Wrocławski sezon koncertowy

„Szanty w Łykendzie”
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 24 października 2012
Port Pieśni Pracy 2012 (zima) Fot. Kamil Piotrowski
Klub „Łykend” słynie we Wrocławiu z tego, że często można w nim usłyszeć szanty i piosenkę żeglarską. Podczas znanych w całej Polsce Spotkań z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk „Szanty we Wrocławiu” klub pełni rolę tawerny festiwalowej. Przez jego małą, kameralną scenkę przewinęli się już w historii Łykendu wszyscy, liczący się na scenie żeglarskiej wykonawcy.

Od października ruszyły znów we Wrocławiu koncerty muzyki żeglarzy i marynarzy. Za nami już koncerty Jerzego Porębskiego oraz grupy Za Horyzontem.

Dziś (tj. środa 24 października) na scenie Łykendu zaprezentują się grupy Pomysły Znalezione w Trawie oraz w miarę nowa, choć muzycy już od lat „siedzą” w temacie, formacja F.A.N.T., czyli Folk Ale Nie Tylko (na zdjęciu powyżej).

Zespół powstał wiosną 2011 roku, tworzą go m.in. ludzie związani od lat z wrocławską sceną muzyki żeglarskiej, dawni członkowie takich formacji jak Brygada Radosnego Rejsu czy Orkiestra Samanta. Dużą część ich repertuaru stanowi polska muzyka ludowa i utwory nią inspirowane: do tradycyjnych tekstów z różnych rejonów kraju układają nowe, własne melodie, często jednak wplatają w nie tradycyjne motywy muzyczne i transowe, ludowe rytmy. Z nurtem żeglarskim łączą ich autorskie utwory opowiadające o tym, co sami przeżyli na morzach i jeziorach, a nie o pracy na dawnych żaglowcach. Jak sami o sobie piszą:

- Nie wykonujemy szant, tylko współczesną piosenkę żeglarską. Mamy korzenie popowe, rockowe, folkowe, to się miesza, nie zakładamy sobie kagańca stylistycznego. Mówimy, że jesteśmy „zespołem folkowo-żeglarskim”, ale nazwy to rzecz umowna, bo przy naszym podejściu do muzyki to sami nie do końca wiemy, jak będzie brzmiała następna godzina naszego materiału.

F.A.N.T. zakończy październikową serię koncertów w Łykendzie. W listopadzie z kolei wystąpią we Wrocławiu: Prawdziwe Perły, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Carrantuohill i EKT Gdynia.

UWAGA! Na wszystkie te koncerty mamy dla Czytelników Szanty24.pl podwójne zaproszenia, szczegółów szukajcie w naszym dziale „koncerty”.


F.A.N.T., 24.10.2012, Łykend, Wrocław
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: