Od klasyki, po rock

5 Chełmski Festiwal Szantowy
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 2 października 2015
IV Chełmski Festiwal Szantowy Fot. Press
Po raz piąty, do położonego najdalej na wschodzie naszego pięknego kraju szantowo-żeglarskiego przyczułka zjadą się fani i miłośnicy morskiego i żeglarskiego śpiewania. W programie koncertu znów różnorodnie, od śpiewów a cappella (szant i innych marynistycznych pieśni), przez tradycyjny i współczesny folk morski, po ostrzejsze rock-folkowe brzmienia.

Jak pisaliśmy rok temu, festiwal w Chełmie zapoczątkowały dwa koncerty. Pierwszy, w październiku, zespołu Kochankowie Sally Brown. Ot, tradycyjne żeglarskie zakończenie sezonu. Załapało, więc w listopadzie do Chełma przyjechali Kamil Badzioch i Łukasz Zięba. Ani się nie obejrzeliśmy, jak oto mamy już piątą edycję Chełmskiego Festiwalu Szantowego.

Minione cztery edycje, wszystkie w Chełmskim Domu Kultury, gościły takich wykonawców jak: Kochankowie Sally Brown, Mechanicy Shanty, Zejman i Garkumpel, solo Mirosław Kowalewski, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Stara Kuźnia, Banana Boat, Cztery Refy, Mordewind, Klang, EKT Gdynia i Syndrom Beczki. Poza tym ostatnim, wszyscy to uznani wykonawcy, działający na scenie od co najmniej 20 lat.

W tym roku do Chełma przybędzie młodsza reprezentacja sceny. Koncert rozpoczną, świętujący w tym roku swoje 5 lecie - Shantażyści. To kwintet wokalny, który ostatnimi laty wywołał sporo zamieszania na scenie piosenki... turystycznej (odkorkowali m.in. Grand Prix na słynnym Festiwalu YAPA, bo coś się przez parę lat zacięło, i go nie przyznawano). Śpiewają a cappella, własne aranżacje znanych piosenek i szant oraz autorskie kompozycje, odważnie mieszając tradycyjne i nowoczesne style wykonawcze.

Jako drudzy, na scenie pojawią się Sąsiedzi. Formacja folkowo-szantowa, działająca już na scenie od niemal 15 lat, laureaci Grand Prix "Shanties", wizytujący od wielu lat najważniejsze festiwale szantowe na świecie (od Europy, po Amerykę). W repertuarze łączą zamiłowanie do tradycyjnego folku morskiego (w tym pieśni kubryku i szant, które śpiewają na 6 głosów) z muzyką irlandzką, folklorem śląskim, muzyką dawną. Wspomagają się akustycznym instrumentarium, jak mandolina, skrzypce, koncertina, gitary, flety, bodhran, drumla.

Koncert zakończy Orkiestra Samanta, formacja, która gra na scennie najdłużej z wymienionych. W folk-rockowym stylu prezentują autorski repertuar. Samanta jest gościem liczących się festiwali w Polsce, imprez żeglarskich, coraz częściej słychać ją też za granicą. Ich koncerty to mocna, energetyczna dawka elektrycznych instrumentów, wspartych perkusyjnym bitem oraz melodyjnością skrzypiec i fletów.

Jak widać w Chełmie fani będą mieli w pigułce cały przegląd tego, co oferuje polska scena muzyki morza i jezior. Szczegóły imprezy znajdziecie w naszym dziale "koncerty".

 

V Chełmski Festiwal Szantowy, 3.10.2015, Chełmski Dom Kultury
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: