Filmowa jesień

III Jacht Film Festiwal
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 12 listopada 2013
Jacht Film Fot. Press
To, co zaproponowali widzom organizatorzy Festiwalu Morza Nad Kanałem w Gliwicach, to była tylko namiastka tego, co czeka nas na przełomie listopada i grudnia w Warszawie. Odbędzie się tam bowiem trzecia edycja „Jacht Filmu”. Przed rokiem pokazano kilkanaście produkcji, byli świetni prowadzący i ciekawi goście. W tym roku zapowiada się jeszcze ciekawiej.

Świat kultury marynistycznej to nie tylko szanty i piosenka żeglarska, to także wiele innych, ciekawych wydarzeń. To sztuka wiązania węzłów, to opowieści kapitanów z rejsów, to nowe wydawnictwa książkowe oraz prezentacje zdjęć z wyjątkowych rejsów. To także projekcje filmów nakręconych podczas morskich wypraw, zarówno amatrorskich, jak i zawodowych, prezentujących ciekawe rejsy, akwenty, ludzi.

Do najbardziej znanych obecnie imprez z filmem żeglarskim, jako głównym tematem, należy niewątpliwie, odbywający się po raz trzeci Przegląd Filmów Żeglarskich „Jacht Film”. Namiastkę atmosfery tej imprezy mogli poczuć już widzowie festiwalu „Nad Kanałem” w Gliwicach, w którego programie, znalazły się dwa filmy z lat poprzednich „Jacht Filmów” - „Regaty na wyspie Ibo" (2009 r.)
reż. Matthieu Bron oraz „Brain Shaker czyli karaibskie reje“ (2010 r.), reż. Stefan Wroński (ostatecznie zamiast tego drugiego pokazano film „W poszukiwaniu legendy” Konstantego Kulika). Liczna widownia piątkowego seansu pokazała, że fanów tego typu produkcji nie brakuje też na Śląsku. Impreza warszawska rodziła się podobnie, od krótkich pokazów. Tegoroczna edycja Przeglądu, która odbędzie się w warszawskim kinie „Wisła”, w dniach 30.11-01.12.2013 r. zgromadziła w programie już kilkanaście tytułów.

W tym roku zobaczymy sporo produkcji zagranicznych, m.in. O łodziach i braciach, historia rodziny Herreshoff i dwóch braci - założycieli stoczni jachtowej z Rhode Island, która zdobywa sławę, gdy po raz kolejny Thomas Lipton pretenduje do zdobycia Pucharu Ameryki na jachcie „Shamrock”. Pojawi się także dokument W kilwaterze szkunera Zaca, to z kolei historia pięknego jachtu zbudowanego dla Templetona Crockera, jednego z pierwszych amerykańskich milionerów. Jacht jest świadkiem sukcesów i porażek, czasów pięknych i trudnych. O historii łodzi opowiadają kapitanowie, załoganci i kolejni właściciele, między innymi hollywoodzki aktor Errol Flynn.

Nie zabraknie też polskich filmów: m.in. Gdziekolwiek dopełni się Twój los, Michała Dąbrowskiego, opowiadający o tragicznym wypadku żaglowca „Marques” podczas Operacji Żagiel w 1984 roku. Wyświetlony zostanie też film pt. Optimista, w reżyserii Kryspina Pluty. Autor przez dwa lata towarzyszył najmłodszym żeglarzom, stawiającym pierwsze kroki na łódkach klasy Optimist. Dokumentuje ich pierwsze spotkania z jachtem oraz pierwsze samodzielne pływania.

Na zakończenie całego przeglądu zobaczymy, zrealizowany w 2009 roku, film o legendzie francuskiego i światowego żeglarstwa pt. Tabarly. Pełnometrażowy dokument pokazujący Erica Tabarly jako sportowca, żeglarza, ojca i męża.

Nowością tegorocznego JachtFilmu będą pokazy filmów nadesłanych w ramach ogłoszonego wiosną konkursu „a morze kręci mnie”. Apel o zabranie na pokład jachtu kamery i nakręcenie krótkiej formy filmowej związanej z wodą i żaglami okazał się skuteczny. Spośród nadesłanych filmów, do prezentacji na Przeglądzie wybrano pięć. Warto je obejrzeć, bo nie tylko Jury ogłosi autora nagrodzonego filmu, ale swego faworyta wybierze też publiczność.

Gospodarzami Przeglądu będą redaktor Andrzej Radomiński i kpt. Janusz Zbierajewski. Dyrektorem festiwalu jest Andrzej Minkiewicz.

Partnerami Przeglądu są: PZŻ, Henri Lloyd, Delphia Yachts, 3 Oceans, agencja Jet Line, Teknos/ Oliva. Patroni medialni: TVN Meteo, Magazyn Żeglarski, Radio Plus, Magazyn Wiatr, Żeglarka.pl, Szanty24.pl, Sailbook.pl, Tanierejsy.pl, Pogodynka.pl, noderadio.com. Fundatorzy nagród: armator żaglowca „Fryderyk Chopin”, GoPro, Buff, szkoła żeglarstwa Morka, Tawerna Korsarz, Boatcraft, Vector Sails, Logbooki.pl, wydawnictwo Bezdroża, Speedyacht.pl

Szczegółowy program, opisy filmów, informacje o biletach oraz wydarzeniach dookoła Przeglądu na stronie www.jachtfilm.pl.

III Przegląd Filmów Żeglarskich „Jacht Film”, 30.11-1.12.2013, Warszawa
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: