Trójka w Gliwicach

IV Festiwal Morza „Nad Kanałem“
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 23 października 2013
Jerzy Rogacki Fot. Kamil Piotrowski
Trójka wielkich szantymenów naszych czasów, trójka laureatów Grand Prix krakowskiego Shanties, trzy premiery i trzy dni wydarzeń, koncertów, filmów, prelekcji przygotowanych dla miłośników kultury i tradycji morskiej przez - jakżeby inaczej - trójkę organizatorów. Już w najbliższy weekend w jedynym mieście portowym na Górnym Śląsku rusza czwarta edycja festiwalu „Nad Kanałem".

Nasi Czytelnicy wiedzą już, że do Gliwic w tym roku przylatuje jeden z największych szantymenów naszych czasów - Geoff Kaufman. Wiedzą też, że planowany jest jego występ z Markiem Szurawskim - naszym polskim, wybitnym szantymenem. Jednakże organizatorzy przygotowali kolejną niespodziankę. Do tej dwójki, dołączy jeszcze jeden uznany w Polsce szantymen - lider Czterech Refów, Jerzy Rogacki! Zapowiada się spore wydarzenie, bo na codzień ten ostatni nie występuje solo.

Ale to nie koniec niespodzianek. Na sobotnie południe, na Rynku w Gliwicach, przy fontannie Neptuna, Sąsiedzi - gospodarze festiwalu, zwołują „all hands“, podczas którego obecnym na Rynku, wraz z tymi, którzy zechcą do „all hands“ dołączyć, zaprezentują kilka szant i zaproszą do „Mrowiska“ na koncert główny IV Festiwalu Morza „Nad Kanałem“.

Kolejną atrakcją programu będzie występ muzyków grających na koncertinie, najbardziej chyba marynarskim instrumencie na scenie folkowej. Być może pobity zostanie w Polsce rekord w ilości koncertin na jednej scenie, bo pojawi się ich w pewnym momencie aż pięć! Grają na niej bowiem Geoff Kaufman, Bruce Macartney, Jerzy Rogacki, Marek Szurawski i Marek Wikliński.

Wśród zaproszonych gości nie zabraknie także wyjątkowych wykonawców z Polski. Wśród nich jest aż trzech laureatów nagrody Grand Prix krakowskiego Festiwalu „Shanties“, są to Ryczące Dwudziestki, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska (wystąpią w niedzielę) oraz Sąsiedzi.

Podczas festiwalu będą miały miejsce aż trzy premiery: występująca od kilku lat na scenie grupa Pod Wiatr z Ostrowca Świętokrzyskiego przywiezie do Gliwic drugą płytę (ukazała się w październiku). Z kolei w niedzielę (w sobotę tylko zapowie) Marta Śliwa, bardzo gorąco przyjęta rok temu, zaprezentuje program premierowy swojej debiutanckiej płyty, która lada dzień trafi do produkcji, a Jacek Wacławski, gliwiczanin, jeden z najmłodszych kapitanów polskiego żeglarstwa, podczas niedzielnego pokazu swoich zdjęć, będzie promował także swoją książkę, wydaną w październiku. I tu kolejna niespodzianka, bo podczas spotkania w Stacji Artystycznej Rynek, dołączą do niego wybitne postaci dziennikarstwa, filmu i podróży: Marcin Jamkowski, współautor książki, były naczelny National Geographic oraz Konstanty Kulik, autor filmu dołączonego do książki pt.  "W poszukiwaniu legendy".

Oczywiście sobota nie skończy się finałowym „all hands“ w Mrowisku, gdyż po części oficjalnej, wszyscy, którzy będą mieli ochotę na kontynuację wieczoru, są zaproszeni do klubu studenckiego Spirala (piętro niżej), na szantowanie do rana! Więcej szczegółów, bilety, program znajdziecie na festiwalowej stronie oraz w specjalnej „Festiwalowej Gazecie Nad Kanałem“, którą obejrzeć można tutaj.

Na festiwal zapraszają: Stowarzyszenie GTW, Fundacja Folk24 oraz zespół Sąsiedzi.
Mecenasami festiwalu są: Samorząd Miasta Gliwice oraz BDP-AL Yachting, właściciel marki "TwojeŻagle.pl"
Partnerami festiwalu są: Festiwal Jacht FilmStacja Artystyczna Rynek, CKS Mrowisko, Samorząd Studencki Politechniki Śląskiej, Śląski Yacht Club i Motorowodni.pl,
Medialnie, promocyjnie wspierają festiwal: Magazyn Żagle, TVP Opole, Hydepark News, Radio Plus, Nowiny Gliwickie, Dwa Miasta, Szanty24.pl, Folk24.pl oraz Becek.

 

IV Festiwal Morza Nad Kanałem, 25-27.10.2013, Gliwice

Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
 • 1 z 1 osób uznało tę wypowiedź za pomocną
  Gość 27 października 2013, 9:11
  Kto nie był w sobotę w Gliwicach ten trąba! Występ trójki wielkich z koncertinami cudnie klimatyczny!!! Dzięki dla całej ekipy za zorganizowanie czegoś takiego :-)
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
  • 1 z 1 osób uznało tę wypowiedź za pomocną
   Gość 1 listopada 2013, 12:54
   ależ nie ma za co ;)))
   Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: