O górach i morzu śpiewanie

Premiera płyty Pod Wiatr
Wykonawcy Arkadiusz Rurarz 3 października 2013
Pod Wiatr Fot. Jarosław Brzoza
Już wcześniej, w szantyletterach redakcja informowała o nadchodzącej premierze drugiej płyty grupy Pod Wiatr. Radosław Wójtowicz zdradził mi kilka szczegółów dotyczących najnowszego wydawnictwa. Jaka będzie płyta, jak powstał zespół, jaka była jego droga do drugiego wydawnictwa, o tym i nie tylko, rozmawiałem z liderem zespołu zza miedzy, czyli Ostrowca Świętokrzyskiego.

Grupa istnieje od 2006 roku, kiedy to jeden z członków i założyciel nieistniejącej już ostrowieckiej formacji The Grogers, Radosław Wójtowicz postanowił opuścić dotychczasowych kompanów i powołać do życia nowy zespół Pod Wiatr, mający opierać repertuar na twórczości własnej. Pod Wiatr zaczynali jako trio, następnie grali w kwartecie, w kwintecie, a obecnie jest ich sześcioro. Co ciekawe, dziś większość członków zespołu to właśnie byli muzycy pierwszego składu Grogersów. Początki działalności zespołu Pod Wiatr to oczywiście starty w konkursach przeglądów piosenki żeglarskiej. Mimo młodego wieku pokazali się jako wprawni muzycy, co zaowocowało wieloma laurami, w tym Nagrodą Marszałka Województwa Małopolskiego za Najlepszy Debiut na Shanties 2008.

Pierwsze cztery lata działalności zespół zwieńczył wydaniem debiutanckiego albumu „Pod deckiem i na decku” (wyd. Joter-Music, 2011 r.). Nie tylko grają, ale i sami dają innym możliwość do grania. Od kilku lat zapraszają zespoły do Ostrowca Świętokrzyskiego na Ostrowieckie Spotkania Szantowe, których są gospodarzami i współorganizatorami.

Ostatnimi czasy zapragnęli poszerzyć swoją twórczość kierując swoje tory w stronę piosenki turystycznej, bo przecież z Gór Świętokrzyskich pochodzą, a to jak sami twierdzą do czegoś zobowiązuje. Idąc tym tropem wystartowali w kilku festiwalach piosenki turystycznej plasując się na czołowych miejscach, a ich utwory znalazły się na kilku składankach związanych z nurtem turystycznym. Za nowymi piosenkami powstawały kolejne i tak zgromadzili pokaźny materiał, który postanowili wreszcie zarejestrować w studiu.

Druga płyta zespołu nosi tytuł „Za górą, za wodą”, a zarejestrowana została wiosną tego roku podczas tygodniowej sesji w „Papaya Studio” w Lipinkach k. Gorlic, pod okiem realizatora Rafała „Boniego” Boniśniaka, który także dokonał miksowania materiału i masteringu. Już sam tytuł wskazuje, że zespół postanowił pokazać jak wiele łączy świat wędrówek górskich i żeglarskich, zatem miłośnicy mokrej muzyki, a także piosenek turystycznych znajdą coś dla siebie.

W porównaniu do poprzedniej płyty, gdzie w większości utworów usłyszeć można było śpiew Radka Wójtowicza, tu jako solistka pojawia się także Małgorzata Wilczyńska, odciążając lidera w pięciu utworach. W jednym śpiewa w duecie z Radkiem.

W nagraniach nie zabrakło również gości. W dwóch utworach pojawił się Rafał Nosal, wokalista, gitarzysta i kompozytor występujący na co dzień z grupą Bohema. Pierwszy to „Dwa Mosty”, którego Rafał jest także autorem melodii, drugi to „Przebudzenie”, którego charakter jest bliski jego utworom autorskim, stąd w jego wykonaniu brzmi on dość ciekawie. Dodatkowo wspomniany już realizator nagrań Rafał „Boni” Boniśniak okrasił utwory tu i ówdzie instrumentami perkusyjnymi.

Wszystkich smaczków zdradzać nie wypada, a zachęcić do posłuchania może solidne, folkowe instrumentarium, bo prócz skrzypiec, gitar, banjo i akordeonu usłyszymy flet poprzeczny, tin whistle, a także pianino, altówkę, low whistle, sopiłkę, a nawet smakowite akcenty w postaci dzwonków chromatycznych. Mocną stroną tej płyty z pewnością jest różnorodność stylistyczna. Jest tu bluegrass, folk irlandzki (w tym reel i jig), a także klimatyczne brzmienia z pogranicza poezji śpiewanej. Na płycie znalazło się 15 piosenek o łącznym czasie 55 min, więc pozostaje życzyć miłego słuchania. Premiera zapowiadana jest podczas IV Festiwalu Morza "Nad Kanałem" w Gliwicach, 26 października.

Tytuły utworów:

  1. Butterfly
  2. Do Wetliny
  3. Kiedyś popłynę
  4. Tych parę nut
  5. Nasza droga
  6. Przebudzenie
  7. Pociąg do gór
  8. Morze, moje morze
  9. Moje serce jest w Irlandii
  10. Anioły z Rozsypańca
  11. Dwa mosty
  12. Sen o burzy
  13. Zadumane góry
  14. Za górą, za wodą
  15. Mortgage burn

Skład zespołu:

  • Małgorzata Wilczyńska - flet poprzeczny, tin whistle, low whistle, sopiłka, pianino, śpiew
  • Grzegorz Mazur - akordeon, mandolina, dzwonki chromatyczne
  • Piotr Wisowski - skrzypce, altówka, chórki
  • Marcin Taćkiewicz - gitara akustyczna, chórki
  • Jakub Kozłowski - gitara basowa akustyczna
  • Radosław Wójtowicz - banjo, gitara akustyczna, śpiew

"Za górą, za wodą" - Pod Wiatr
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydawnictwa

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: