Jury Szantogrania nagrodziło

4 Ogólnopolski Przegląd Konkursowy Szanty i Piosenki Żeglarskiej "Szantogranie"
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 11 maja 2023
4 Przegląd Konkursowy Szantogranie Fot. TwojaSłupca.pl
Konkursów dla „młodych” zespołów ci u nas coraz mniej i nie wiadomo, czy dlatego, że coraz mniej tych „młodych” chętnych do udziału, czy to kwestia zmniejszającej się z roku na rok liczby festiwali. Słowem liczba konkursów nam się drastycznie skurczyła w porównaniu do szalonego przełomu XX i XXI w. Tym bardziej cenić trzeba te, które są, jak np. „Szantogranie” w Słupcy.

Za pomysłem i organizacją Ogólnopolskiego Przeglądu Konkursowego Szanty i Piosenki Żeglarskiej „Szantogranie” stoją organizatorzy festiwalu Spotkanie z Piosenką Żeglarską „Szantogranie” – czyli zespół Gumowe Szekle i Stowarzyszenie „Gumowe Szekle” ze Słupcy. Festiwal od 2017 r., kiedy to odbyła się pierwsza edycja, gości latem w Powidzu wykonawców i miłośników mokrego folku. W tym roku odbędzie się już szósta edycja. Z kolei Przegląd konkursowy i koncert gościa, zespołu zaproszonego specjalnie na to wydarzenie, jest niejako jego przygrywką festiwalu. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2019 r., a 6 maja br. odbyła się już czwarta edycja.

W tym roku na scenie konkursowej w Miejskim Domu Kultury w Słupcy zaprezentowało się pięć formacji:

  • Duet Rodzinny Klątwa Bosmana z Boguszyc
  • Inisheer z Kielc
  • Liminis z Kamiennej Góry
  • Załoga Szklanego Jasia z Ciechanowa
  • Zwrot przez Twarz z Warszawy.

Ich występy oceniało jury w składzie: Jola Gacka, Maciej Olszewski, Krystian Bartczak, Edek Hańcza, Paweł Sokolski, które ostatecznie przyznało następujące nagrody:

  • I miejsce, nagroda pieniężna 1000 zł, nominacja do Przeglądu Konkursowego „Shanties 2024” i zaproszenie do udziału w letniej edycji Szantogrania 2023 w Powidzu – Załoga Szklanego Jasia
  • II miejsce, nagroda pieniężna 800 zł, nominacja do Przeglądu Konkursowego „Shanties 2024” i zaproszenie na Festiwal Szantowy Port Pieśni Pracy 2024 w Tychach – Inisheer
  • III miejsce, nagroda pieniężna 500 zł i zaproszenie na Festiwal Piosenki Żeglarskiej Charzykowy 2024 – Liminis
  • wyróżnienie: Duet Rodzinny Klątwa Bosmana
  • nominacja do udziału w konkursie 51. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna 2023 – Zwrot przez Twarz.

Laureaci Przeglądu zagrali w koncercie finałowym, którego zwieńczeniem był występ gości – zespołu Trzecia Miłość – oraz gospodarzy – Gumowych Szekli.

Teraz czekamy na VI Spotkanie z Piosenką Żeglarską „Szantogranie”, które odbędzie się w tym roku w dn. 19 sierpnia, tradycyjnie w Powidzu.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: