Na ulicy Nad Kanałem

Sąsiedzi inaugurują cykl „Przed Nad Kanałem”
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 23 kwietnia 2016
Sąsiedzi w Paimpol Fot. Press
W tym roku śląska formacja Sąsiedzi będzie celebrować swoje 15-lecie. Urodziny przypadają w październiku, podczas Festiwalu Morza „Nad Kanałem”, stąd zespół w najbliższych miesiącach będzie łączył promocję jubla z promocją festiwalu, którego od początku są gospodrzem. Pierwsze koncerty cyklu „Przed Nad Kanałem” już w ten weekend w Pyskowicach i Katowicach.

Zespół powstał w 2001 roku. Pierwszy oficjalny koncert, jeszcze nie pod szyldem „Sąsiedzi”, odbył się 16 października, w gliwickim pubie „Krypta” (co nieco o tym wydarzeniu możecie poczytać tutaj). Nazwa pojawiła się kilka tygodni później, gdy trzeba było zgłosić się do Festiwalu „Silesian Shanties” w Gliwicach, którego wygrana otwarła Sąsiadom kolejne konkursowe sceny.

W ciągu kilku lat zdobyli nagrody większości festiwali, uwieńczeniem było Grand Prix krakowskiego „Shanties” w 2008 r. Na koncie mają 3 płyty, czwarta właśnie się dogrywa, ponad 400 koncertów, także za oceanem, w tym ten jak dotąd najważniejszy - na legendarnym „Sea Music Festival” w Mystic Seaport Museum (jak dotąd, w ponad 30-letniej historii Sea Music, jako jedyna grupa z Polski została na ten festiwal zaproszona).

Od 2010 roku wspólnie ze Stowarzyszeniem GTW oraz Fundacją Folk24, organizują w Gliwicach Festiwal Morza „Nad Kanałem”, na którym od 3 edycji pojawiają się już wybitni szantymeni z zagranicy. Nie inaczej będzie i w tym - jubileuszowym dla Sąsiadów roku.

Aby promować „Nad Kanałem” trzy lata temu zrodziła się idea organizacji koncertów przednadkanałowych w miastach ościennych Gliwicom. Dotąd był to jeden koncert w roku. Tym razem będzie ich co najmniej kilka, a to za sprawą łączenia promocji Festiwalu z 15-leciem Sąsiadów.

Pierwsze koncerty już w najbliższy weekend - 23-24 kwietnia. Najpierw odbędzie się koncert, w sobotę, nad jeziorem Dzierżno w Pyskowicach w Tawernie Kormorany, która nomen omen mieści się na ulicy... Nad Kanałem (sic!). Drugi koncert odbędzie się dzień później, w kultowym już katowickim klubie Old Timers Garage (tam czeka widzów niespodzianka, w składzie Sąsiadów pojawi się bowiem gość grający na niezwykłym instrumencie, zdradzimy tylko, że związanym bardzo z Irlandią).

 

„Przed Nad Kanałem”, 23-24.04.2016, Pyskowice/Katowice
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: