Folk morski doceniony

Śąsiedzi na "Energii Źródeł - Folkowe OKO" w Warszawie
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 10 czerwca 2016
Sąsiedzi Fot. Charlie Ipscar
Cykl "Energia Źródeł - Folkowe OKO" to pomysł Ośrodka Kultury Ochoty w Warszawie na pokazanie widzom tego co dzieje się aktualnie na polskiej scenie folkowej. Grali tu najlepsi, ostatnio m.in. Trebunie-Tutki. Po raz pierwszy jednak pojawi się tu folk morski (rzadko na folkowych imprezach jeszcze słyszany), bo do kolejnego koncertu w OKO zaproszono śląską grupę Sąsiedzi.

Po raz pierwszy w ramach cyklu "Energia Źródeł - folkowe OKO", w bardzo folkowym miejscu w Warszawie, Ośrodku Kultury Ochoty zabrzmią szanty i pieśni morza. W sobotę (11.06) zaprezentuje na scenie OKO zespół Sąsiedzi.

Rzadko prawdziwe szanty goszczą jeszcze na imprezach, festiwalach folkowych (a i na t.zw. szantowych ich coraz mniej) tym bardziej należy docenić organizatorów, za zaproszenie reprezentanata naszego nurtu do siebie. Sąsiedzi wykonają w stolicy zarówno swój znany repertuar folkowy (inspirowany muzyką irlandzką i bretońską), jak i prawdziwe, tradycyjne szanty. Więcej o szantach można przeczytać w felietonie, a poniżej próbka jednej z nich:

Grupa inspiruje się również muzyką celtycką, folklorem śląskim oraz muzyką dawną. Sąsiedzi zdobyli nagrody na najważniejszych festiwalach piosenki żeglarskiej w Polsce, często też są zapraszani na zagraniczne imprezy. To jak dotąd jedyna grupa z Polski, która została zaproszona do wzięcia udziału w legendarnym i prestiżowym festiwalu "Sea Music" w Mystic Seaport w USA (choć w samym Mystic Seaport paru polskich wykonawców już koncertowało). Dwukrotnie zawitali też na scenę najważniejszego i największego festiwalu marynistycznego w Europie - "Festival de Chant de Marin" w Paimpol (w 2011 i 2015).

Mają na koncie 3 wydawnictwa: "Wrócić do Derry" i "Brocéliande" (2008 r) oraz jubileuszową EP-kę "Sąsiedzi Folk& szanty 2001-2011" i z pewnością w Sali Widowiskowej OKO usłyszymy utwory z tych płyt. Tradycyjnie już po koncercie moderowaną rozmowę z zespołem przeprowadzi dziennikarz Adam Dobrzyński.

Sąsiedzi odwiedzą stolicę po sporej przerwie, bo ostatni koncert w Warszawie zagrali dokładnie 4 lata i miesiąc temu (11.05.2012 r). Zapraszam w imieniu organizatorów i zespołu na spotkanie z morskimi opowieściami, szczegoły znajdziecie w naszym dziale "koncerty".

 

Sąsiedzi na "Energia Źródeł - Folkowe OKO", 11.06.2016, Warszawa
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: