Złota Szekla powraca

Śpiewający żeglarze znów w Koninie
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 7 listopada 2013
Dariusz Zbierski i Grzegorz Tyszkiewicz Fot. Kamil Piotrowski
Kiedyś w Koninie szanty i piosenki żeglarskie śpiewano często i głośno. Mocne i prężne było tu środowisko żeglarskie, które jeszcze na początku XXI w. organizowało festiwal pod nazwą Spotkania Śpiewających Żeglarzy „Złota Szekla”. To była bardzo prężna impreza. Wielu, za klimat, ceniło ją bardziej, niż krakowski „Shanties”, zresztą przez jakiś czas obie imprezy ostro konkurowały.

Po raz pierwszy „Złota Szekla” odbyła się w 1987 r. Organizatorem i dyrektorem festiwalu był Dariusz Zbierski, sam pieśniarz, autor wielu znanych piosenek, żeglarz, członek Klubu Żeglarskiego przy Kopalni Węgla Brunatnego (do dziś), który to był gospodarzem konińskich Spotkań. Impreza odbywała się wiosną. Występowała tu czołówka polskiej sceny żeglarskiej, a raz nawet, w czternastoletniej historii, w 1991 roku, wystąpił tu zespół z zagranicy - angielski The Brystol Shantyman z Kenem Stephensem na czele (było teź zaproszenie dla Stana Hugilla, ale z powodu jego choroby nie doszło do skutku).

Później, na 10 lat, szanty i pieśni żeglarskie ucichły. Powróciły w 2011 roku, na chwilę, dwoma koncertami pt. „Znów szanty w Koninie” na Przystani Gosławice. Wystąpili wówczas Andrzej Korycki i Dominika Żukowska (w czerwcu) oraz Grzegorza „GooRoo” Tyszkiewicza (we wrześniu). Organizatorem obu był piszący te słowa, przy znacznej pomocy Darka Zbierskiego. Po tych koncertach znów nastała flauta w Koninie, ale ziarenko zostało posiane.

Z niezmierną radością ogłaszam, że 22 listopada „Złota Szekla” powróci do Konina. Organizatorem znów jak przed laty jest Klub Żeglarski przy KWB Konin, a inicjatorem reaktywacji m.in. Dariusz Zbierski, który zresztą w koncercie wystąpi. Obok niego, na scenie legendarnego Klubu „Oskard” pojawią się  Mohadick oraz… Andrzej Korycki i Dominika Żukowska.

Dzień później na Jeziorze Pątnowskim rozegrane zostaną tradycyjne Regaty Barbórkowe, a na ich zakończenie znów zabrzmi piosenka żeglarska.

 

Galeria

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: