poznań, Maciejem Olszewskim na czele, postanowiło taki festiwal miastu i żeglarzom przywrócić. Jak to poznaniacy, zabrali się do tego solidnie.

Często działo się tu coś, czego na innych festiwalach posłuchać (i zobaczyć) nie było można. A to odbyły się na przykład dwa równoległe koncerty inauguracyjne - poetycko-balladowy i mocniejszego brzmienia. To znów prawdziwe szanty zabrzmiały w… teatrze (North Wind w Teatrze Ósmego Dnia)! Na trzeciej edycji odbył się słynny koncert Marka Szurawskiego z poznańskim Chórem Kameralnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. To w Poznaniu wreszcie Jerzy Rogacki (lider Czterech Refów) dowodził jury, co od lat już się nie zdarza.

Nie sposób tu pisać o koncertach, bo wiele z nich podczas minionych siedmiu edycji, było wyjątkowych, i odbywały się w wyjątkowych miejscach: teatrze, Centrum Kultury „Zamek“, czy w „Sali Ziemi“ Międzynarodowych Targów Poznańskich. W Poznaniu po prostu warto być, by samemu tych atrakcji doświadczyć, bo zawsze coś się wydarzy - dba o to z załogą Maciej Olszewski, pomysłodawca i organizator całości.

Jeśli chodzi o tegoroczną, ósmą edycję, to za nami już nabór do konkursu. Przyjęto zgłoszenia 4 wykonawców: Gdańska Grupa Folkowa, Jakub Paluszkiewicz, Szczury Portowe, The Nierobbers. Oceniać ich będzie Jury w składzie: Grzegorz Gooroo Tyszkiewicz - przewodniczący, Agnieszka Maciejewska, Jolanta Polc, Agnieszka Gładyszak-Knychała, Piotr Żurowski, Mirosław Trzeciak. Nagrody to za I, II i III miejsca „Dzwon Szanta Claus“ oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Henry Loyd. Laureat I miejsca otrzyma również nominację do Przeglądu Konkursowego Shanties 2014 w Krakowie.

Jeśli chodzi o koncerty to wśród zaproszonych artystów znaleźli się: Szantaż, Grupa Trzymająca Ster, EKT Gdynia, Marta Śliwa, Za Horyzontem, Trzecia Miłość i Grzegorz „GooRoo" Tyszkiewicz. W tym roku dominują jak widać wykonawcy z nurtu współczesnej piosenki żeglarskiej, ale kilka szant mają przecież w repertuarze zarówno EKT jak i „GooRoo“ więc może i te tradycyjne morskie pieśni choć śladowo zagoszczą w tym roku nad Wartą.

Szczegóły programu znajdziecie w naszym dziale „koncerty“.

Szanta Claus Festiwal, 6-7.12.2013, Poznań
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: