Jubileusz z konkursem

10 Festiwal Szanta Claus
Wieści Magdalena Borucka 13 listopada 2015
IX Szanta Claus Festiwal Fot. photogregins
Polskiej, tzw. scenie szantowej początek grudnia nie kojarzy się wyłącznie z Mikołajkami. Myśli żeglarskiej braci biegną do Poznania, gdzie po raz dziesiąty rozdawane będą muzyczne prezenty tym, którzy obecnością na festiwalu chcą przekoczować martwy sezon śpiewając "głosem wilków morskich stu". Festiwal Szanta Claus także i w tym roku będzie gościł artystów z różnych stron Polski.

I faktycznie, gdyby bliżej przyjrzeć się tegorocznym zaproszonym gościom, bez trudu można znaleźć przedstawicieli północy z południem i wschodu z zachodem, o co dba pomysłodawca i dyrektor festiwalu, Maciek Olszewski.

Jakie muzyczne prezenty przygotował dla nas w tym roku szantowy Święty Mikołaj? Jubileuszowa, bo dziesiąta już edycja poznańskiego festiwalu Szanta Claus rusza 4 grudnia, i przez dwa dni będzie czarować nas duetami, zespołami i chórem. To może oznaczać tylko jedno: w tym roku musieliśmy być baardzo grzeczni :).

W Poznaniu powrócimy do dobrze znanych miejsc, w których bywali już szantowi Mikołajowie. Spotkamy się bowiem w "Zęzie", czyli Tawernie Festiwalowej znajdującej się w piwnicy restauracji Pióro Feniksa przy Starym Rynku. To tam, w piątkowy wieczór wsłuchamy się w dwa niezwykłe duety: Mirka "Kovala" Kowalewskiego ze Zbyszkiem Murawskim oraz magicznego i nie w pełni jeszcze docenianego, zwłaszcza na południu Polski (a szkoda!) duetu Kamila Badziocha (zdobywca I miejsca konkursu Szanta Claus z 2011 roku) z Łukaszem Ziębą.

Drugi dzień szantowych Mikołajek spędzimy w Hali Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie czekać będą atrakcje dla najmłodszych i tych nieco starszych. Mikołajkowy koncert dla dzieci poprowadzą Zejman i Garkumpel z zespołem Rego.

Nie zabraknie przeglądu konkursowego, zebrało się już odpowiednie grono zespołów, co jak wiemy ostatnio nie jest sprawą oczywistą (uwaga! zgłoszenia do końca listopada!), więc w Poznaniu jury, pod przewodnictwem Kovala, będzie miało co robić.

W koncercie głównym usłyszymy i zobaczymy najliczniejszą grupę wszystkich edycji, która na Szanta Clausie w takiej odsłonie jeszcze się nie prezentowała. No, ale od czego są jubileuszowe edycje ;). Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny" zaśpiewa w pełnym rynsztunku, w koncercie specjalnym. Kto jeszcze nie doświadczył panów na żywo (jest jeszcze ktoś taki?), niech nie waha się dotrzeć na poznański koncert gdyńskich słowików. Dobrą atmosferę w koncercie głównym podtrzymają Zejman & Garkumpel, Ryczące Dwudziestki, Kochankowie Rudej Marii, lokalna Grupa Trzymająca Ster oraz laureaci konkursu.

Wzorem lat ubiegłych, po koncertach przeniesiemy się do mniej oficjalnej i po prostu swojskiej Tawerny Festiwalowej w piwnicy Pióra Feniksa. 

Szanta Claus to festiwal wieńczący polski sezon festiwalowy. Jest nie tylko okazją do podsumowania minionego roku - tego żeglarsko-szantowego, ale przede wszystkim możliwością spotkania się w gronie przyjaciół. To właśnie atmosfera Szanta Clausa podkreślana jest jako jeden z jego atutów, który rokrocznie ściąga środowisko do, przecież nie tak żeglarskiego Poznania. Kto jednak zabroni poczuć morze w Wielkopolsce, gdy chłód skutecznie sprowadza na ziemię wspominających dobre chwile ze słoną wodą w tle?

 

10 Szanta Claus, 4-5.12.2015, Poznań
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: