Wylicytują płyty

Ryczące20 dla Qni w Korsarzu
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 3 kwietnia 2016
"Więcej żagli" Fot. Press
Nie ustają w pomocy przyjaciele Qni. Po ostatnich doniesieniach o niesamowitych postępach Andrzeja w rehabilitacji nowy duch wstąpił w szeregi Ryczących Dwudziestek i przyjacioł zespołu. Silna ekipa zorganizowała się w pierwszą sobotę kwietnia w Szczecinie, a już w połowie kwietnia, w Warszawie, koncert na którym będzie można wylicytować niesamowitą płytę - pierwszy polski szantowy krążek.

Nie ustają w wysiłkach szantymeni, środowisko żeglarskie i przyjaciele Qni w organizowaniu kolejnych zbiórek i działań na rzecz Andrzeja Grzeli. W pierwszą sobotę kwietnia odbył się w Szczecinie koncert lokalnych zespołów szantowych i folkowych (Qftry, Dair, Stary Szmugler, Jacek Zieliński) oraz gości (Ciąg Dalszy Nastąpił, Znienacka Project) na którym organizowano kwestę pieniężną.

W połowie miesiąca, w piątek 15 kwietnia, na podobne wydarzenie zapraszają Ryczące Dwudziestki do Tawerny Korsarz w Warszawie. Podczas tego koncertu, nie dość, że świętować będzie swoje urodziny jeden z RO20 - Wojtek „Sęp” Dudziński, to jeszcze dojdzie do licytacji niezwykłych płyt.

Pod młotek trafi bowiem pierwsza w historii polskiej sceny szantowej płyta z szantami i piosenką żeglarską zespołu Stare Dzwony. Mowa tu o legendarnym analogu „Więcej żagli” z 1982 r., na który nagrywał pierwszy skład Dzwonów, z Jurkiem Porębskim, Ryśkiem Muzajem, Markiem Szurawskim i Mirosławem „Pestką” Peszkowskim. Oryginalna płyta, wraz ze śpiewnikiem to niewątpliwie niespotykana okazja dla pasjonatów tematu i kolekcjonerów unikatów, gdyż jest ona dziś nie do zdobycia. Kilkanaście lat temu, już na CD, wznowił ją jako swój dodatek, nieistniejący już Magazyn Rejs. Na płycie nagrano następujące utwory: Cztery piwka na stół, Gdyński port, Napijmy się rumu, Piotr, Śnieg i mgła, Rio Grande, Rzuć ją, Johnny, Sacramento, Sally Brown, Shenandoah, Więcej żagli, Sztorm przy Georgii, Whisky Johnny.

Bo to morze...

Kolejną gratką, która będzie licytowana, to specjalna płyta kompaktowa, która ukazała się w lutym b.r. a zatytułowana jest „Bo to morze moje jest...”. Płyta cegiełka, składanka, przygotowana przez członków zespołu Ryczące Dwudziestki, którzy poprosili przyjciół ze sceny żeglarskiej o jeden utwór. Zebrali ich w sumie 14 (w tym 3 z ich udziałem), a wśród nich takie perełki jak Tri Martelod projektu Shannon-Ryczące Dwudziestki czy najnowszy Brian Boru w wykonaniu RO2o i Drake. Ci ostatni użyczyli też swojej Tortugi, gdzie wsparła ich grupa Habakuk. Na płycie znalazły się też utwory m.in. Starych Dzwonów, Banana Boat, Atlantydy, Mechaników Shanty i paru innych (można je znaleźć na płytach tych wykonawców). O wyjątkowości tych licytowanych egzemplarzy stanowi fakt, iż z 1500 sztuk nakładu, te mają numerację 0001 do 0010, i jak piszą Ryczące Dwudziestki w zaproszeniu na koncert, cena wywoławcza, nie będzie wynosić 60 zł, jak to miało miejsce dotąd, ale znacznie, znacznie więcej.

 

Ryczące Dwudziestki, 15.04.2016, Korsarz, Warszawa

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: