Do redakcji docierają ogłoszenia konkursowe od organizatorów festiwali, kierowane głównie do początkujących wykonawców sceny żeglarskiej, a dotyczące możliwości i warunków wzięcia udziału w organizowanych konkursach. Rok kryzysowy w kulturze więc i konkursów mniej, dlatego tym większe uznanie dla tych, którzy mimo wszystko jednak konkursu z programu nie skasowali. Polecamy je także uwadze widzów, bo zwykle są to naprawdę koncerty na dobrym poziomie. Rzadko zdarza się, by nie znalazł się na nich jakiś ciekawy wykonawca.
Poniżej lista festiwali, które wysłały już do nas informacje. Tych, którzy jeszcze tego nie zrobili a mają zamiar zorganizować konkurs prosimy o kontakt na redakcja@szanty24.pl.
- 35 Mikołajki Szanty Festiwal (26-28.07.2013)
Konkurs odbywać się będzie pod hasłem "Małe żagle, wielkie żagle". Mogą w nim brać udział soliści i zespoły wykonujące zarówno szanty - dawne pieśni pracy marynarzy, jak i pieśni i piosenki związane z folklorem morskim oraz kulturą i zwyczajami żeglarskimi. Czas występu - do 15 minut. Wykonawca może zaprezentować maksymalnie 3 piosenki. Konkurs odbędzie się, jeśli swój akces zgłosi co najmniej 5 wykonawców. Liczba wykonawców jest ograniczona. Uczestnikom konkursu organizator zapewnia: nocleg i poczęstunek podczas koncertu konkursowego. W konkursie nagradzane są 3 pierwsze miejsca. W tym 1 miejsce to nagroda Grand Prix. Jest przewidziana również nagroda za piosenkę premierową.
Malowniczo położona jest sama scena, na wodzie w Wiosce Żeglarskiej (patrz zdjęcie powyżej)
Zgłoszenia: karty zgłoszeniowe należy przesłać do 21 lipca pod adres e-mail: grzegorz.tyszkiewicz@wp.pl lub listownie na adres: GRUPA AMAX Sp. z o.o. Wioska Żeglarska Mikołajki, ul. Kowalska 3 11-730 Mikołajki, z dopiskiem "Mikołajki Szanty Festiwal 2013 - KONKURS".
Regulamin i wszystkie informacje dostępne tutaj.
- Festiwal Piosenki Żeglarskiej Charzykowy (9-10.08.2013)
Jeden z ciekawszych konkursów letnich, z największą pulą nagród. Do konkursu zapraszani są wykonawcy, którzy w repertuarze mają pieśni kubryku, pieśni o tematyce morskiej, lub współczesne autorskie pieśni o tematyce żeglarskiej. Każdy wykonawca przygotowuje około 30 minutowy repertuar, co sprawia, że wystepy konkursowe nierzadko trwają do późna w nocy, a publiczność bawi się z wykonawcami do końca. Nie brakuje bisów.
Nagrody: Wielki Pagaj Ottona Weilanda, 3000 zł brutto, łódź wiosłowa 2-osobowa,
zaproszenie do udziału w Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Charzykowy 2014 r., zaproszenie do udziału w jednej z edycji festiwalu Port Pieśni Pracy w 2014 r., nominacja do udziału w przesłuchaniach konkursowych festiwalu SHANTIES 2014 (z zastrzeżeniem).
Zgłoszenia: karty należy wysłać do dnia 19 lipca 2013 r., listownie na adres: Agencja Artystyczna HARPEL Wojciech Harmansa; 41-412 Mysłowice ul. A. Mielęckiego 12 (decyduje data dotarcia zgłoszenia) lub na e-mail: lorkay44@gmail.com
Wszelkie dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 501 433 822 bądź 504 053 071.
- Ogólnopolski Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak” w Świnoujściu (16-18.08.2013)
Do udziału w konkursie zaprasza solistów i zespoły wykonujące piosenki o szeroko rozumianej tematyce morskiej oraz twórców piosenek o takiej tematyce. Do koncertu konkursowego Rada Artystyczna zaprosi do 10 solistów i zespołów oraz zakwalifikuje odpowiednią ilość piosenek premierowych. Każdy zespół lub solista wykona 2 lub 3 piosenki. W konkursie na piosenkę premierową mogą wziąć udział wyłącznie utwory nigdzie wcześniej publicznie nie wykonywane, zgłoszone jako premierowe na specjalnej deklaracji. Jury przyzna nagrody w kategorii: najlepsza piosenka oraz w kategorii najlepszy wykonawca. Ponadto Grand Prix Festiwalu Wiatrak 2013 przyznane zostanie w jednej z następujących kategorii: solista, zespół, autor, kompozytor, piosenka.
Organizator nie pokrywa kosztów podróży uczestników konkursu, ale zapewnia bezpłatne zakwaterowanie.
W radzie znalazł się między innymi Piotr Bakal, znany bard, poeta, autor, dyrektor jednego z najciekawszych festiwal śpiewających autorów, OPPA w Warszawie.
Zgłoszenie: do 31 lipca należy słać listownie na adres: Miejski Dom Kultury, ul. Wojska Polskiego 1/1, 72-600 Świnoujście, lub mailem na org@mdk.swinoujscie.pl. Ogłoszenie listy uczestników i utworów zakwalifikowanych do udziału w Koncercie Konkursowym - 5 sierpnia.
Regulamin i informacje o festiwalu dostępne są tutaj.
- "Szanty na Kopie" w Jarnołtówku (17-18.08.2013)
To nowy festiwal muzyczny łączący turystykę i muzykę górską z turystyką i muzyką żeglarską. Rzecz będzie miała miejsce w Schronisku pod Biskupią Kopą w Jarnołtówku, niedaleko Głuchołaz. Organizatorzy zapraszają serdecznie do wzięcia udziału w konkursie muzycznym podczas tego wydarzenia. Do zdobycia nagrody finansowe... Ograniczona liczba podmiotów wykonawczych, wymusza formułę kwalifikacyjną. Występ konkursowy składać się będzie z krótkich recitali (do 25 minut).
Zgłoszenie: maile ze zgłoszeniem (nazwa, adres, dane kontaktowe, krótka charakterystyka wykonawcy) oraz dwoma utworami w formacie mp3 proszę wysyłać na adres konkurs@kropka.glucholazy.pl, w tytule: "Szanty Na Kopie - zgłoszenie" do 28 lipca.
Do zakwalifikowanych wykonawców organizatorzy roześlą ankiety z prośbą o uzupełnienie danych i informacji.
- Festiwal "Boszkowo FEST 2013" (24.08.2013)
W ramach festiwalu, w sobotę od godz. 12.00 przewidziany jest konkurs dla zespołów i solistów wykonujących muzykę związaną z żeglarstwem i folklorem morskim. Dla laureatów I, II i III miejsca przewidziane są nagrody o łącznej puli 3000 zł. Przewodniczącym Jury konkursowego jest Grzegorz Gooroo Tyszkiewicz.
Zgłoszenia: do dnia 16 sierpnia 2013 r.
Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać pod adresem www.boszkowofest.pl lub/i agnieszka@boszkowofest.pl