Werdykt Jury krakowskiego festiwalu

Nagrodzeni na 40 „Shanties”
Wieści Katarzyna Marcinkowska 7 marca 2021
39 Festiwal „Shanties” w Krakowie Fot. Kamil Piotr Piotrowski
Tak jak artystom z pewnością nie było łatwo występować tylko przed obiektywami kamer, bez publiczności, tak i z pewnością jurorom nie było łatwo oceniać w tym roku występujących. Mimo tych utrudnień niektórym wykonawcom udało się zwrócić na siebie uwagę, a jurorzy zdołali wskazać co ciekawsze występy i utwory. Oto werdykt Jury „Shanties 2021”.

Pomimo tego, że tegoroczna edycja festiwalu odbyła się online, na jubileuszowym, 40. „Shanties” nie mogło zabraknąć nagród. Jury w składzie: Beata Bartelik, Anna Łaszewska, Maciej Olszewski oraz Wawrzyniec Szwaja (w roli honorowego doradcy) przyznało w tym roku nagrodę za najlepszą piosenkę premierową, a także kilka innych nagród i wyróżnień.

Nagrodę im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej, otrzymał utwór „Maj daj” wykonany przez kapitana Waldemara Mieczkowskiego do słów Grzegorza Bukały. Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Szczecin. Jurorzy docenili „piękny refleksyjny tekst w wykonaniu doświadczonego kapitana, a także wysoki poziom warstwy muzycznej”.

Wyróżnienia na 40. Shanties otrzymali:

  • Mirosław „Koval” Kowalewski wraz z zespołem Zejman i Garkumpel za tekst utworu „Wiatr, anioły i barwna pani”;
  • The Nierobbers za piosenkę „Specjalista od jubileuszy” – w tym przypadku jurorzy postanowili docenić „dowcipny, a jednocześnie refleksyjny tekst oraz wysoki poziom wykonawczy” utworu;
  • Sąsiedzi za piosenkę „Jutrznia o sen” – tu także jury doceniło „poetycki tekst i wysoki muzyczny kunszt”;
  • Paweł Mazurkiewicz, akordeonista Marty Kani, otrzymał natomiast za swoją grę specjalne wyróżnienie od Beaty Bartelik.

Nagroda im. Jerzego Fijki „Galion 2021” dla najsympatyczniejszej wykonawczyni przypadła w tym roku Marcie Kani.

Nagroda „Krakowski rejs roku 2020”, przyznawana przez Prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Tawernę Żeglarską Stary Port, trafiła w tym roku do Iwony Marchewki za „dobrą żeglarską robotę wykonaną podczas ekspedycji SVALBARD 2020”.

Specjalne wyróżnienie otrzymał także zgłoszony w tej samej kategorii rejs składaną żaglówką z Tyńca pod Wawel – „ze względu na zorganizowanie wyprawy w starym, dobrym stylu”.

Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu przeprowadzony został plebiscyt na przebój, zespół i solistę 40-lecia „Shanties”. W przypadku dwóch ostatnich kategorii zaskoczenia raczej nie było – zwycięzcami zostali Jerzy Porębski oraz Stare Dzwony.

Natomiast jeśli o piosenkę czterdziestolecia chodzi, najwięcej głosów otrzymał „Kapitan Borchardt” Andrzeja Koryckiego.

 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: