Charzyki z klimatem

16 Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 1 sierpnia 2013
Festiwal Piosenki Żeglarskiej Charzykowy 2012 Fot. Kamil Piotrowski
Jezioro Charzykowskie jest kolebką polskiego żeglarstwa. To właśnie tutaj, w Charzykowach, już w 1919 roku Otton Weiland założył Stowarzyszenie Przyjaciół Żeglarstwa, które później przekształciło się w Klub Żeglarski Chojnice, a po wojnie odrodziło w postaci Polskiego Związku Żeglarskiego. Nic dziwnego, że żeglarze oraz ich pieśni mają się tutaj bardzo dobrze.

Szanty i piosenki żeglarskie rozbrzmiewają w Chrzykowach od lat. Początkowo jak to u żeglarzy, nieformalnie, nieoficjalnie, towarzysko, a od 1998 roku już bardziej profesjonalnie, na scenie - za sprawą Festiwalu Piosenki Żeglarskiej, którego organizatorem od początku jest Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach.

Ważnym elementem festiwalu zawsze był konkurs i jego, wyróżniająca go spośród innych konkursów formuła. Zespoły amatorskie nie przyjeżdżały tu bowiem by zagrać 2-3 utwory. Przyjeżdżały i znów przyjeżdżają (w 2009 roku, po kilkuletniej przerwie reaktywowano konkurs), by wystąpić w poważnym, minimum 25 minutowym programie. Konkurs zawsze dzięki temu stał na wysokim poziomie i zawsze był atrakcyjny zarówno dla konkursowiczów, jak i dla samej publiczności.

Jakiś czas temu organizator ogłosił listę tegorocznych uczestników konkursu. Zgłosiło się 9 podmiotów, wybrano sześciu wykonawców. A są to (w kolejności alfabetycznej):

 • Ciąg Dalszy Nastąpił - Gdańsk
 • Qrtyna - ???
 • Shantażyści - Lewin Brzeski 
 • Stare Morsy - okolice Torunia
 • Trzecia Miłość - Śląsk
 • Z dala od Zgiełku - Warszawa

Z kolei gwiazdami festiwalu w tym roku będą m.in. Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, Klang, Formacja, Mordewind, Zejman&Garkumpel, Smugglers, Perły i Łotry, Mietek Folk (25 lat na scenie), Carrantuohill i Robert Kasprzycki.
Oczywiście usłyszymy także ubiegłorocznego zwycięzcę konkursu - grupę Anker. nie zabraknie też koncertów na rynku w Chojnicach.

W imieniu organizatorów: Gminego Ośrodka Kultury w Chojnicach, Agencji Artystycznej Harpel i zespołu Perły i Łotry - zapraszamy. Szczegółowy program znajdziecie w naszym dziale "koncerty", a relację z ubiegłorocznej edycji można poczytać tutaj.

 

16 Festiwal Piosenki Żeglarskiej, 9-10.08.2013, Chojnice/Charzykowy
portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
 • Gość 2 sierpnia 2013, 12:43
  CDN pochodzi z Gdańska a nie z Warszawy jak podali nam organizatorzy.
  Poprawka zatem a was i załogę przepraszam.
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: