Bez rewolucyjnych zmian

29 Festiwal Kubryk
Wieści Michał Nowak 22 maja 2013
Wikingowie Fot. Kamil Piotrowski
W najbliższy piątek i sobotę w Łodzi po raz 29. odbędzie się „najbardziej tradycyjny z tradycyjnych” festiwal szantowy - Kubryk. Impreza w tym roku delikatnie ewoluuje, ale jak zwykle nie są to zmiany rewolucyjne. Znów zawitają goście zagraniczni i z zagranicy, znów dużo morskiego śpiewania. Zapowiadana jest nawet, co się dawno nie zdarzyło - premiera płytowa. Ot i cały Kubryk.

Zmianą natury organizacyjnej jest powołanie do życia w tym roku Fundacji Kubryk, która ma zajmować się organizacją nie tylko festiwalu o tej samej nazwie, ale także cyklu spotkań pod nazwą „Opowieści i pieśni z kubryku i wacht” (odbyły się już cztery). Dało się zauważyć również ostatnio pewne ożywienie w mediach, zwłaszcza społecznościowych, jeśli chodzi o promocję łódzkich imprez o tematyce żeglarskiej.

Program 29 Łódzkich Spotkań z Piosenką Żeglarską „Kubryk” w tym roku ilościowo okrojony. Zamiast dwóch dni koncertów w Łódzkim Domu Kultury mamy dwa skromniejsze koncerty jednego dnia (sobota). W tym roku zmieniły one obowiązujące od lat nazwy: zamiast „Koncertu ballad żeglarskich i muzyki folk” oraz „Koncertu szant i pieśni morskich” mamy „Żeglarską krainę łagodności” i „Więcej morza”. Piątkowy koncert zastąpi „rozgrzewka” w Keja Pubie.

Zespołów też wystąpi mniej niż zwykle, zwraca uwagę brak North Windu, koncertującego na łódzkim festiwalu nieprzerwanie od momentu powstania. Przyczyna nieobecności jest prozaiczna - Emil Kulbacki, ważna postać dla North Wind, ale także dla życia kulturalnego Suwałk, w dniu festiwalu bierze udział w otwarciu nowego centrum kultury w rodzinnym mieście.

Ale są też pozytywy, i to niemało. Po siedmiu latach przerwy w Łodzi wystąpi Ula Kapała, która po przenosinach do Irlandii znów pojawia się w Polsce (wystąpiła już m.in. na festiwalu „Kopyść”). Udało się znów umieścić w programie wykonawcę zagranicznego, i to w każdym z trzech koncertów. Chris Ricketts występował w ostatnich latach w Polsce wiele razy i w wielu różnych miejscach, ale do Łodzi zawita po raz pierwszy. Wydarzeniem będzie na pewno premiera nowej płyty North Cape, pierwszej po rewolucji personalnej w zespole. Pojawią się też rzadko widywani, nie tak dawno reaktywowani, Wikingowie, a także, po czteroletniej przerwie, Ryczące Dwudziestki. Usłyszymy także, zbierających ostatnio bardzo dobre recenzje Flash Creep. Same Cztery Refyjak na gospodarzy przystało, pojawią się we wszystkich koncertach.

 

29 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”, 24-25.05.2013, Keja Pub/ŁDK, Łódź
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym festiwalu

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Twoje konto

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: