Szekla pełnoletnia

18 Spotkanie Śpiewających Żeglarzy „Złota Szekla”
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 18 listopada 2014
Mechanicy Shanty na "Złotej Szekli" Fot. KZKWB
Pierwsza „Złota Szekla” odbyła się w 1987 r. Jej gospodarzem był Klub Żeglarski przy Kopalni Węgla Brunatnego, a jednym z organizatorów koniński bard - Dariusz Zbierski. Spotkania gościły najlepszych polskich wykonawców, raz nawet trafił tu legendarny Ken Stephens z zespłem. Było też zaproszenie dla Stana Hugilla - nie udało się. Ostatnia „Szekla” odbyła się w 2002 r., potem zapanowała długa cisza.

- Kiedy w połowie lat osiemdziesiątych zastanawiano się nad przygotowaniami do obchodów Jubileuszu 25 – lecia powstania Klubu Żeglarskiego Kopalni „KONIN”, ktoś rzucił pomysł. A może by tak sobie poszantować z tej okazji? Wszak ówczesny sternik morski, dzisiejszy Kapitan, Marian Gałka piosenki żeglarskie z Krakowa do Konina przywiózł i byłoby całkiem nieźle, gdyby udało się do naszego Klubu zaprosić znane już wówczas „gwiazdy” piosenki żeglarskiej. Dzielnie Marianowi wtórował w tym zamyśle były Bosman – Włodek Bozacki, dziś Komandor Klubu. Nabywano wówczas pierwsze kasety i pierwsze śpiewniki żeglarskie drogą legalną lub półlegalną. Do tego zacnego duety wkrótce dołączył z gitarą Dariusz Zbierski, którego Marian Gałka przekonywał, przy „Słonecznym Brzegu”, dni kilka ... i tak pomysł zaowocował organizacją Ogólnopolskiego Spotkania Śpiewających Żeglarzy „ZŁOTA SZEKLA”... - czytamy na stronie organizatora, Klubu Żeglarskiego przy Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie (tam też lista nagrodzonych statuetką oraz fantastyczna galeria foto!).

Nigdy nie miałem okazji być na „Szekli”, ale nasłuchałem się o niej sporo, gdy zaczynałem przygodę z piosenką żeglarską. Urastała w tych opowiadaniach do kultowej imprezy. Nic więc dziwnego, że gdy w 2011 roku, na jakiś czas trafiłem do Konina, pomyślałem, że warto by tę imprezę wskrzesić. Dopingował mi w tym Artur Czyżewski, prezes firmy AS PAK, z którą wówczas współpracowałem. Odwiedziłem Darka Zbierskiego, jednego z ówczesnych organizatorów imprezy, obejrzałem wspaniałą Kronikę klubu, porozmawiałem z Darkiem i przy jego pomocy (oraz Alicji Majewskiej-Muszyńskiej, szefowej Przystani Gosławice, Damiana Przyszło z AS PAKu, Tomka Hetke - Komandora  KŻ „Energetyk”) zorganizowaliśmy na Przystani Gosławice dwa koncerty pod nazwą „Szanty w Koninie”. Pierwszy - Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej – na otwarcie sezonu (relacja na Szantymaniaku tu). Drugi – Grzegorza „GooRoo” Tyszkiewicza – na zakończenie. Obie imprezy zgromadziły ponad 150. miłośników żeglarskiego śpiewania, wiele osób zaangażowało się w organizację, promocję, pomoc (media, kluby żeglarskie, nawet lokalne władze). Rok później odbył się jeszcze jeden koncert – Brasów, w którym pomagałem Damianowi już zdalnie. To pokazało, że duch „Złotej Szekli” nadal unosi się nad Koninem i będzie tylko kwestią czasu, kiedy „Spotkania...” wrócą.

Wróciły rok później.

W 2013 r., z wielką radością informowałem na Szanty24.pl o reaktywacji „Złotej Szekli”. W Klubie „Oskard” wystąpili wówczas Mohadick, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska oraz sam Darek Zbierski. Smaczku całości dodał fakt, iż „Spotkaniom” towarzyszyły, słynne na całą Polskę, konińskie „Regaty Barbórkowe”, ostatnie w całorocznym kalendarzu imprez w Polsce, odbywające się na jeziorze Pątnowskim, kiedyś nawet jeszcze w grudniu.

Już w najbliższy piątek znów spotkają się muzykujący żeglarze i żeglujący muzycy, znów w Klubie „Oskard”, a tym razem w programie pojawi się nowa, folk-rockowa formacja z Konina – Folk Street, solista Kamil Badzioch oraz gwiazda wieczoru - Mechanicy Shanty.

Szczegóły znajdziecie w naszym dziale „koncerty” i do zobaczenia w Koninie.

 

Ogólnopolskie Spotkanie Śpiewających Żeglarzy „Złota Szekla”, 21-22.11.2014, Konin
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: