Szanta Claus na Cumach

Przegląd zespołów i festiwal on-line
Wieści Magdalena Borucka 22 listopada 2020
Szanta Claus 2019 Fot. Press
Mimo sztormów i burz – legendarny i jakże przyjazny wszystkim artystom festiwal „Szanta Claus” odbędzie się już w pierwszy weekend grudnia. W międzyczasie organizatorzy, jak co roku, zapraszają do udziału w przeglądzie amatorskich zespołów piosenki żeglarskiej – w tym roku w wersji on-line, co sprawia, że zgłosić może się naprawdę każdy, komu żeglarska muzyka w duszy gra.

Jak informuje Maciej Olszewski, Prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego – organizatora festiwalu „Szanta Claus”, mimo niesprzyjających warunków i nieprzewidywalności ograniczeń, jakie na kulturę nakładają wytyczne epidemiologiczne, festiwal się odbędzie, choć w nietypowej formie – na Cumach (tę niezwykle trafną modyfikację nazwy tegorocznej edycji festiwalu stworzył Kamil Badzioch, którego również nie raz słuchaliśmy na poznańskiej scenie), czyli z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

W piątek 4 grudnia czekają nas zmagania konkursowe, natomiast na zdalnej scenie festiwalowej w sobotni wieczór 5 grudnia zagrają Waldek Mieczkowski z zespołem, Grupa Trzymająca Ster i Marta Kania (na zdjęciu powyżej), laureatka zeszłorocznego przeglądu.

To właśnie Marta – podobnie jak dobrze nam już znani i lubiani Jakub Paluszkiewicz, The Nierobbers czy Majtki Bosmana – na poznańskiej scenie Szanta Claus Festiwalu stawiała jedne ze swych pierwszych kroków spod znaku piosenki żeglarskiej, prezentując się szerszej publiczności podczas zmagań konkursowych w mieście koziołków.

Poznaliśmy artystów, z którymi spędzimy pierwszy grudniowy weekend, a od kilku dni wszyscy chętni mają szansę wziąć udział w przeglądzie, którego podsumowanie połączone z prezentacją przesłanych nagrań, obradami Jury oraz werdyktem odbędzie się pierwszego dnia zacumowanego festiwalu – tj. 4 grudnia – o 19.00, w formule on-line. Dzięki temu wszyscy fani festiwalu będą mogli śledzić poczynania konkursowe poprzedzające właściwe koncerty. Zwycięzca przeglądu zostanie zaproszony do zaprezentowania swojej twórczości podczas recitalu w Ośrodku Kultury Żeglarskiej i Marynistycznej przy ul. Wodnej. Alternatywnie – jeżeli zostaną zniesione obowiązujące w listopadzie ograniczenia epidemiologiczne i będzie to realne z powodów organizacyjnych, zwycięzca zostanie zaproszony do udziału w koncercie Szanta Claus na Cumach 5 grudnia.

Jak wygląda tegoroczny konkurs?

Organizatorzy zapraszają do udziału autorów i wykonawców szant i piosenek żeglarskich z całego kraju – szczególnie tych, którzy rozpoczynają swoją muzyczną przygodę. W terminie do 30 listopada czekają na zgłoszenia wg wytycznych zamieszczonych w regulaminie na stronie festiwalu (www.szantaclaus.org). Na adres mailowy festiwal@szantaclaus.org należy przesłać plik audio-video (format MP4, czas do 20 minut) z prezentacją konkursową, zawierającą 3 piosenki, wraz z kartą zgłoszeniową i oświadczeniem (do pobrania na stronie). Przesłanie nagrania z prezentacją konkursową jest równoznaczne z udzieleniem zgody na jego upublicznienie w formie pokazu oraz w Internecie. Po zapoznaniu się z przesłanymi nagraniami Jury (w jakże przyjaznym składzie: Mirosław Trzeciak, Agnieszka Gładyszak-Knychała – sekretarz, Agnieszka Maciejewska, Jolanta Polc, Jakub Paluszkiewicz) przyzna nagrody za zajęcie I, II i III miejsca oraz wyróżnienie.

Organizatorzy „Szanta Claus na Cumach” zapraszają do zadawania pytań dotyczących szczegółów technicznych zgłoszeń i wszelkich wątpliwości dotyczących tegorocznego nietypowego przeglądu oraz do śledzenia strony WWW i fanpage’a Szanta Claus Festiwalu.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: