Szekla pełnoletnia

18 Spotkanie Śpiewających Żeglarzy „Złota Szekla”
Wieści Kamil Piotrowski 18 listopada 2014
Mechanicy Shanty na "Złotej Szekli" Fot. KZKWB
Pierwsza „Złota Szekla” odbyła się w 1987 r. Jej gospodarzem był Klub Żeglarski przy Kopalni Węgla Brunatnego, a jednym z organizatorów koniński bard - Dariusz Zbierski. Spotkania gościły najlepszych polskich wykonawców, raz nawet trafił tu legendarny Ken Stephens z zespłem. Było też zaproszenie dla Stana Hugilla - nie udało się. Ostatnia „Szekla” odbyła się w 2002 r., potem zapanowała długa cisza.

- Kiedy w połowie lat osiemdziesiątych zastanawiano się nad przygotowaniami do obchodów Jubileuszu 25 – lecia powstania Klubu Żeglarskiego Kopalni „KONIN”, ktoś rzucił pomysł. A może by tak sobie poszantować z tej okazji? Wszak ówczesny sternik morski, dzisiejszy Kapitan, Marian Gałka piosenki żeglarskie z Krakowa do Konina przywiózł i byłoby całkiem nieźle, gdyby udało się do naszego Klubu zaprosić znane już wówczas „gwiazdy” piosenki żeglarskiej. Dzielnie Marianowi wtórował w tym zamyśle były Bosman – Włodek Bozacki, dziś Komandor Klubu. Nabywano wówczas pierwsze kasety i pierwsze śpiewniki żeglarskie drogą legalną lub półlegalną. Do tego zacnego duety wkrótce dołączył z gitarą Dariusz Zbierski, którego Marian Gałka przekonywał, przy „Słonecznym Brzegu”, dni kilka ... i tak pomysł zaowocował organizacją Ogólnopolskiego Spotkania Śpiewających Żeglarzy „ZŁOTA SZEKLA”... - czytamy na stronie organizatora, Klubu Żeglarskiego przy Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie (tam też lista nagrodzonych statuetką oraz fantastyczna galeria foto!).

Nigdy nie miałem okazji być na „Szekli”, ale nasłuchałem się o niej sporo, gdy zaczynałem przygodę z piosenką żeglarską. Urastała w tych opowiadaniach do kultowej imprezy. Nic więc dziwnego, że gdy w 2011 roku, na jakiś czas trafiłem do Konina, pomyślałem, że warto by tę imprezę wskrzesić. Dopingował mi w tym Artur Czyżewski, prezes firmy AS PAK, z którą wówczas współpracowałem. Odwiedziłem Darka Zbierskiego, jednego z ówczesnych organizatorów imprezy, obejrzałem wspaniałą Kronikę klubu, porozmawiałem z Darkiem i przy jego pomocy (oraz Alicji Majewskiej-Muszyńskiej, szefowej Przystani Gosławice, Damiana Przyszło z AS PAKu, Tomka Hetke - Komandora  KŻ „Energetyk”) zorganizowaliśmy na Przystani Gosławice dwa koncerty pod nazwą „Szanty w Koninie”. Pierwszy - Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej – na otwarcie sezonu (relacja na Szantymaniaku tu). Drugi – Grzegorza „GooRoo” Tyszkiewicza – na zakończenie. Obie imprezy zgromadziły ponad 150. miłośników żeglarskiego śpiewania, wiele osób zaangażowało się w organizację, promocję, pomoc (media, kluby żeglarskie, nawet lokalne władze). Rok później odbył się jeszcze jeden koncert – Brasów, w którym pomagałem Damianowi już zdalnie. To pokazało, że duch „Złotej Szekli” nadal unosi się nad Koninem i będzie tylko kwestią czasu, kiedy „Spotkania...” wrócą.

Wróciły rok później.

W 2013 r., z wielką radością informowałem na Szanty24.pl o reaktywacji „Złotej Szekli”. W Klubie „Oskard” wystąpili wówczas Mohadick, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska oraz sam Darek Zbierski. Smaczku całości dodał fakt, iż „Spotkaniom” towarzyszyły, słynne na całą Polskę, konińskie „Regaty Barbórkowe”, ostatnie w całorocznym kalendarzu imprez w Polsce, odbywające się na jeziorze Pątnowskim, kiedyś nawet jeszcze w grudniu.

Już w najbliższy piątek znów spotkają się muzykujący żeglarze i żeglujący muzycy, znów w Klubie „Oskard”, a tym razem w programie pojawi się nowa, folk-rockowa formacja z Konina – Folk Street, solista Kamil Badzioch oraz gwiazda wieczoru - Mechanicy Shanty.

Szczegóły znajdziecie w naszym dziale „koncerty” i do zobaczenia w Koninie.

 

Ogólnopolskie Spotkanie Śpiewających Żeglarzy „Złota Szekla”, 21-22.11.2014, Konin
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Twoje konto

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: