Na ulicy Nad Kanałem

Sąsiedzi inaugurują cykl „Przed Nad Kanałem”
Wieści Kamil Piotrowski 23 kwietnia 2016
Sąsiedzi w Paimpol Fot. Press
W tym roku śląska formacja Sąsiedzi będzie celebrować swoje 15-lecie. Urodziny przypadają w październiku, podczas Festiwalu Morza „Nad Kanałem”, stąd zespół w najbliższych miesiącach będzie łączył promocję jubla z promocją festiwalu, którego od początku są gospodrzem. Pierwsze koncerty cyklu „Przed Nad Kanałem” już w ten weekend w Pyskowicach i Katowicach.

Zespół powstał w 2001 roku. Pierwszy oficjalny koncert, jeszcze nie pod szyldem „Sąsiedzi”, odbył się 16 października, w gliwickim pubie „Krypta” (co nieco o tym wydarzeniu możecie poczytać tutaj). Nazwa pojawiła się kilka tygodni później, gdy trzeba było zgłosić się do Festiwalu „Silesian Shanties” w Gliwicach, którego wygrana otwarła Sąsiadom kolejne konkursowe sceny.

W ciągu kilku lat zdobyli nagrody większości festiwali, uwieńczeniem było Grand Prix krakowskiego „Shanties” w 2008 r. Na koncie mają 3 płyty, czwarta właśnie się dogrywa, ponad 400 koncertów, także za oceanem, w tym ten jak dotąd najważniejszy - na legendarnym „Sea Music Festival” w Mystic Seaport Museum (jak dotąd, w ponad 30-letniej historii Sea Music, jako jedyna grupa z Polski została na ten festiwal zaproszona).

Od 2010 roku wspólnie ze Stowarzyszeniem GTW oraz Fundacją Folk24, organizują w Gliwicach Festiwal Morza „Nad Kanałem”, na którym od 3 edycji pojawiają się już wybitni szantymeni z zagranicy. Nie inaczej będzie i w tym - jubileuszowym dla Sąsiadów roku.

Aby promować „Nad Kanałem” trzy lata temu zrodziła się idea organizacji koncertów przednadkanałowych w miastach ościennych Gliwicom. Dotąd był to jeden koncert w roku. Tym razem będzie ich co najmniej kilka, a to za sprawą łączenia promocji Festiwalu z 15-leciem Sąsiadów.

Pierwsze koncerty już w najbliższy weekend - 23-24 kwietnia. Najpierw odbędzie się koncert, w sobotę, nad jeziorem Dzierżno w Pyskowicach w Tawernie Kormorany, która nomen omen mieści się na ulicy... Nad Kanałem (sic!). Drugi koncert odbędzie się dzień później, w kultowym już katowickim klubie Old Timers Garage (tam czeka widzów niespodzianka, w składzie Sąsiadów pojawi się bowiem gość grający na niezwykłym instrumencie, zdradzimy tylko, że związanym bardzo z Irlandią).

 

„Przed Nad Kanałem”, 23-24.04.2016, Pyskowice/Katowice
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Twoje konto

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: