Na 60-lecie

27 Festiwal "Szanty we Wrocławiu"
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 29 lutego 2016
26 Szanty we Wrocławiu Fot. Kamil Piotrowski
Wrocław to Europejska Stolica Kultury. Czy będzie szantową przekonamy się już w najbliższy weekend, podczas kolejnych "Szant we Wrocławiu". W tym roku nad Odrą znów spotkają wykonawcy różnych nurtów polskiej sceny żeglarskiej, od klasyki, po współczesną piosenkę. Obchodzić też będziemy jubileusze, zespołów, które wywarły duży wpływ na muzykę morza w Polsce.

Po raz dwudziesty siódmy w stolicy Dolnego Śląska odbędą się Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu". Co prawda w pierwszy weekend marca nie usłyszymy zespołów znanych ze sceny stricte folkowej, bo od kilku lat program koncertów ogranicza się już tylko do reprezentantów folku morskiego i współczesnej piosenki żeglarskiej, ale zainteresowani wiedzą, że w koncertach "mokrych folkowców" folku nie zabraknie - głównie inspirowanego muzyką celtycką i amerykańską, ale nie tylko.

Tegoroczna edycja przebiegać będzie w dn. 3-6 marca, pod znakiem dwóch znaczących jubileuszy 30-lecia Mechaników Shanty oraz 30-lecia EKT Gdynia.

Mechanicy Shanty, grupa, która wypuściła najwięcej t.zw. żeglarskich przebojów, która inspiruje się zarówno pieśniami irlandzkimi, jak i amerykańską muzyką country czy bluegrassem, wyłonili się spośród uczestników Warsztatów Marynistycznych i od samego początku w repertuarze mają zarówno tradycyjne szanty, dawne pieśni kubryku (tłumaczone na język polski), jak i współczesne utwory o tematyce żeglarskiej, oparte o tradycyjne melodie lub w całości autorskie. Szybko stali się legendą polskiej sceny marynistycznej. Lider i współtwórca grupy - Henryk Czekała "Szkot", to także wielka osobowość w świecie muzyki marynistycznej.

EKT Gdynia z kolei wywodzi się ze sceny piosenki turystycznej, dopiero po jakimś czasie włączyli do repertuaru autorskie piosenki żeglarskie, mają też w programie kilka szant, interpretowanych na rockowo. Podobnie jak Mechanicy, EKT to też "właściciele" wielu żeglarskich, głównie turystycznych przebojów, które napisali równie legendarni co sam zespół, Janek Wydra czy nieżyjący już niestety Irek Wójcicki, który z Wrocławiem bardzo był związany.

Koncert główny, na którym w sobotę spotkają się oba w.w. zespoły i ich goście (Zejman & Garkumpel, Formacja, Arek Wlizło, Orkiestra Samanta, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Banana Boat, Perły i Łotry, Za Horyzontem, Tonam & Synowie, Flash Creep, Sąsiedzi) zatytułowano "Wiecznie młodzi! - 60 lat Mechaników Shanty i EKT-Gdynia". Co ciekawe, na tym koncercie Tonam & Synowie pokażą się z nowym "basistą", Banana Boat zapromują materiał ze swojej nowej EP-ki, a Sąsiedzi rozpoczną obchody swojego 15-lecia.

Godnym polecenia fanom folku jest koncert, w którym programowo zabrzmią tylko szanty i dawne pieśni pokładów. W piątkowy wieczór, na deskach Starego Klasztoru spotkają się nestorzy i twórcy "polskiej sceny szantowej" zespoły Cztery Refy i Stare Dzwony i ich uczniowie, określani niegdyś jako t.zw. "silesian sound": Ryczące Dwudziestki, Banana Boat, Perły i Łotry oraz wspomniani  Sąsiedzi.

Cały festiwal zostanie zainaugurowany w czwartek (3 marca), koncertem "A Umbriaga wciąż gra", na którym wystąpią wrocławskie zespoły: Orkiestra Samanta, Za Horyzontem, Pod Masztem, W Stronę Portu, Znienacka Project, Jan i Klan oraz gość, zespół Formacja.

Z kolei 27 festiwal zakończy niedzielny koncert ballad i piosenki żeglarskiej w wykonaniu Ryczących Dwudziestek, Drake oraz duetu Andrzej Korycki i Dominika Żukowska.

Niestety, tuż przed festiwalem z Wrocławia dotarła smutna wiadomość. Na początku lutego zmarł Grzegorz "Furman" Siwek, muzyk i autor piosenek takich wrocławskich formacji jak Róża Wiatrów czy Za Horyzontem. I tak jak kilka lat temu żegnano tu wyjątkową postać - Irka "Messalinę" Wójcickiego, muzyka EKT Gdynia, rok temu specjalnym koncertem pożegnano Roberta "Gronusa" Gronowskiego (członka wrocławskiej formacji Chór Wujów oraz współtwórcę festiwalu), tak i w tym roku przyjdzie żeglarskiej braci żegnać przyjaciela ze sceny. Taki los.

I wiadomość z ostatniej chwili - uwaga zmieniło się miejsce sobotniego koncertu głównego. Spotykamy się, tak jak rok temu, w Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej 1 (obok Hali Stulecia), a nie jak wcześniej planowano, w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej.

Szczegółowy program znajdziecie w naszym dziale "koncerty".

Będziemy mieli dla Was koszulki festiwalowe, zaglądajcie na naszego facebooka, będzie konkurs.

 

27 "Szanty we Wrocławiu", 3-6.03.2016, Wrocław
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: