Lecą do Ameryki

The Tall Ship Celebration w USA
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 11 lipca 2016
Za Horyzontem w Konsulacie USA Fot. Press / Konsulat USA
The Tall Ship Celebration to jedna z największych imprez związanych z wielkimi żaglowcami w Ameryce. Co kilka lat do małego miasteczka Bay City nad jeziorem Huron wpływają duże jednostki, a wielkiemu świętu żagli towarzyszy też muzyczny festiwal. W programie nie brakuje także polskich akcentów. Także w tym roku pojawią się tam formacje znad Wisły, a właściwie znad Odry i nie tylko.

Dwie grupy z Polski, Za Horyzontem z Wrocławia oraz Pod Wiatr z Ostrowca Świętokrzyskiego - wykonujące tradycyjny folk morski i współczesną piosenkę żeglarską - zagrają podczas festiwalu muzyki marynistycznej, który odbędzie się w dn. 14-17 lipca, w małym miasteczku Bay City, nad rzeką Saginaw, uchodzącą do jeziora Huron. Po raz trzeci zjawią się tam wspaniałe żaglowce, chluba nie tylko Ameryki, ale także kilku krajów europejskich, a ich wizycie towarzyszyć będzie muzyka morza. To całkiem spora impreza, na którą przyjeżdżają wykonawcy z całej Ameryki oraz Europy. Występowali tu także szantymeni z Polski, m.in.  Cztery Refy, Sąsiedzi, Banana Boat.
Podczas czterodniowej imprezy polskie zespoły, wraz z muzykami z całego świata, występowały zarówno na scenach festiwalowych, jak i na sesjach klubowych.

Pod Wiatr (można o nich poczytać tutaj) miało już okazję odwiedzić Bay City rok temu, lecz nie zaliczyli zlotu, gdyż ten odbywa się co kilka lat. Spodobali się, stąd ponowne zaproszenie za ocean. Dla Za Horyzontem to pierwsza taka wyprawa – próbkę atmosfery mieli już w konsulacie w Krakowie, grając kilka utworów przed Konsulem USA (zdjęcie powyżej).

Obie grupy lecą do USA na zaproszenie szefa muzycznego "tallshipów" - Jerry'ego Casault’a, którego gościliśmy w Polsce na Festiwalu Morza „Nad Kanałem“ w Gliwicach (organizowany jest przez Fundację Folk24) w 2013 r. Jerry jest także muzykiem, pisze teksty, śpiewa, gra na gitarze. Kiedyś występował z zespołem The Hoolie, dziś w duecie ze skrzypkiem Brucem Macartneyem, prezentuje w świecie m.in. pieśni znad Wielkich Jezior. Jego autorski "Load'em and Steck'em" mają w repertuarze polscy Sąsiedzi - jako "Japoński frachtowiec".

Co włączą do repertuaru po amerykańskich wojażach Za Horyzontem i Pod Wiatr przekonamy się być może już na ich sierpniowych koncertach w Polsce.

Powodzenia.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: