Weekend Mikołajów

VIII Szanta Claus Festiwal w Poznaniu
Wieści Kamil Piotrowski 4 grudnia 2013
VII Szanta Claus Festiwal Fot. Grzegorz Kunz
Scena folkowa, od ponad 20 lat, ma swój mikołajkowy festiwal, czyli „Mikołajki Folkowe“ w Lublinie, organizowane przez zasłużoną dla muzyki folkowej grupę Orkiestra św. Mikołaja. Od 2006 r., po przeciwnej stronie Polski, mikołajkowy festiwal ma także scena szantowo-żeglarska - mowa o „Szanta Claus“ w Poznaniu, który odbędzie się po raz ósmy. Znamy już uczestników konkursu.

Środowisko żeglarzy w Poznaniu miało kiedyś swój festiwal. Nazywał się „Forpik“ i odbył się dwukrotnie, w latach 1983-84. Dwadzieścia dwa lata później mniejsze grono, z prezesem OZŻ Poznań, Maciejem Olszewskim na czele, postanowiło taki festiwal miastu i żeglarzom przywrócić. Jak to poznaniacy, zabrali się do tego solidnie.

Często działo się tu coś, czego na innych festiwalach posłuchać (i zobaczyć) nie było można. A to odbyły się na przykład dwa równoległe koncerty inauguracyjne - poetycko-balladowy i mocniejszego brzmienia. To znów prawdziwe szanty zabrzmiały w… teatrze (North Wind w Teatrze Ósmego Dnia)! Na trzeciej edycji odbył się słynny koncert Marka Szurawskiego z poznańskim Chórem Kameralnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. To w Poznaniu wreszcie Jerzy Rogacki (lider Czterech Refów) dowodził jury, co od lat już się nie zdarza.

Nie sposób tu pisać o koncertach, bo wiele z nich podczas minionych siedmiu edycji, było wyjątkowych, i odbywały się w wyjątkowych miejscach: teatrze, Centrum Kultury „Zamek“, czy w „Sali Ziemi“ Międzynarodowych Targów Poznańskich. W Poznaniu po prostu warto być, by samemu tych atrakcji doświadczyć, bo zawsze coś się wydarzy - dba o to z załogą Maciej Olszewski, pomysłodawca i organizator całości.

Jeśli chodzi o tegoroczną, ósmą edycję, to za nami już nabór do konkursu. Przyjęto zgłoszenia 4 wykonawców: Gdańska Grupa Folkowa, Jakub Paluszkiewicz, Szczury Portowe, The Nierobbers. Oceniać ich będzie Jury w składzie: Grzegorz Gooroo Tyszkiewicz - przewodniczący, Agnieszka Maciejewska, Jolanta Polc, Agnieszka Gładyszak-Knychała, Piotr Żurowski, Mirosław Trzeciak. Nagrody to za I, II i III miejsca „Dzwon Szanta Claus“ oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Henry Loyd. Laureat I miejsca otrzyma również nominację do Przeglądu Konkursowego Shanties 2014 w Krakowie.

Jeśli chodzi o koncerty to wśród zaproszonych artystów znaleźli się: Szantaż, Grupa Trzymająca Ster, EKT Gdynia, Marta Śliwa, Za Horyzontem, Trzecia Miłość i Grzegorz „GooRoo" Tyszkiewicz. W tym roku dominują jak widać wykonawcy z nurtu współczesnej piosenki żeglarskiej, ale kilka szant mają przecież w repertuarze zarówno EKT jak i „GooRoo“ więc może i te tradycyjne morskie pieśni choć śladowo zagoszczą w tym roku nad Wartą.

Szczegóły programu znajdziecie w naszym dziale „koncerty“.

Szanta Claus Festiwal, 6-7.12.2013, Poznań
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Twoje konto

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: