Shantyman na Shanties

Premiera nowego periodyku o muzyce i kulturze morza
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 21 lutego 2020
Magazyn SHANTYMAN NR 1/2020 Fot. Kami Piotr Piotrowski
Mamy go! Premiera nowego periodyku o szantach, piosence żeglarskiej i dawnych morskich opowieściach – Magazynu Miłośników Kultury Morza „Shantyman” miała miejsce pierwszego dnia Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties”, na koncercie „Na jeziorach pięknie dzisiaj” w Radiu Kraków. Razem z Shantymanem pojawiła się „Festiwalowa Gazeta Shanties”.

Z radością donoszę, iż plan minimum czyli reaktywowanie po latach Magazynu „Shantyman” oraz stworzenia dodatku „Festiwalowej Gazety”, która będzie festiwalowym dodatkiem, został zrealizowany. Pierwsze egzemplarze Shantymana trafiły dziś do rąk uczestników koncertu w Radiu Kraków, inaugurującego 39 Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”.

Magazyn Miłośników Kultury Morza „Shantyman” możecie pobrać tu (na dole strony)

Na szesnastu stronach magazynu i czterech gazety jest co czytać. Format obu, większy niż standardowe periodyki (magazynu 230x300 mm i gazety 289x390 mm) sprawia, że łączna objętość stron to ok. 40 A-czwórek, a to już sporo. W Shantymanie, jak na nazwę przystało, jest wywiad z szantymenem – Markiem Szurawskim, szanownym jubilatem. Jego zespół, Stare Dzwony, celebrują w Krakowie czterdziestolecie. Na kolejnych stronach poczytać możecie o przygotowaniach do 35 „Kubryku”, recenzje kilku wybranych płyt, które ukazały się w ostatnich dwóch latach. Jest historia Króla Bukanierów, czyli Henry Morgana oraz opowieść o pierwszym polskim koncercie piosenek i szant na Bora Bora. Nie zapominamy także o tych, którzy w minionym roku odeszli na wieczną wachtę – kpt. Andrzeju Mendygrale, Jerzym Rogackim i Ryszardzie Wąsowiczu. Wspominamy ich na łamach. Jest też rum (i coca-cola w tle). Oczywiście nie zabrakło też wieści ze scen i zapowiedzi festiwalowych.

„Festiwalowa Gazeta Shanties” to z kolei tematy stricte shantiesowe. Uczestnicy festiwalu znajdą tu, oprócz programu i alfabetycznego spisu wykonawców wraz z informacjami o terminie i miejscu ich występów (mamy nadzieję, że ułatwi Wam to nawigację przy poszukiwaniu koncertów swoich ulubieńców), opowieść o jednym z dawniejszych gości festiwalu – Inge Wijku, czyli Papie Smerfie. Zbyszek Murawski z zespołu Zejman i Garkumel opowiada o najnowszej płycie zespołu „Mazurscy Kolumbowie 2”. Są też prezentacje zagranicznych zespołów biorących udział w tegorocznym Shanties oraz debiutantów na festiwalu. Z jednym, a właściwie jedną z nich – naszą żeglarską bardessą, przeprowadziłem krótki wywiad, który na łamach możecie przeczytać. Całość ukaże się wkrótce na Szanty24.pl.

Ten projekt, skromny na razie, ale nie byłby możliwy bez pracy i wsparcia wielu osób. Autorom tekstów: Magda Emka Borucka, Elżbieta Anna Kołodziejczyk, Katarzyna Wolnik-Sayna, Rafał Chojnacki, Michał Nowak, Jacek Reschke, Marek Szurawski, Marek Wikliński oraz autorom fotografii: Ania Szykiedans, Basia Wójcik, Piotr Bochniak Jacek Reschke, Kajtek Sayna oraz Maciek „Viking” Ślusarczyk – ogromne ściski!!!

Naszym: Sponsor Główny Magazynu Shantyman QNT Systemy Informatyczne z Zabrza, Partnerom Magazynu Shantyman firmie Maytur z Gliwic oraz Fundacji HALS z Krakowa i wszystkim tym, którzy wykupili reklamę, wspierając nas w ten sposób bardzo – WIELKIE PODZIĘKOWANIA!!!

A teraz do lektury!

 

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: