Szanty z Mikołajem

VII Szanta Claus Festiwal
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 20 listopada 2012
VI Szanta Claus Festival Fot. Press
Pojawił się w kalendarzu niespodziewanie. Gdy scena szantowa po śląskiej „Tratwie” szykowała się już właściwie do odpoczynku, w Poznaniu, w grudniu 2006 r. powiedzieli - ooo, nie! Od tamtej pory to „Szanta Claus” jest ostatnim w roku festiwalem dla żeglarzy. Nie dużym, ale ze sporymi  ambicjami, co udowadnia na każdej edycji swoim programem. W tym roku także zjedzie tu czołówka.

Już po raz siódmy, w Poznaniu odbędzie się Szanta Claus Festiwal. Pomysłodawcą i dyrektorem jest Maciek Olszewski, miłośnik żeglarstwa i tradycji. Oczywiście także bywalec innych festiwali, podczas których nie tylko się bawi, ale również dokonuje swoistych łowów na potrzeby swojej imprezy.

Na pierwszej edycji byli tu m.in. Atlantyda, Grzegorz Tyszkiewicz, Andrzej Korycki, Jerzy Porębski. Później do ludzi w czerwonych czapkach dołączali m.in. Cztery Refy, Flash Creep, Klang, Ryczące Dwudziestki, Gdańska Formacja Szantowa, Stare Dzwony, Waldemar Mieczkowski, Banana Boat, Prawdziwe Perły, Zejman i Garkumpel. W koncertach finałowych obok gwiazd i legend sceny, szansę dostawali także ci, którzy występują krócej, ale już pokazali się z dobrej strony. W oko Maćkowi Olszewskiemu wpadli m.in. Pchnąć w tę łódź jeża, Sąsiedzi, oJ taM (jeszcze jako duet), Trzy Majtki czy Drake. Bardzo ważni są dla Szanta Clausa lokalni reprezentanci folku morskiego. Na każdej edycji był ktoś „stamtąd”, a to Sailor, czy Mieszko Osiewicz, a to Mohadick czy Grupa Trzymająca Ster. Ostatnio śpiewa też Darek Zbierski (m.in. organizator i szef, nieistniejącej już, a kiedyś kultowej, konińskiej „Złotej Szekli”). Dlatego występ na Szanta Clausie traktuje się jak swego rodzaju wyróżnienie, a wykonawcy chętnie tam jadą. Ich zdjęcia w mikołajowych czapeczkach, stały się swoistym symbolem imprezy i obiegają później cały internet. Ale bywa i mniej różowo.

Od początku festiwal nie ma swojego, stałego miejsca. Najpierw były to klub ZAK i Scena Rozmaitości, później pojawiła się restauracja Sphinx i Centrum Kultury Zamek, kino „Grunwald”, a nawet gościła go sala na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Ostatnio festiwal zakotwiczył w tawernie Feniks oraz sali „Scena na Piętrze”. Ale przecież to ludzie tworzą imprezę a nie miejsca, stąd kolejnym symbolem Szanta Claus Festiwalu stała się rodzinno-żeglarska atmosfera, która idealnie wprowadza już w nastrój świąteczny.

Jak co roku, tak i w tej edycji ogłoszony został konkurs dla amatorskich zespołów i solistów, wykonujących szeroko pojętą muzykę wiatru i wody. Przypomnijmy, że pierwszymi, historycznymi laureatami konkursu festiwalu Szanta Claus w 2006 r byli:

  • I miejsce - Betty Blue (Wrocław)
  • II miejsce - Może i My (Bydgoszcz)
  • III miejsce - Johnny Roger (Gdańsk) i Piotr Ratajczak (Poznań)
  • Wyróżnienia - Nagielbank (Zielona Góra), Po Trzecie (Mosina), Łowcy Patentów (Poznań), Mieszko Osiewicz (Poznań)
  • Nagroda publiczności przypadła grupie Może i My (Bydgoszcz)

Z kolei laureatami ostatniego konkursu, w 2011 r. zostali:

  • I - Kamil Badzioch
  • II - Grupa Trzymająca Ster
  • Wyróżnienie - Wiktor Pacan
  • Nominacja do przeglądu konkursowego Shanties: Kamil Badzioch i Grupa Trzymająca Ster.

Jak widać jurorzy konkursu nadal mają nosa (od lat ktoś z laureatów Szanta Clausa wypływa dalej), gdyż Grupa Trzymająca Ster zwróciła na siebie uwagę w „Przeglądzie konkursowym Shanties 2012” wygrywając nominację do samego „Shanties” a pod koniec września wydała debiutancką płytę (o czym pisaliśmy tutaj).

Dlatego m.in. (nie tylko dla atmosfery, nagród) warto wziąć udział w konkursie. Konkursy to przede wszystkim okazja do sprawdzenia się i pokazania szerszej publiczności na żeglarskiej scenie, a Szanta Claus jak widać, jest dla laureatów szczęśliwy! I jako jeden z nielicznych festiwali, dba o swoich laureatów, rokrocznie zapraszając ich do koncertów finałowych.

Zgłoszenia do konkursu trwają do 30 listopada br. Przewodniczącym tegorocznego Jury będzie Mirek „Koval” Kowalewski a więcej informacji można znaleźć tutaj.

Program VII Szanta Claus Festiwalu w Poznaniu znajdziecie w naszym dziale „koncerty”.


VII Szanta Claus Festiwal, 7-8.12.2012, Poznań

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: