Maraton nad Arkadią

7 Suwalski Maraton Szantowy
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 21 sierpnia 2013
VI Suwalski Maraton Szantowy Fot. Press
Nie tylko na południu w najbliższy weekend będzie można posłuchać szant i piosenek żeglarskich. Także północ naszego pięknego kraju, ponoć światowej potęgi jeśli chodzi o liczbę imprez i wykonawców maritime folku, ma coś do zaoferowania. W Suwałkach znów maraton, który odbędzie się juś po raz siódmy, a w programie i szanty i piosenka żeglarska.

Suwalski Maraton Szantowy to kontynuacja wcześniejszych, wieloletnich imprez rekreacyjnych, organizowanych w Starym Folwarku pod nazwami Szantykałuża czy Spotkania z piosenką szantową. Te doświadczenia, i wielka ochota na śpiewanie sprawiły, że w Suwałkach morskie i żeglarskie pieśni nadal mają się dobrze. A to za sprawą lokalnego zespołu Zmiana Wachty, który od lat niesie północnym rubieżom kaganek morsko-żeglarskiej oświaty i przede wzystkim jednego z jego członków, Emila Kulbackiego (od 2012 r. także w North Wind, na zdjęciu powyżej), który wraz z załogą Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach przygotowuje tę imprezę od początku do końca.

Obecnie SMS odbywa się nad suwalskim zalewem Arkadia, gdzie uczestnicy mają do dyspozycji nowy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy. Jest tam bardzo przyjemna scena, profesjonalne nagłośnienie i duża widownia dla wszytskich zainteresowanych.

W minionych latach Suwalski Maraton Szantowy gościł już niemal całą czołówkę polskiej sceny „mokrego folku” i to zarówno z tej tradycyjnej strony jak i współczesnej. Śpiewali tu m.in. Mechanicy Shanty, Cztery Refy, North Wind, Klang, Zejman & Garkumpel, Atlantyda czy Perły i Łotry. W programie jest też zawsze miejsce dla tych, którzy grają trochę krócej od wymienionych, ale już sporo osiągnęli tak jak: Flash Creep, Orkiestra Samantha, Sąsiedzi, Yank Shippers. Nigdy nie zapominano także o promocji „swoich” wykonawców: The Coofells, Shamrock, Aura Mesy czy wreszcie młodych stażem, dopiero szukających swojego miejsca na scenie: Oj tam, OKAW Sztorm, A-QQ, Poza ciszą i Trzy po Trzy. Jak widać w Suwałkach zarówno fani tradycji jak i współczesnych klimatów mogą znaleźć coś dla siebie.

W tym roku, w siódmej edycji udział wezmą zespoły piosenki żeglarskiej: gospodarze Zmiana Wachty i Znienacka Projekt z Wrocławia. Tradycyjny folk morski, w tym szanty, przedstawią z kolei Brasy. Szczegóły znajdziecie w naszym dziale "koncerty".

 

VII Suwalski Maraton Szantowy, 24.08.2013, Suwałki
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: