Dwadzieścia jeden lat przeglądu

Przegląd konkursowy Shanties 2024
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 25 stycznia 2024
Wygląda na to, że w najbliższą sobotę w Krakowie ustrzelimy konkursowe oczko bowiem Przeglądowi konkursowemu festiwalu „Shanties” stuknie dwadzieścia jeden lat od jego pierwszej edycji. Przez te lata wśród konkursowiczów pojawiło się kilka ciekawych grup, jak będzie w tym roku przekonamy się już niebawem. Tym razem w Starym Porcie pojawią się cztery zespoły i czworo solistów.

Tak, to nie pomyłka, w grudniu 2023 r. minęło dwadzieścia jeden lat od wprowadzenia w życie w Krakowie nowej formuły konkursowej – Przeglądu konkursowego „Shanties”. 
Na scenie Przeglądu nigdy nie wystąpiłem, pojawiłem się za to na ostatniej odsłonie poprzedniej formuły konkursowej, z warsztatami (Passat, 2002). Nową formułę konkursu, która po raz pierwszy odbyła się 13 grudnia 2003 r. miałem za to przyjemność kilkukrotnie obserwować z widowni, bo lubię. Z konkursami jest tak, że niektóre edycje przynoszą naprawdę ciekawe prezentacje, bywają też te mniej interesujące.

Przegląd Konkursowy „Shanties” był dla wielu uczestników kończył się zaproszeniem do występu na głównej scenie Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie, a dalej, już dla niewielu, przepustką na inne festiwalowe i klubowe sceny. Chyba na palcach jednej ręki mógłbym takich policzyć. Przyczyn jest wiele, ale dziś nie o tym. Dziś o Przeglądzie konkursowym „Shanties 2024”.

W tym roku w konkursy staną cztery zespoły i czterej soliści. Zespoły to:

  • Akustyczni Band
  • Inisheer
  • Załoga Szklanego Jasia
  • Oj Tam

A soliści to:

  • Jakub Kokocha
  • Patryk Kula
  • Robert Kuzianik
  • Paweł Hutny

W tym roku oceniać ich będzie krakowskie w składzie jury: Agnieszka Krajewska, Elżbieta Klęsk, Piotr Zadrożny – osoby ze sztabu „Shanties”. Oczywiście po koncercie, bo to już niejako tradycja, odbędzie się Nocne Szantowanie, czyli występy uczestników konkursu w mniej formalnej atmosferze.
W trakcie wieczoru nastąpi odczytanie werdyktu Jury, wręczenie dyplomów oraz nominacji do udziału w festiwalu.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: