"Nad Kanałem" morsko-żeglarski

7 Festiwal Morza "Nad Kanałem" w Gliwicach
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 13 listopada 2017
VI Festiwal Morza "Nad Kanałem" Fot. Basia Wójcik
Gliwicki Festiwal Morza "Nad Kanałem" to jeden z najmłodszych festiwali folku morskiego w Polsce. Nazwa nawiązuje do kanału wodnego, a pierwsza edycja odbyła się nawet kilkadziesiąt metrów od jego starego koryta. Założeniem imprezy jest prezentowanie tradycyjnych utworów, w tym przede wszystkim szant - dawnych marynarskich pieśni pracy, ale nie brak tu i współczesnych piosenek żeglarskich.

Po raz siódmy, 25 listopada, w Gliwicach, mieście, które jako jedyne na Górnym Śląsku zdobyło prawo do ustawienia na rynku fontanny Neptuna, odbędzie się, na potwierdzenie trwałej łączności miasta z morzem, festiwal, na którym morza jest całkiem sporo.

Festiwal Morza "Nad Kanałem", organizowany jest przez Fundację FOLK24 od początku jej istnienia, czyli od drugiej edycji. Festiwal gościł już uznane sławy folku morskiego z Polski, a od trzeciej edycji także z zagranicy. Śpiewali tu m.in. najwięksi obecnie szantymeni - Pat Sheridan (Irlandia), Jim Mageean (Anglia), Geoff Kaufman (USA). Gościły też zespoły z USA, Anglii, Belgii i Holandii. Większość z nich próżno szukać na festiwalach w Polsce. Nie brakło i polskich kontynuatorów tradycji dawnych pokładów - szanty śpiewali tu solo, jak dawni szantymeni, Marek Szurawski, Jerzy Ozaist, Jerzy Rogacki (po raz pierwszy w swej historii bez Refów)...

Skrócone opisy tego co działo się na minionych edycjach można poczytać tutaj.

W tym roku bez zagranicznych gwiazd i bardziej familijnie, bo zagrają grupy z Gliwic i okolic, czyli Szkocka Trupa z Bytomia - projekt lidera Mechaników Shanty - Henryka "Szkota" Czekały

oraz gliwickie zespoły Wbrew Pozorom - która to grupa od ostatniego pobytu na festiwalu (w 2014 r.), zdołała znów dorzucić do swej kolekcji kolejne nagrody (głównie festiwali turystycznych)

i Sąsiedzi, od początku gospodarze festiwalu.

Jedyni z "zagranicy", bo ze Skarżyska Kamiennej, to grupa Old Marinners - załoga oddana tradycyjnemu folkowi i muzyce t.zw. "celtyckiej".

Czterogodzinny koncert w kinie Amok wypełnią więc zarówno dawne pieśni morza, muzyka folkowa, jak i współczesna piosenka żeglarska. Jak to na "Nad Kanałem" nie zabraknie wspólnego śpiewania.

Festiwal zakończy się nocnym "all hands" w tawernie festiwalowej, którą w tym roku pełnić będzie pub Podwórko.

Szczegóły znajdziecie w naszym dziale "koncerty" oraz na stronie festiwalu nadkanałem.pl

 

VII Festiwal Morza "Nad Kanałem", 25.11.2017, Gliwice
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: