Nagrodzeni na "Shanties"

Werdykt Jury w Krakowie
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 25 lutego 2020
39 Festiwal „Shanties” w Krakowie Fot. Kamil Piotr Piotrowski
Dominika Płonka, przewodnicząca Jury 39 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie, podczas finałowego koncertu festiwalu w Kinie Kijów, odczytała werdykt jurorski. Nagrody Grand Prix nie przyznano, w innych kategoriach raczej niespodzianek nie było. Jury podkreśliło także pomysłowość, kreację i wysoki poziom wykonawczy artystów.

Podczas 39 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie, jury w składzie: Anna Łaszewska, Dominika Płonka (przewodnicząca), Maciej Olszewski oraz doradczo Wawrzyniec Szwaja, Arek Wlizło i organizatorzy festiwalu, przyznało (i nie przyznało) następujące nagrody i wyróżnienia:

GRAND PRIX Shanties 2020 – nie przyznano.
Zaległą nagrodę za rok 2019 dla zespołu Atlantyda odebrał Sławomir Klupś.

Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa
za Debiut Shanties 2020 trafiła do Marty Kani

Nagroda Organizatorów Festiwalu Shanties 2020
im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej przyznana została jednemu z solistów Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” – Wojciechowi Szafrańskiemu

Nagroda im. Moniki Szwai
za najlepszy tekst piosenki premierowej, ufundowana przez Prezydenta Miasta Szczecin, trafiła do Andrzeja Koryckiego za „Piosenkę mintaja”

Nagroda Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego
dla wykonawcy zagranicznego, w postaci czapki krakuski, powędrowała do zespołu Bounding Main z USA.

Nagrodę im. Jerzego Fijki „Galion”
dla najsympatyczniejszej wykonawczyni na festiwalu Shanties 2020, otrzymały bliźniaczki z zespołu Bounding Main – Christie i Gina Dalby.

Nagrodę Zbyszka Stosio 
za promocję śpiewania pod żaglami otrzymuje projekt zespołów Ryczące Dwudziestki i The Nierobbers za twórczą kontynuację misji Jerzego Porębskiego.

Wyróżnienia otrzymują:

Łukasz Zięba – skrzypek zespołu The Nierobbers – za muzykalność i styl folkowy

Zespół Mechanicy Shanty – za aranżację piosenki „Stary Dziadek” Jerzego Porębskiego

Nagroda Publiczności 
Głosami szerokiej publiczności najlepszym wykonawcą okrzyknięto duet Roman Tkaczyk i Grzegorz „GooRoo” Tyszkiewicz

Nagroda Specjalna amerykańsko-kanadyjskich żeglarzy Polonijnych
zaproszenie na tourne po USA i Kanadzie przypadła Jackowi Jakubowskiemu i Krzysztofowi Jurkiewiczowi.

Nagrodę Komandora Klubu Morskiego „Szkwał” 
za działalność sceniczną oraz pozasceniczną i osobowość na polskiej scenie szantowej otrzymuje: duet Andrzej Korycki i Dominika Żukowska za premierowy utwór „Piosenka mintaja” oraz za całokształt twórczości

Nagrodę „Krakowski Rejs Roku 2019”
przyznawaną przez Prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Tawernę Żeglarską Stary Port otrzymuje Fundacja Cztery Kontynenty za rejs Szczecin-Nordkapp-Szczecin.

Jury Festiwalu Shanties 2020 składa wyrazy uznania zespołowi Stare Dzwony z okazji 40 rocznicy ich działalności. W czasie ich koncertu jubileuszowego Fundacja Hals wręczyła im Nagrody Profesorów Szanty wraz z odpowiednimi strojami akademickimi, które Andrzej Korycki początkowo wziął za kostiumy do kolejnego odcinka kultowego filmu o młodym czarodzieju. Jury pragnie zauważyć, że niewiele się pomylił, gdyż Marek Szurawski i Ryszard Muzaj potrafią naprawdę zaczarować publiczność i robią to bez użycia magicznej różdżki.
 
Jury pragnie podziękować wszystkim wykonawcom biorącym udział w koncercie poświęconym pamięci Andrzeja Mendygrała za przypomnienie jego utworów i nadanie im nowego brzmienia.
 
W szczególny sposób Jury pragnie wyrazić uznanie dla tych wykonawców, którzy cały czas tworzą nowy repertuar, a wzbogacając świat szant sprawiają, że środowisko tętni życiem. Wśród nich należy wymienić twórców, którzy na tegoroczny festiwal przygotowali premiery: Krzysztof Jurkiewicz z zespołu Formacja, Tomasz Szuszkiewicz z zespołu The Nierobbers, Andrzej Korycki, Grzegorz GooRooo Tyszkiewicz oraz zespół Mietek Folk Olsztyn.
 
Trudno jest przyznać Grand Prix na festiwalu, który gromadzi same tuzy folku morskiego. Jury z satysfakcją zauważa, że wszyscy wykonawcy trzymają poziom i są wierni stylistyce, nie dając się zwieść trendom popkultury. Tendencje mediów do promowania kultury niewysokiej w przezabawny sposób sparodiował Ryszard Muzaj w piosence-karykaturze z kręgu szanto-polo, wykonanej z towarzyszeniem naprędce zorganizowanego, aczkolwiek bardzo zaangażowanego zespołu tanecznego z Maćkiem Jędrzejko na czele. Tym samym udowodnił, że też potrafią być „na fali”, rozbawiając festiwalową publiczność do łez.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: