Shanties w tym roku w sieci

40-lecie festiwalu festiwali on-line
Wieści Katarzyna Marcinkowska 6 stycznia 2021
40-lecie Shanties Fot. Shanties
W tym roku przypada okrągły, czterdziesty jubileusz Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie – imprezy, która jest już kultową na szantowej mapie Polski. To jeden z najstarszych festiwali w naszym kraju, bez wątpienia największy, na który zjeżdżają się miłośnicy szant, folku morskiego i szeroko pojętej „piosenki mokrej” z całego kraju, a nawet z zagranicy.

Festiwal słynie zarówno z atmosfery, jak i wysokiego poziomu muzycznego, nic więc dziwnego, że tysiące jego wielbicieli z niepokojem wyczekiwały newsów z Krakowa. Ale 40-lecie „Shanties” to okazja, którą warto, a nawet trzeba uczcić, zatem nawet pandemia nie mogła przeszkodzić Fundacji Hals w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.

I tak w dniach 25–28 lutego 2021 r. będziemy mogli uczestniczyć w jubileuszowej 40. edycji festiwalu „Shanties”. Tym razem wszyscy, bez ograniczeń, bo ze względu na sytuację epidemiologiczną festiwal, jak wiele innych wydarzeń kulturalnych, przenosi się do sieci. Internet daje wiele nowych możliwości, a organizatorzy zamierzają zadbać o to, by nie zabrakło emocji i niespodzianek, więc na pewno nie będzie nudno. 

Tegoroczna edycja „Shanties” odbędzie się pod jakże wiele mówiącym (ale też i wieloznacznym) hasłem „W sieci”. W ciągu czterech dni festiwalu zajrzymy do wielu zakątków Polski, Europy, a nawet świata. Organizatorzy zapowiadają bowiem połączenia m.in. z Norwegii, Anglii czy USA. Na festiwalowych scenach, rozlokowanych tym razem w kilku miastach, a będą to:

  • Kraków – tawerna „Stary Port”
  • Teresin – Teresiński Ośrodek Kultury
  • Szczecin –  Dom  Kultury „Krzemień”
  • Gdynia – Muzeum Marynarki Wojennej

zespoły zagrają on-line.

Usłyszymy wielu wspaniałych wykonawców z kilku krajów, a przy tym spotkamy też równie liczne grono ciekawych znajomych i nieznajomych (albo raczej: jeszcze-nie-znajomych) na czacie. Morza i oceany nie będą stanowić tym razem żadnej bariery! A ponieważ to edycja rocznicowa, organizatorzy obiecują także wiele innych atrakcji: spotkań, prezentacji, wspomnień, wystaw – to wszystko wprawdzie wirtualnie, ale za to na wyciągnięcie ręki!

W oczekiwaniu na festiwal polecamy zajrzeć też do tego wydarzenia na Facebooku, gdzie trwa plebiscyt na przebój 40-lecia. Pierwszy etap właśnie się zakończył, a drugi startuje już niebawem.

Zgadniecie, kto prowadzi? ;)

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: