Szanty nad kanałem

6 Festiwal Morza "Nad Kanałem" w Gliwicach
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 12 października 2016
Fontanna Neptuna w Gliwicach Fot. Kamil Piotrowski
W najbliższy weekend odbędzie się szósta edycja jednego z niewielu festiwali muzyki morza w Polsce, w programie których dominuje tradycyjny folk morski, w tym szanty, a nie współczesna piosenka żeglarska, choć i tej w Gliwicach nie brakuje. Na tegorocznej edycji Festiwalu Morza "Nad Kanałem" znów pojawią się goście z zagranicy, a zabrzmią pieśni i szanty m.in. spod poziomu morza.

Po rocznej przerwie wraca na mapę szantowych i żeglarskich festiwali gliwicki Festiwal Morza "Nad Kanałem". Jeden z nielicznych dziś w Polsce festiwali, gdzie szanty brzmią nadal mocno i to w międzynarodowym wykonaniu.

Ale nie tylko to wyróżnia gliwicką imprezę spośród innych. Na każdej dotychczasowej edycji, tak jak np. na łódzkim "Kubryku", zespoły łączyły siły by zaśpiewać wspólnie na scenie coś poza własnym programem. Brasy wystąpiły tu z The Young'Uns, Sąsiedzi z Patem Sheridanem czy Jimm'em Mageanem, Marek Szurawski i Ryszard Muzaj - po latach - znów z Jerzym Ozaistem, i Jimem Mageanem na dokładkę, Jerzy Rogacki (lider Czterech Refów) pojawił się w Gliwicach w niespotykanej dotąd roli szantymena, solisty (ze wsparciem Sąsiadów), a to tylko część smaczków, jakie "wykreowały" się na scenie Mrowiska, a wcześniej Starej Fabryki Drutu czy Ruin Teatru.

Na "Nad Kanałem" od drugiej edycji, artyści nie tylko kończą koncerty tradycyjnym wspólnym "all hands", ale też je rozpoczynają - odpowiednią pieśnią na wyjście... To też jedyny festiwal, któremu towarzyszą pokazy filmów i zdjęć o tematyce morskiej, żeglarskiej (choć w tym roku nie towarzyszą bezpośrednio festiwalowi). I wreszcie jedyny, na którym na otwarcie dzieje się coś "dziwnego", niespotykanego. A to gliwickie zespoły śpiewają pieśń z repertuaru Czesława Niemena z pochodniami w ręku, a to na scenie wybrzmiewa aż pięć concertin! Dlatego, kto się spóźnia, ten zwykle żałuje.

Obok polskich grup tradycyjnego folku morskiego i piosenki żeglarskiej, Fundacja Folk24 - główny organizator wydarzenia - stara się pokazać widzom to, co ciekawego dzieje się też w innych krajach. Byli w Gliwicach już Irlandczyk (2012 r.), Amerykanie (2013 r.), Anglicy (2014 r.). W tym roku przybędą nad kanał reprezentanci krajów Beneluxu: Armstrong's Patent (Holandia), prezentujący a cappella na 6 głosów m.in. tradycyjne pieśni morza z kraju pod poziomem morza

i 2 Sheets 2 the Wind (Belgia), duet z repertuarem bardziej folkowym (angielsko i francuskojęzycznym).

Ponadto wśród gości znajdą się: znany szantymen Jerzy Ozaist (na co dzień Cztery Refy, North Wind), jedyna jak dotąd polska żeglarska bardessa Marta Śliwa (na specjalne zaproszenie Śląskiego Yacht Clubu), Sąsiedzi - celebrujący w tym roku 15-lecie oraz Perły i Łotry.

W trakcie koncertu pojawią się też smaczki. Sąsiedzi świętują 15-lecie, więc będą specjalni goście, ale też dwaj muzycy Sąsiadów mają swój skromny jubileusz - 10 lecia w zespole. Mowa o Marku Wiklińskim i Kamilu Piotrowskim.

Z tej okazji pierwszy pojawi się na scenie ze swoim dawnym bytomskim zespołem Watersztagi

Drugi zaśpiewa z muzykami formacji Segars (także z Bytomia), z którymi w 2004 r. zadebiutował na zagranicznym festiwalu w... Holandii.

Obie grupy już nie działają, więc tym bardziej będzie to niebywała atrakcja programu. Rok temu Watersztagi reaktywowali się specjalnie na koncert dla Qni w Bytomiu, a zabrzmieli tak:

 

W tym roku w Gliwicach po raz drugi odbędzie się specjalny koncert dla dzieci (sobota, przed południem), na którym w zabawę z dzieciakami, wspólne śpiewanie, naukę piosenek wdroży się inny znany szantymen – Henryk Czekała "Szkot" (na co dzień Mechanicy Shanty, Szkocka Trupa).

Cały festiwal rozpocznie się jednak w piątek, na "Beforku" w pubie Podwórko, międzynarodowym all hands-session. Zakończy się z kolei w nocy, z soboty na niedzielę, afterkiem w klubie Spirala, gdzie Sąsiedzi powspominają trochę te 15 lat.

Bilety na koncert dziecięcy w cenie 6 zł oraz bilety na koncert główny w cenie 35 zł dostępne są w internetowym sklepie Folk24 oraz w dniu koncertów. Pierwsze 100 osób, które zakupią bilet na koncert główny w przedsprzedaży otrzyma od organizatora kupon rabatowy 48% na zakup płyty Marty Śliwy "Pośrodku".

Wszystkie informacje znajdziecie na www.nadkanalem.pl oraz w naszym dziale "koncerty"

Organizatorem szóstej edycji jest Fundacja Folk24, producentem Agencja Invini, festiwal współorganizują: zespół Sąsiedzi, Śląski Yacht Club, Maytur oraz Stowarzyszenie GTW. Współpraca: Centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko“, Szkoła Muzyczna YAMAHA, Klub Studencki Spirala, Stołówka na Łużyckiej, pub Podwórko, Orient Express. Patroni medialni: Magazyn Żagle, Szanty24.pl, Folk24.pl, HydePark News

6 Międzynarodowy Festiwal Morza "Nad Kanałem", 14-15.10.2016, Gliwcie
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: